instalacja pralki w kuchni

najskanajska Użytkownik
Witam
Mam pytanie odnośnie instalacji pralki do pionu kuchennego. Od naszego zarządcy wspólnoty otrzymaliśmy pismo, w którym nakazuje się nam natychmiastową zmianę lokalizacji pralki i umieszczenie jej w łazience. Nakaz spowodowany jest zatykaniem rury pionu kuchennego podczas pracy pralki. Wspomnę , iż budynek jest z lat '60-tych i piony odpływowe są żeliwne. Czy wspólnota ma prawo egzekwować ode mnie zmianę lokalizacji pralki pod groźbą złożenia sprawy do sądu?
Za każdą odpowiedź z góry dziękuję

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem, jak z prawem, ale jeżeli macie stare rury, to twoja pralka może sąsiadom zatykać odpływ ze zlewów.
    Szkodzisz im, możesz tym sposobem zalać mieszkanie.
    To pismo może być dowodem w sprawie od odszkodowanie po zalaniu. Że wiedziałaś, byłaś uprzedzona a nadal świadomie przyczyniałaś się do zatykania pionu.
    Przenieś pralkę i skup się na pracach waszej wspólnoty, zbierajcie kasę na wymianę rur.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taki zakaz jest co najmniej dziwaczny,
    zacznij od początku, dowiedz się jaka wada siedzi w pionie, że nie może obsługiwać pralki i co wspólnota zamierza zrobić aby zmienić ten stan rzeczy.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    najska: otrzymaliśmy pismo, w którym nakazuje się nam natychmiastową zmianę lokalizacji pralki i umieszczenie jej w łazience.
    żądanie bezzasadne. Tak się składa, że przy wymiarowaniu podejść odpływowych oraz przewodów instalacji dla zlewozmywaka oraz pralki automatycznej do 6 kg bielizny z osobnym syfonem obowiązują te same parametry: równoważnik odpływu AWs = 1,0, średnica podejścia = 0,05 m. Pod względem funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej, to są równoważne urządzenia. Rozumiem, że masz pralkę podłączoną do odpływu zlewozmywaka, więc nie należy jedynie używać obu urządzeń jednocześnie. Normy: PN-92/B-01707 (dawniej), obecnie PN-EN 12056-2:2002 (trochę inne wielkości, ale również zlewozmywak i pralka do 5 kg są równoważne).

    Należy wykorzystać mój wpis, jako materiał pomocniczy i wystosować odpowiedź, w której zaznaczysz, że to nie Twoja pralka jest problemem, lecz niedrożna instalacja kanalizacji sanitarnej. Aby rozwiązać problem, należy wymienić stare rury na nowe.

    Pozdr.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co to kogo obchodzi jak ja mam meble i urządzenia w swoim mieszkaniu poustawiane i po podłączane a zarządowi nic do tego .
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    Rzeczywiście raczej nikogo to nie obchodzi, a mnie w szczególności, co i jak Ty sobie ustawiasz w swoim mieszkaniu. Naturalnie, dopóki nie zechcesz się wprowadzić do mojego budynku.

    Może jednak obchodzić Twoich sąsiadów, jakie urządzenia (moc, wydajność, pobór prądu, masa, drgania, hałas, wyrzut spalin, itp...) przyłączasz do wspólnych instalacji. A co do mebli - kiedyś był taki jeden, co wymyślił sobie łóżko wodne, tylko zapomniał, jak go uczyli w szkole, że 1 m3 wody waży 1 tonę : ). Skończyło się nie najlepiej. Inny znowu kolekcjonował militaria, tyle, że te też nie należą do najlżejszych i było tak, że nastąpiło niedopuszczalne ugięcie stropu, a w konsekwencji pojawiły się duże zarysowania. : )

    Dobrze, że nie jesteś moim sąsiadem. Trochę się boję ludzi z takimi poglądami.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ijan:[/cite]A co to kogo obchodzi jak ja mam meble i urządzenia w swoim mieszkaniu poustawiane i po podłączane a zarządowi nic do tego .

    Nic i nikogo, o ile kiedyś zamieszkasz w domku jednorodzinnym.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mam zamiaru mieszkać w domku jednorodzinnym mieszkam w domu wielorodzinnym od zakończenia II WŚ i nie mam zamiaru narazie zmieniać miejsca zamieszkania no chyba w przyszłości ale to każdego czeka.
  • Opcje
    Sebastian GSebastian G Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Dla wszystkich, którzy piszą, że ich to nie interesuje dopóki nie zamieszka się u nich w bloku. Proszę znaleźć mi przepis prawny zabraniający mi umieszczenia pralki w kuchni. Jeśli coś nie jest zabronione prawnie to jest dozwolone. Rozumiem tez obawy wasze, ale takie podejście do sprawy jest chore, a jeśli by ktoś chciał ingerować w to jak co mam ustawione to raczej przekroczył by swoje uprawnienia. Nie ma bowiem w polskim prawie właściwie żadnego przepisu, który wprost dawałby komukolwiek prawo wejścia do mieszkania bez naszej zgody. Lokator to przecież nie policja, czy inna tego typu służba. A nawet te zazwyczaj muszą mieć nakaz, by bez zgody właściciela przekroczyć próg mieszkania.Nikt nie ma prawa wejść do naszego mieszkania – tłumaczy dr Piotr Kładoczny, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jak również Konstytucja RP gwarantuje wszystkim obywatelom tzw. "nienaruszalność mieszkania".
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sebastian G: Proszę znaleźć mi przepis prawny zabraniający mi umieszczenia pralki w kuchni.
    Sam sobie znajduj, jeśli nie masz nic lepszego do roboty, a nie proś innych, żeby Ci znaleźli. Jak znajdziesz, to możesz się podzielić rezultatami poszukiwań.
    Rozumiem tez obawy wasze, ale takie podejście do sprawy jest chore
    Chore jest to, że ktoś nie rozumiejąc, o czym się pisze w tym wątku, wypala niczym gumka z majtek, i wypisuje tego rodzaju frazesy nie mające jakiegokolwiek związku z tematem. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem tekstu, to przecież zawsze możesz dopytać, czy poprosić o wyjaśnienie. W tej dyskusji dla wszystkich jest oczywiste, że nie ma zakazu instalowania pralki w kuchni, dlatego nie ma powodu, żeby się ośmieszać przez odwołania do Konstytucji RP, czy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Brak przepisu, który w hipotezie określałby wprost dany stan faktyczny nie oznacza, że sytuacja nie została uregulowana prawnie , zawsze można odwołać się do przepisów mniej szczegółowych, do wiedzy technicznej, itd.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Sebastian GSebastian G Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wp44: Naturalnie, dopóki nie zechcesz się wprowadzić do mojego budynku.

    A co to jest jakaś forma zastraszenia?

    wp44: Może jednak obchodzić Twoich sąsiadów, jakie urządzenia (moc, wydajność, pobór prądu, masa, drgania, hałas, wyrzut spalin, itp...) przyłączasz do wspólnych instalacji.

    A może sam wszystko powyłączaj, usuń z instalacji wspólnych jak tak bardzo boisz się o pobór prądu, wydajność, moc itp. A jak macie stare instalacje lub kanalizację to sobie ją wymięcie.
    I proponuję trochę rozwagi w komentarzach bo ja na CHOREGO nie wyglądam więc nie przypuszczam aby komentarz był chory, no chyba że ty się leczysz ze swoich lęków.
    Zapamiętaj "Jest wolność słowa i wypowiedzi". Myślę że na tym zakończymy tą polemikę.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i tu masz rację Sebastianie.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wp44:[/cite]
    najska: otrzymaliśmy pismo, w którym nakazuje się nam natychmiastową zmianę lokalizacji pralki i umieszczenie jej w łazience.
    żądanie bezzasadne.
    Rozumiem, że Sebastian jest przeciwnego zdania co WP44 i uznaje nakazanie zmiany lokalizacji z kuchni do łazienki za słuszne.
    Moim zdaniem Sebastian nie ma racji.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ijan: i tu masz rację Sebastianie.
    Oczywiście, że Sebastian ma rację. Otóż, każdy ma swoją rację. Niestety, racja Sebastiana jest całkowicie błędna.
    Sebastian G: A może sam wszystko powyłączaj, usuń z instalacji wspólnych jak tak bardzo boisz się o pobór prądu, wydajność, moc itp. A jak macie stare instalacje lub kanalizację to sobie ją wymięcie.
    Hm... myślę, że próba merytorycznej dyskusji nie bardzo ma sens. Chyba, że chcesz pogadać o wymięciu - wtedy chętnie. To już będzie mieć sens. Albo sęs.
    I proponuję trochę rozwagi w komentarzach bo ja na CHOREGO nie wyglądam więc nie przypuszczam aby komentarz był chory, no chyba że ty się leczysz ze swoich lęków.
    Jednakowoż - nie zrozum mnie źle - ale obawiam się, że masz coś z głową, a w szczególności z pamięcią, skoro nie wiesz o tym, że zaledwie 1 dzień wcześniej sam napisałeś o chorym podejściu.
    Zapamiętaj "Jest wolność słowa i wypowiedzi". Myślę że na tym zakończymy tą polemikę.
    Zapamiętaj. Wolność słowa nie oznacza, że możesz pisać lub mówić wszystko. Nie oznacza również, że należy pisać głupoty. Myślę, że na tym zakończymy tę polemikę.

    Nowy doklejony: 05.08.16 21:43
    Zarządca: zawsze można odwołać się do przepisów mniej szczegółowych, do wiedzy technicznej, itd.
    Święte słowa. Dlatego właśnie to zrobiłem. Odwołałem się do wiedzy technicznej, ponieważ przepisy nie regulują szczegółowo rozpatrywanego zagadnienia, ale na szczęście te same przepisy powołują w niektórych miejscach treść Polskich Norm. Należy zauważyć, że owe przepisy (rozp. w sprawie WT) wspominają wprawdzie o lokalizacji pralki w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym, ale:
    a) par. 92 ust. 2 - jest wymienione, jakie wyposażenie powinno się znaleźć w kuchni, lecz nie jest tam napisane, że w kuchni nie powinno być nic ponadto, co wymieniono w przepisie,
    b) oar, 92 ust. 3 - jest napisane, że powinna być możliwość zainstalowania pralki automatycznej domowej w łazience, lecz nie jest tam napisane, że łazienka jest jedynym dopuszczalnym pomieszczeniem dla lokalizacji pralki.

    :cool:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszyscy dyskutowaliście na temat zastępczy i o to właśnie chodziło administracji tego budynku.:bigsmile:

    Problem rur zastąpiony pralką w mieszkaniu.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dyskusję ad meritum zakończył Trader w trzecim wpisie, a ja tylko skromnie dołożyłem kropkę nad I.
    Cóż poradzić - zostają tylko tematy zastępcze.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.