Podejmowanie uchwał a porządek zebrania.

joseph11joseph11 Użytkownik
W ostatnim okresie czasu w naszej wspólnocie Mieszkaniowej odbyło się roczne zebranie, na podstawie wysłanych zawiadomień o zebraniu wraz z wydrukowanym porządkiem obrad. Podczas kolejnych głosowań, zaproponowany porządek obrad przez p. „ zarządcę” zastał przyjęty bez głosu sprzeciwu. Zatem przyjęty już pod obrady porządek zebrania nie zawierał w sobie punktu odnośnie podejmowania uchwały w sprawie podwyższenia opłaty z tytułu administrowania WM.
W pewnym momencie zebrania p. „zarządca” – prowadziła zebranie- nakazała głosować uchwałę, nakazującą podwyższenie stawki opłat za administrowanie. Pomimo głosów sprzeciwu „puściła w obieg” treść uchwały do podpisywania a brakujące głosy będzie zbierała w trybie głosowania indywidualnego.
Moje pytanie jest następujące:
1. Czy głosowanie nad uchwałą , której nie było w przyjętym porządku obrad , jest zgodne z prawem i czy taka ustawa w przypadku gdyby znalazła przychylność ponad 50 % członków będzie obowiązująca.
Bardzo proszę o szybką i konkretną odpowiedź – TAK lub NIE wraz z uzasadnieniem.
Z góry dziękuję..

Z wyrazami szacunku : członek WM.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciele lokali mogą głosować nad uchwałą, której nie było w przyjętym porządku zebrania.
    Przydatne piśmiennictwo:
    "Określenie w zawiadomieniu tematyki zebrania nie oznacza, że zebranie nie może zająć się, rozpatrzyć i podjąć uchwały w sprawie nieobjętej zawiadomieniem. O tematyce zebrania decydują ostatecznie jego uczestnicy, którzy mogą wyjść poza zakres proponowanego porządku zebrania. Nie jest natomiast możliwe, by uczestnicy zebrania ograniczali zaproponowany porządek, jeżeli zebranie zostało zwołane w sposób zgodny z dyspozycją art. 30 ust. 1 lub art. 31, chyba że uprawnieni inicjatorzy zebrania wyrażą na to zgodę. Chodzi tu przede wszystkim o zebranie zwołane na wniosek właścicieli lokali."(Własność lokali. Komentarz.Gerard Bieniek, Zenon Marmaj. Wydawnictwo C.H. Beck 2008, s. 187-188).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok SN z 11.01.2007, II CSK 370/06:

    W orzecznictwie Sądu Najwyższego można uznać za utrwalone stanowisko opowiadające się za liberalnym traktowaniem wymagań formalnych związanych ze zwoływaniem zebrań wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z tym poglądem, uchybienia formalne, jakich dopuszczono się przed zebraniem, mogą być podstawą do uchylenia podjętych na nim uchwał tylko wtedy, jeżeli zostanie dowiedzione, że miały wpływ na treść tych uchwał. Wskazuje się bowiem, że bardziej rygorystyczna interpretacja przepisów regulujących działanie wspólnot mogłaby doprowadzić do utrudnień, a nawet do niemożności ich funkcjonowania. Podkreśla się przy tym, że to ustawodawca odnosi naruszenie prawa do samej uchwały, a nie do postępowania poprzedzającego jej podjęcie (por. wyrok z dnia 16 października 2002 r., IV CKN 1351/00, OSNC 2004, nr 3, poz. 40, czy z dnia 8 lipca 2004 r., IV CK 543/03, OSNC 2005, nr 7-8, poz. 132). W drugim z tych orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził wprost, że ustawa o własności lokali nie uzależnia zdolności zebrania właścicieli lokali do powzięcia uchwał od jego należytego zwołania. Przyłączając się do tego stanowiska dodać należy, że decydujące znaczenie ma tu treść woli wyrażonej przez członków wspólnoty w podjętych uchwałach, a nie kwestie proceduralne. Konsekwentnie trzeba przyjąć, że właściciele nie są związani treścią projektów uchwał przedstawianych w zawiadomieniu o terminie zebrania wraz z porządkiem jego obrad, w związku z czym mogą podejmować uchwały wykraczające poza te projekty lub zmieniać je.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu: jeżeli jednak właściciele na zebraniu dokonają zmian w projekcie uchwały a głosowanie będzie kontynuowane w trybie indywidualnego zbierania głosów- każdy właściciel, który nie był obecny na zebraniu (i nie zna tych zmian) winien otrzymać nowy projekt (opieram się na treści art. 27 uwl).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.