Zarządca nalicza zaniżone zaliczki na zimną wodę i CO

MartamMartam Użytkownik
edytowano sierpnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej może naliczać zaniżone zaliczki na wodę i CO? Co miesiąc w czynszu płacę za 3m3 wody określoną stawkę, przyjmijmy 10,00zł, czyli przez 6 miesięcy mam zapłacone za 18m3 - 60zł. Po pół roku zarządca nieruchomości przysyła mi rozliczenie, z którego wynika, że w danym okresie zużyłam 14m3, ale mimo wszystko mam niedopłatę, ponieważ średni koszt to kwota 11,00zł. Taką samą sytuację mam z rozliczeniem CO. Dodatkowo, opłacając czynsz, mam pozycję "centralne ogrzewanie - opłata stała" i i przypisana do niej kwota jaką uiszczam. W pół rocznym rozliczeniu mediów dostaję informację o niedopłacie tej pozycji (całkiem sporej). Czy Zarządca ma prawo nie wiedzieć jakie są opłaty stałe i zaliczki na media? Doszło do sytuacji, że kontrolując stan liczników, z których jasno wynika, że zużycia jednostek są mniejsze niż opłacone, mam spore niedopłaty. Bardzo proszę o wyjaśnienie.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Czy jesteś właścicielem lokalu?
    Czy to duża wspólnota?
    Czy macie zarząd?
    Czy jako właściciele uchwalaliście regulamin rozliczeń mediów?
    Czy znasz zasady rozliczeń jakie opracowaliście?
    Czy jako właściciel lokalu zostałaś zapoznana z uchwalonym regulaminem (ostateczną wersją)?
    Czy to wy właściciele ustalacie corocznie na zebraniu wysokość zaliczek na koszty zarządu?
    Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli udzielić ci kompletnej rady na rozwiązanie Twojego problemu.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Martam - płacisz zaliczki, które raz na jakiś czas są rozliczane.

    Woda
    Jej cena NIE jest ustalana przez wspólnotę. Ile kosztuje dowiesz się w swojej gminie
    Pozostaje rozliczenie tzw. uchybu, czyli wody zużytej np. do podlewania, mycia klatek schodowych czy wycieku z powodu awarii. Też musisz za to zapłacić. Jak ten uchyb jest liczony właściciele ustalili uchwałą.

    Centralne ogrzewanie
    Opłata składa się z dwu części. Stała (za tzw. moc zamówioną) + zmienna (za dostarczone, wykorzystane ciepło)
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Martam: Co miesiąc w czynszu płacę za 3m3 wody określoną stawkę, przyjmijmy 10,00zł, czyli przez 6 miesięcy mam zapłacone za 18m3 - 60zł. Po pół roku zarządca nieruchomości przysyła mi rozliczenie, z którego wynika, że w danym okresie zużyłam 14m3, ale mimo wszystko mam niedopłatę, ponieważ średni koszt to kwota 11,00zł.
    za 1 miesiąc: 3m3 x 10zł = 30zł
    za 6 miesiecy: 3m3 x 10z x 6 = 180 zł

    Prognozowanie za 6 miesiecy: 18m3 x10 zł = 180 zł
    Rzeczywiste za 6 miesiecy: 14m3 x11zł = 154 zł

    Według wartości, które podałaś dla wody nadal masz nadpłatę z prognozy.
    Stawki mogą ulec zmianie (na podstawie zmiany stawek dostawcy).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.