Wspólnota ma aż 10 lat na pozwanie zarządcy
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Piękne. Ale brak mi w opisie kilku informacji organizacyjnych.<br />1. Jaka forma zarządzania wspólnotą obowiązywała w okresie spornym , Zarządca z art. 18 czy Zarząd z art. 20 ?<br />2. Wspólnota miała uchwalony Plan gospodarczy ?<br />3. Czy za okres sporny Zarządca/ Zarząd otrzymał absolutorium?<br />4. Czy wspólnota przyjęła Sprawozdanie finansowe ujmujące okres sporny? <br />Jako opis akademicki artykuł bardzo pouczający. J.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2013 roku, sygn. akt: VI ACa 538/12:
"Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i rozważania prawne.
W dniu 20 listopada 2001 r. G. K. prowadzący działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej (...)zawarł z developerem – (...) S.A. z siedzibą w W. umowę o zarządzanie nieruchomością położoną przy ul. (...) w W. do czasu aż nastąpi zawiązanie się Wspólnoty Mieszkaniowej. Do obowiązków zarządcy należało podejmowanie wszelkich czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym oraz realizacja zadań wynikających z ustawy o własności lokali. W grudniu 2001 r. zostały wydane pozwolenia na użytkowanie budynków oznaczonych numerami: (...), które deweloper wznosił na przedmiotowej nieruchomości. Spółka cywilna (...) zatrudniła od stycznia 2002 r. K. k. na stanowisku administratora osiedla."
Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2883-vi-aca-538-12-bezpodstawne-wzbogacenie
Proszę zwrócić uwagę na fakt, że Sąd zasądził na rzecz wspólnoty mieszkaniowej m.in. koszty przeglądów, które ta poniosła nie będąc do tego zobowiązaną:
"Jeżeli natomiast chodzi o pokryte przez Wspólnotę koszty odbioru technicznego budynków (...) to w tym przypadku faktury wystawił Wspólnocie podmiot trzeci – firma (...) ale obowiązkiem pozwanych, jako zarządcy nieruchomości było zweryfikowanie zasadności tych faktur.
Zgodnie z treścią umowy z dnia 3 kwietnia 2002 r. – do obowiązków zarządcy należało wykonywanie czynności zarządu nieruchomością w imieniu i na rachunek zleceniodawcy, reprezentowanie Wspólnoty na zewnątrz, prowadzenie jej księgowości i dokonywanie rozliczeń.
Będąc podmiotem profesjonalnie zajmującym się tą dziedziną działalności gospodarczej pozwani powinni byli wiedzieć, że podmiotowe koszty obciążały dewelopera a nie Wspólnotę i odmówić realizacji faktur. Skoro tego nie uczynili, to płacąc te należności ze środków Wspólnoty wyrządzili jej szkodę w rozmiarze odpowiadającym sumie przekazywanych z powyższego tytułu kwot firmie (...), co było rezultatem nienależytego wykonania zobowiązania."
Nawet społecznie działający zarząd winien liczyć się z obowiązkiem zwrotu tego, co niesłusznie zapłacił, nawet jeżeli nie miał z tego tytułu korzyści a zapłata była wyłącznie wynikiem niedbalstwa.
W takiej sytuacji roszczenie o zapłatę można oprzeć na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego.
Inna kwestią jest z kolei bezpodstawne wzbogacenie, gdy zarząd czy zarządca dokonuje na swoją rzecz jakiegoś świadczenia, mimo że brak po temu podstaw prawnych.