przesyłanie protokołów oraz faktur i umów drogą mailową

ewefilewefil Użytkownik
edytowano września 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam

Czy zarządca bloku może przesyłać protokoły, faktury oraz umowy na skrzynkę mailową przedstawicieli bloku (przedstawiciele bloku utworzyli skrzynkę mailową i tylko oni mają do niej dostęp). Czy jest jakaś podstawa prawna, że nie można w ten sposób robić.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rodzaj "transportu" dokumentów raczej nie ma znaczenia. W czym leży problem?
    Kto to jest "przedstawiciel bloku"?
  • Opcje
    ewefilewefil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pełnomocnicy bloku (przedstawicie bloku) zarządca twierdzi, że nie może tak przesłać drogą elektroniczną (trochę w to nie wierze i dlatego założyłam ten post).
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ewefil - musisz trochę więcej wiedzieć o twojej wspólnocie.
    Ci przedstawiciele bloku to członkowie zarządu wspólnoty?
    Zarządca to zarządca powierzony (notarialny) czy administrator? Tu zobacz na czym polega różnica https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
    Póki nie odpowiesz na te 2 pytania, to tylko ogólnie: właściciele mają prawo wglądu do wszystkich dokumentów. Sposób tego "wglądu" mogą sami określić w głosowaniu.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ewefil: Czy zarządca bloku może przesyłać protokoły, faktury oraz umowy na skrzynkę mailową przedstawicieli bloku
    Może przesyłać (bo nikt mu tego nie zabroni), ale protokoły, faktury, umowy i inne dokumenty nie uznaje się wtedy za doręczone. To oznacza, że gdybyś chciała pójść do sądu z przesłanym dokumentem, to zarządca może powiedzieć, że nigdy Ci tego dokumentu nie wysłał. Oczywiście to sytuacja skrajna, ale teoretycznie może się zdarzyć.
    Ewefil: przedstawiciele bloku utworzyli skrzynkę mailową i tylko oni mają do niej dostęp
    W mojej wspólnocie też jest taka skrzynka, dla osób zaprzyjaźnionych z Zarządem i administratorem. Reszta osób nie jest dopuszczona do skrzynki. Skrzynki, jeżeli już są, powinny być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla przedstawicieli
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2016
    [cite] ewefil:[/cite]Czy zarządca bloku może przesyłać protokoły, faktury oraz umowy na skrzynkę mailową przedstawicieli bloku (przedstawiciele bloku utworzyli skrzynkę mailową i tylko oni mają do niej dostęp).

    Czy jest jakaś podstawa prawna, że nie można w ten sposób robić.

    Pełnomocnicy bloku (przedstawicie bloku) zarządca twierdzi, że nie może tak przesłać drogą elektroniczną (trochę w to nie wierze i dlatego założyłam ten post b]wątek[/b).
    Czy wy jesteście wspólnotą mieszkaniową?
    co to za twór "pełnomocnicy blokowi"?


    Podstawowa zasada: dokumenty są do wglądu w siedzibie Zarządcy.

    Przed nieudostępnienie dokumentów podpisujesz oświadczenie, że te dokumenty są tylko dla twojej wiedzy, nie możesz ich upubliczniać poprzez wywieszanie na tablicy ogłoszeń ani rozsyłać w postaci skanów.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Ange-lisica:[/cite]
    Ewefil: Czy zarządca bloku może przesyłać protokoły, faktury oraz umowy na skrzynkę mailową przedstawicieli bloku
    Może przesyłać (bo nikt mu tego nie zabroni), ale protokoły, faktury, umowy i inne dokumenty nie uznaje się wtedy za doręczone. To oznacza, że gdybyś chciała pójść do sądu z przesłanym dokumentem, to zarządca może powiedzieć, że nigdy Ci tego dokumentu nie wysłał. Oczywiście to sytuacja skrajna, ale teoretycznie może się zdarzyć.


    Nie zgodzę się z tym, kwestie związane z doręczeniem reguluje art. 61. kodeksu cywilnego:
    § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

    §2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

    Łatwo udowodnić, że zarządca wysłał dokument, nawet jeżeli temu później zaprzeczy. Poza tym tu nawet nie chodzi o oświadczenie woli, lecz o doręczenie dokumentacji.

    Wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązują procedury sądowe, a to w nich właśnie określa się rygorystycznie sposób doręczeń.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: Nie zgodzę się z tym, kwestie związane z doręczeniem reguluje art. 61. kodeksu cywilnego:
    § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej.

    §2. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

    Łatwo udowodnić, że zarządca wysłał dokument, nawet jeżeli temu później zaprzeczy. Poza tym tu nawet nie chodzi o oświadczenie woli, lecz o doręczenie dokumentacji.
    Zarządco, dziękuję za informację. Nie wiedziałam, że jest paragraf w kodeksie cywilnym regulujący kwestie związane z doręczaniem. Jednak życie uczy, że najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem doręczania dokumentacji jest przesyłka z potwierdzeniem nadania, najlepiej też, gdy ma dodatkowo potwierdzenie odbioru.

    A ponadto drogi Zarządco, np. faktura wysłana drogą elektroniczną nie jest obowiązująca (np. w księgowości). Taka faktura nazywa się fakturą pro-forma i w ślad za nią powinna być dostarczona (osobiście lub wysłana pocztą, kurierem) oryginalna faktura sporządzona na papierze. Podobnie jest z innymi dokumentami, nie tylko finansowymi, ale wszystko zależy od ważności dokumentu.
    Wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązują procedury sądowe, a to w nich właśnie określa się rygorystycznie sposób doręczeń.
    A co to znaczy, że wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązują procedury sądowe?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Faktury wysyłane drogą elektroniczną staję się normą. Na pewno również w Twojej wspólnocie. Gdyby nie mogły być księgowane, to nikt by ich nie wysyłał.

    I nie mówimy tu wcale o pro-formach, które rzeczywiście nie mogą być podstawą do księgowania i opodatkowania.

    Operatorzy telekomunikacyjni wysyłają już tylko mailem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przepisy regulujące kwestie związane z doręczeniem, fikcja doręczenia, itd. wynikają wprost z procedur sadowych, tj. postępowania cywilnego, karnego, przed sadami administracyjnymi a także przed organami Administracyjnymi (niesądowe).


    Jak rozumiem w przypadku, o którym mowa w pytaniu nie chodziło o doręczenie faktury kontrahentowi, lecz o przekazanie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej jej członkowi.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w przypadku, o którym mowa w pytaniu[u] [color=#00f]nie chodziło o doręczenie faktury kontrahentowi[/color],
    [/u] lecz [b][color=#f00]o przekazanie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej jej członkowi[/color].[/b]
    
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Faktury wysyłane drogą elektroniczną staję się normą. Na pewno również w Twojej wspólnocie. Gdyby nie mogły być księgowane, to nikt by ich nie wysyłał.
    Aha, nie wiedziałam, że faktury wysyłane drogą elektroniczną stają się normą. Ok, możliwe. Jestem staroświecka, papier cenię sobie bardziej niż elektronikę.. Ponadto nigdy nie widziałam faktury wystawionej dla mojej Wspólnoty lub przez Wspólnotę. Jestem tylko jednym z członków Wspólnoty i na co dzień nie mam dostępu..
    Zarządca: Przepisy regulujące kwestie związane z doręczeniem, fikcja doręczenia, itd. wynikają wprost z procedur sadowych, tj. postępowania cywilnego, karnego, przed sadami administracyjnymi a także przed organami Administracyjnymi (niesądowe).

    Jak rozumiem w przypadku, o którym mowa w pytaniu nie chodziło o doręczenie faktury kontrahentowi, lecz o przekazanie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej jej członkowi.
    No tak. Strona finansowa na razie mnie nie zajmuje, natomiast przekazanie dokumentów wspólnoty mieszkaniowej jej członkowi, to tak.

    Zarządco, napisałeś, że Wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązują procedury sądowe, a to w nich właśnie określa się rygorystycznie sposób doręczeń.

    To mnie zaciekawiło, dlatego Cię zapytałam: A co to znaczy, że wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązują procedury sądowe? Jeśli masz czas i chęć, to wyjaśnij mi to proszę, bo może czegoś nie wiem. Hm. Na pewno nie wiem, tak ogólnie, to bardzo mało wiem.:sad:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koziorozka: Kto to jest "przedstawiciel bloku" ?
    Przypuszczam, że to są "pozarządowi" aktywiści wspólnoty, inaczej nazywa ich się: "klatkowi"...
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    blazejh: Faktury wysyłane drogą elektroniczną staję się normą ... Operatorzy telekomunikacyjni wysyłają już tylko mailem.
    Mniej więcej połowa faktur w moim obrocie, to są e-faktury wysyłane mailem, oczywiście bez podpisu. Jest to zgodne z przepisami. Jest tylko jeden warunek: przed wysłaniem e-faktury do danego odbiorcy, ten musi się na to zgodzić, przy czym wystarczy zgoda ustna i wystarczy, że odbiorca zgodzi się za pierwszym razem.

    Oparatorzy telekomunikacyjni wysyłają nie tylko mailem, ale jeśli chcesz fakturę papierową wysyłaną pocztą, to płacisz dodatkowo 5 zł/m-c.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2016
    [cite] Ange-lisica:[/cite]To mnie zaciekawiło, dlatego Cię zapytałam:
    A co to znaczy, że wspólnoty mieszkaniowej nie obowiązują procedury sądowe?
    a jak myślisz ? dlaczego niektóre zapisy prawne nie obowiązują we wspólnotach ?

    [cite] Ange-lisica:[/cite]
    [cite] Blazejh:[/cite] Faktury wysyłane drogą elektroniczną staję się normą. Na pewno również w Twojej wspólnocie. Gdyby nie mogły być księgowane, to nikt by ich nie wysyłał.
    Aha, nie wiedziałam, że faktury wysyłane drogą elektroniczną stają się normą. Ok, możliwe.
    Jestem staroświecka, papier cenię sobie bardziej niż elektronikę..
    one niczym się nie różnią od tych papierowych (też są bez podpisu) , jedyne co ich różni to sposób dostarczenia do nabywcy usługi.

    Inaczej mówiąc jest to przerzucanie kosztów wydruku tych faktur na "nabywcę"( tutaj - Wspólnotę).
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P: a jak myślisz ? dlaczego niektóre zapisy prawne nie obowiązują we wspólnotach
    No dobrze, przemyślę to. Oczywiście cenię sobie samodzielne myślenie, ale jestem zwyczajną dziłszyną i w sprawach nowych, w tych sądowo-wspólnotowych sprawach, lubię pójść, na początku, według czyjegoś toku myślenia.
    Kuba: one (faktury) niczym się nie różnią od tych papierowych (też są bez podpisu) , jedyne co ich różni to sposób dostarczenia do nabywcy usługi.
    Pierwszy raz słyszę o fakturach bez podpisu. Kuba, coś łżesz, a może zamierzasz się po-nabijać z Ange-lisicy.

    Nowy doklejony: 14.09.16 14:44
    Dlaczego niektóre zapisy prawne nie obowiązują we wspólnotach. Pomyślę.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Inaczej mówiąc jest to przerzucanie kosztów wydruku tych faktur na "nabywcę"( tutaj - Wspólnotę).
    :no: Faktury wcale nie muszą być drukowane. Można je przechowywać na dysku, na CD, lub na innym nośniku. Te kwestie reguluje rozporządzenie MF z dnia 12.12.2012 w w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz ... bla bla bla.

    O to właśnie chodzi, żeby ich w ogóle nie drukować, a nie - żeby koszty wydruku przerzucać z jednej strony na drugą. A że przy okazji telekom, który ma np. 4 miliony faktur do wystawienia miesięcznie, przerzuci koszt na odbiorcę, to inna sprawa. Zawsze możemy jednak powiedzieć, że dzięki temu jest niższy abonament, albo dostajemy więcej za mniej.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano września 2016
    (...)
    Wp44: Mniej więcej połowa faktur w moim obrocie, to są e-faktury wysyłane mailem, oczywiście bez podpisu. Jest to zgodne z przepisami. Jest tylko jeden warunek: przed wysłaniem e-faktury do danego odbiorcy, ten musi się na to zgodzić, przy czym wystarczy zgoda ustna i wystarczy, że odbiorca zgodzi się za pierwszym razem.
    Kurczę, muszę się z Tobą zgodzić Wp44. Zajrzałam do elektronicznych faktur plusa i pleya. Faktycznie, brak podpisu..
    Oparatorzy telekomunikacyjni wysyłają nie tylko mailem, ale jeśli chcesz fakturę papierową wysyłaną pocztą, to płacisz dodatkowo 5 zł/m-c.
    i jak-gdyby przez mgłę pamiętam, że mi proponowano "zieloną fakturę", a potem co miesiąc dostawałam 5 zł. :bigsmile:
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego niektóre zapisy prawne nie obowiązują we wspólnotach. Pomyślę.
    Bo wszystkich obowiązuje konstytucja. Inne przepisy bywają selektywne.
    Jak chcesz parkować auto pod swoim oknem, nikt ci nie zabroni, ale parkingu pod oknem nie wolno budować.
    Przepisy jak zawiadamiać strony konfliktu (konfliktu, bo sąd tym się zajmuje), by żadna nie mogła twierdzić, że nie została zawiadomiona zostały określone dla procedur sądowych. Nie dotyczą wszystkich dziedzin życia. Inni mogą je stosować, ale nie muszą.
    Tak jak ty możesz parkować auto zgodnie z przepisami o parkingach, ale nie musisz, gdy rzecz np. dotyczy tylko twojego okna w twoim prywatnym domu.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: Wp44 może Ci powiedzieć, abyś mówił za siebie (a nie za innych). I będzie miał rację.
    Tak, każdy niech mówi i pisze za siebie. Niestety, za często używamy "my" zamiast "ja", albo "połowa forum uważa...", zamiast "ja tak uważam...". Myślę, że to wynika z poczucia świadomości, że używany w dyskusji argument jest bardzo słaby, albo w ogóle wybujany. Wtedy dla wzmocnienia jego siły chcemy sprawić wrażenie, że za danym poglądem stoi większa grupa. Jeśli połowa forum tak uważa, to już jest siła, że hej!

    Pisałem ostatnio, odpowiadając jednemu z użytkowników w innej dyskusji, że to mi przypomina zachowanie kota, który jeży sierść na karku, żeby się wydawał większy, niż jest w rzeczywistości.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: Faktury wcale nie muszą być drukowane. Można je przechowywać na dysku, na CD, lub na innym nośniku. Te kwestie reguluje rozporządzenie MF z dnia 12.12.2012 w w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz ... bla bla bla.
    21 wiek.
    Koziorozka: Bo wszystkich obowiązuje konstytucja. Inne przepisy bywają selektywne.
    Jak chcesz parkować auto pod swoim oknem, nikt ci nie zabroni, ale parkingu pod oknem nie wolno budować.
    Przepisy jak zawiadamiać strony konfliktu (konfliktu, bo sąd tym się zajmuje), by żadna nie mogła twierdzić, że nie została zawiadomiona zostały określone dla procedur sądowych. Nie dotyczą wszystkich dziedzin życia. Inni mogą je stosować, ale nie muszą.
    Tak jak ty możesz parkować auto zgodnie z przepisami o parkingach, ale nie musisz, gdy rzecz np. dotyczy tylko twojego okna w twoim prywatnym domu.
    Dzięki Koziorozko :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.