Kodeks Cywilny Księga 3 Tytuł XXXIII Darowizna (art. 888 - art. 902)
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Czy wspolnota mieszkaniowa moze przekazac na podstawie uchwaly czesc nierochomosci wspolnej jako darowizne dla indywidualnego uzytkownika?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Część współwłaścicieli nie może decydować uchwałą o własności pozostałych właścicieli danej nieruchomości.
Nowy doklejony: 10.08.16 00:26 Na pewno nie może. Z powodu jak wyżej.
Poza tym, użytkowanie wieczyste "polega na oddaniu w użytkowanie nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy lub związku tych jednostek osobie fizycznej lub prawnej na czas określony 99 lat (wyjątkowo krócej, lecz nie mniej niż 40 lat). Dotyczy głównie gruntów położonych w granicach administracyjnych miast."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Użytkowanie_wieczyste
Jaka konkretnie część tej nieruchomości miałaby być przedmiotem daroziwny? Czy wiąże się to z jej przebudową"
W art. 22 ust. 3, pkt.5 ustawy o własności lokali stanowi wprost o takiej oto sytuacji:
"udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego"
Mowa w nim zatem o rozporządzeniu a zatem nie tylko o sprzedaży, umowa darowizny to umowa rozporządzająca.
Tak. Rozporządzająca w zakresie pozbawienia własności tych, którzy na to zgody nie wyrażają. Proszę podać podstawę prawną takiego działania.
Odrębna kwestią jest sprawa interesów poszczególnych właścicieli, w praktyce moim zdaniem to bardzo trudno byłoby wybronić w sądzie darowizną, choć każdy przypadek jest inny. W małych wspólnotach, gdzie właściciele mieszkają od pokoleń takie rzeczy są możliwe.
Na tej samej zasadzie Zagłoba darował Inflanty Szwedom. :tooth:
Nie można darować czegoś, co do Ciebie nie należy.
Od kiedy to uchwała właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej ma status umowy rozporządzającej?
Uchwała to jest decyzja, a nie umowa.
Nie. To nie jest odrębna kwestia.
To jest kwestia zasadnicza, czyli kluczowa dla podjęcia tego typu działań.
Jest możliwa, ponieważ odbywa się za zgodą wszystkich właścicieli, a to już jest równoznaczne z umową.
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 2006 r. , sygn. akt: III CZP 28/06:
"Okoliczność, że treść uchwały będącej przedmiotem żądania powoda nie odpowiada wprost hipotezie normy art. 22 ust. 2 ustawy nie jest jednak równoznaczna z uznaniem niezgodności uchwały z tym przepisem, rozumianej jako przesłanki określonej w art. 25 ust. 1 ustawy. Zważyć bowiem należy, że uchwała Wspólnoty Mieszkaniowej jako wielostronna czynność prawna wywołuje z mocy art. 56 k.c. nie tylko skutki w niej wyrażone, lecz również te, które wynikają z ustawy, zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów. Wobec powyższego, z woli ustawodawcy wynikającej z art. 56 k.c. uznać należy że skutkiem spornej uchwały jest w istocie wyrażenie zgody na dokonania przez zarząd czynności, która, będąc zarazem czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, objęta jest również użytym w art. 21 ust. 1 ustawy zakresem pojęcia „sprawy wspólnoty mieszkaniowej", którymi kieruje zarząd."
orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/296-iii-czp-28-06-wspolnota-mieszkaniowa-moze-podjac-uchwale-o-kosztach-ogrzewania-lokali
Wcześniej napisałeś: Proszę, odnieś się do uchwały darowizny. :tooth:
Proszę o tłumaczenie z polskiego na nasz, w temacie uchwały darowizny. :boogie:
:boogie:.......................:boogie:.........................:boogie:......:boogie::boogie::boogie::boogie:.................................................:boogie:......................................:boogie:
...:boogie:.................:boogie::boogie:..................:boogie:.........:boogie:.................:boogie:....................................:boogie:...:boogie:.............................:boogie:...:boogie:
......:boogie:...........:boogie:......:boogie:............:boogie:............:boogie:.................:boogie:...........................:boogie:............:boogie:....................:boogie:............:boogie:
.........:boogie:.....:boogie:............:boogie:......:boogie:...............:boogie::boogie::boogie::boogie:........................:boogie::boogie::boogie::boogie::boogie::boogie:.......:boogie::boogie::boogie::boogie::boogie::boogie:
...........:boogie::boogie:..................:boogie::boogie:..................:boogie:.....................................................................:boogie:.......................................:boogie:
..............:boogie:.........................:boogie:.....................:boogie:.....................................................................:boogie:.......................................:boogie:
Darowizna wymaga zawarcia umowy pomiędzy darczyńcą a obdarowanym, dlatego sama uchwała nie wystarczy. Aby do takiego rozporządzenia mogło dojść konieczna jest po pierwsze zgoda właścicieli i po drugie pełnomocnictwo dla zarządu do zawarcia tej umowy.
Nie miałaby takiej mocy, konieczne byłoby oświadczenie obdarowanego o przyjeciu darowizny.
W kwestii samej natomiast uchwały, to sama uchwała nie wystarczy, potrzebne jest jeszcze oświadczenie woli wyrażone w formie prawie przewidzianej - w opisanej sprawie w formie aktu notarialnego.
"Wypowiedzenie umowy o administrowanie może złożyć wyłącznie zarząd wspólnoty mieszkaniowej, uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na rozwiązanie kontraktu z zarządcą nie wystarczy wynika z wyroku wrocławskiego Sądu Okręgowego (wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu, Wydział Cywilny Odwoławczy z dnia 4 lutego 2015 roku, sygn. akt: II Ca 1385/14)."
Więcej na ten temat w artykule: "Uchwała nie zastąpi wypowiedzenia"
na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny
http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/umowy/2680-uchwala-nie-zastapi-wypowiedzenia