piwnice

wd1wd1 Użytkownik
edytowano sierpnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
W Naszej Wspólnocie piwnice stanowią w całość część wspólną zgodnie z aktami notarialnymi.Jeden z właścicieli zwrócił się do Zarządu (uchwała)o zmianę przeznaczenia zajmowanych przez niego piwnic,chciał prowadzić w nich działalność gosp.uzyskał zgodę.Po czym zwrócił się ponownie uchwała-zgoda o powiększenie lokum .Część właścicieli nie korzysta z piwnic,z tąd wolna przestrzeń. Tak brzmi moje pytanie czy w świetle art.o treści Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem ustawy o własności lokali ów właściciel powinien płacić za całość zajmowanych piwnic czy jak on twierdzi tylko za te ,z których wcześniej nie korzystał.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po czym zwrócił się ponownie uchwała-zgoda o powiększenie lokum .Część właścicieli nie korzysta z piwnic,z tąd wolna przestrzeń.

    Wspólnota może mu te powierzchnie wynająć odpłatnie i po sprawie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] wd1:[/cite]W Naszej Wspólnocie piwnice stanowią w całość część wspólną zgodnie z aktami notarialnymi.Jeden z właścicieli zwrócił się do Zarządu (uchwała)o zmianę przeznaczenia zajmowanych przez niego piwnic,chciał prowadzić w nich działalność gosp.uzyskał zgodę.Po czym zwrócił się ponownie uchwała-zgoda o powiększenie lokum .Część właścicieli nie korzysta z piwnic,z tąd wolna przestrzeń. Tak brzmi moje pytanie czy w świetle art.o treści Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem ustawy o własności lokali ów właściciel powinien płacić za całość zajmowanych piwnic czy jak on twierdzi tylko za te ,z których wcześniej nie korzystał.


    Jeżeli pozostali właścicieli korzystają nieodpłatnie, to ten właściciel ma rację, jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, tak jak pozostali i brak podstaw, by traktować go odmiennie.
    Można natomiast podjąć uchwałę w przedmiocie opłat za "dodatkową" powierzchnię.

    "Uzasadniając wyrok z dnia 2 lutego 2012 r. , sygn. akt: I ACa 1386/11, wrocławski Sąd Apelacyjny przyjął, że „wspólnota, która w sprawach przekraczających czynności zwykłego zarządu podejmuje decyzję w formie uchwał, może wyrazić zgodę na zawarcie z właścicielem umowy regulującej korzystanie z nieruchomości wspólnej poprzez przyznanie właścicielowi lokalu prawa do wyłącznego korzystania z określonych pomieszczeń i upoważnić zarząd do podpisania z tym właścicielem umowy, ustalając również kwestie finansowe związane z korzystaniem rzeczy. Dopuszczalne jest też zawarcie umowy pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami. Jest to jednak rzeczą wtórną.”

    Więcej na ten temat w artykule: "Wspólnota mieszkaniowa może ustalić wynagrodzenie za korzystanie z wc" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/1701-wspolnota-mieszkaniowa-moze-ustalic-wynagrodzenie-za-korzystanie-z-wc-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli pozostali właścicieli korzystają nieodpłatnie, to ten właściciel ma rację, jest współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, tak jak pozostali i brak podstaw, by traktować go odmiennie.

    Można natomiast podjąć uchwałę w przedmiocie opłat za "dodatkową" powierzchnię.
    za jaką dodatkową powierzchnie , na jakie podstawie ? Tylko dlatego, że z niej korzysta ? Gdzie tu transparentność ?


    Bycie współwłaścicielem NW nie oznacza że może zagarnąć część NW do własnego użytku. Inni współwłaściciele też chcieli by mieć z tego korzyść, że mają ograniczone prawo stryszku, dlatego więc najmują części wspólne.

    Koszt najmu, minus to co przypada na najmującego , reszta jest wpłacana jest na konto WM jako pożytek.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.