STRYCH
JK
Użytkownik
Witam.
Wykupiliśmy wszystkie lokale mieszkalne w budynku zakładowym przyległym do budynku zakładowego (oddzielne wejście). Jeden lokal użytkowy w budynku naszej wspólnoty posiada zakład pracy. Strych budynku jest jedną przestrzenią otwartą nad naszym budynkiem i zakładem pracy. W hipotece budynku wspólnoty strych nie figuruje.Do kogo należy strych i kto powinien wykonywać naprawy i remonty dachu?
JK
Wykupiliśmy wszystkie lokale mieszkalne w budynku zakładowym przyległym do budynku zakładowego (oddzielne wejście). Jeden lokal użytkowy w budynku naszej wspólnoty posiada zakład pracy. Strych budynku jest jedną przestrzenią otwartą nad naszym budynkiem i zakładem pracy. W hipotece budynku wspólnoty strych nie figuruje.Do kogo należy strych i kto powinien wykonywać naprawy i remonty dachu?
JK
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Wszystko wskazuje, że to nieruchomość wspólna. Czy nie został "przypisany" do żadnego lokalu? Proszę sprawdzić wszystkie księgi wieczyste.
Jeżeli strych stanowi nieruchomość wspólną , to koszty jego utrzymania tak jak klatki schodowej i np. dachu ponosi wspólnota mieszkaniowa.
To co nie jest wyszczególnioe w KW jest częścią wspólną nieruchomosci, co oznacza, ze wszelkie naprawy wykonywane są na koszt wspólnoty mieszkaniowej.
Strych jeżeli nie jest przynależny do lokalu jest częścią wspólną.
Dach jest częścią wspólną i wszyscy ponoszą koszty jego remontu.
Proporcjonalnie do wysokości udziałów.
JK
Nie sprzedaje się strychu, lecz samodzielny lokal, który powstanie po adaptacji: Strych nie jest i nie może być odrębną nieruchomością - jest natomiast częścią nieruchomości wspólnej. To powinno zostać zmienione, ponieważ teraz nie wiadomo, gdzie na strychu kończy się Wasza nieruchomość (budynek), a gdzie zaczyna się sąsiednia.
Należało podzielić nieruchomość (w tym: dokonać pionowego, fizycznego podziału budynku) przed wyodrębnieniem pierwszego lokalu (przed sprzedażą pierwszego mieszkania).
JK
Powierzchnia użytkowa budynku = suma powierzchni użytkowej wszystkich lokali oraz powierzchni użytkowej pomieszczeń przynależnych do lokali (piwnic, komórek "lokatorskich", garaży - o ile zostały sprzedane razem z lokalem i są wpisane do aktu notarialnego). Jeśli piwnice, komórki czy garaże nie zostały sprzedane, to nie stanowią pomieszczeń przynależnych do lokali i tym samym pozostają nadal wspólne (wchodzą w skład nieruchomości wspólnej) i ich powierzchni użytkowej nie wlicza się do p.u. budynku.
Remont nieruchomości wspólnej (zarówno części wspólnych budynku - takich jak fundamenty, ściany nośne, stropy, klatki schodowe, korytarze, dach, kominy, wspólne pomieszczenia - jak i wspólnych urządzeń i instalacji) to obowiązek i koszt wspólnoty mieszkaniowej, która nią zarządza.
Żeby można było adaptować strych, a potem sprzedać nowy lokal, trzeba wykonać szereg kroków prawnych. Procedura jest nieco skomplikowana.
Adaptacji dokonuje na własny koszt inwestor, który zawarł ze wspólnotą umowę przedwstępną (najlepiej w formie aktu notarialnego, chociaż prawo tego nie wymaga). W umowie wspólnota składa przyrzeczenie sprzedaży lokalu, który powstanie w wyniku przebudowy nieruchomości wspólnej (w tym przypadku: strychu), za ustaloną cenę (najczęściej według zasady: wartość rynkowa lokalu, oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie minus nakłady inwestora). Oczywiście, obie strony powinny zadbać o zagwarantowanie w umowie swoich interesów.
Sprzedaż jest możliwa dopiero po adaptacji, kiedy już jest samodzielny lokal (bo to lokal sprzedajemy, a nie strych). Po powstaniu lokalu, dokonuje się pomiaru jego powierzchni, która powiększa powierzchnię użytkową budynku. Należy wyliczyć udział nowego lokalu w nieruchomości wspólnej oraz na nowo obliczyć udziały wszystkich właścicieli lokali (w stosunku do nowej, powiększonej p.u. budynku) i dokonać zmian w księgach wieczystych. Oczywiście, sprzedaż lokalu (jak każdej nieruchomości) wymaga zawarcia umowy przyrzeczonej w formie aktu notarialnego. Ze strony wspólnoty mieszkaniowej umowę podpisuje zarząd, na podstawie uchwalonego przez właścicieli pełnomocnictwa. Takie pełnomocnictwo również musi być w formie aktu notarialnego.
Podobny temat na forum: https://forum.zarzadca.pl/discussion/300/adaptacja-pralni-powiekszenie-istniejacego-mieszkania/
Przydatne artykuły:
http://www.zarzadca.pl/content/view/498/
http://www.zarzadca.pl/content/view/522/
JK
Jeżeli tak, to ich powierzchnia wlicza się do p.u. budynku. Jeżeli nie, to nie.
JK
JK
Różnica jest spora, bo 421 m^2. Może to jest powierzchnia strychu? Pytanie, jak zmierzona: tylko w Waszym budynku, czy całości strychu, czyli łącznie z częścią położoną nad budynkiem zakładu?
W którym roku sprzedano pierwszy lokal? Przed, czy po 1 stycznia 1995?
JK
Udziały zostały pewnie źle wyliczone, niezgodnie z ustawą, skoro nie zgadzają się powierzchnie zapisane w Kw ze stanem faktycznym. Nie brakuje, bo to nieruchomość wspólna. Z tego, co piszesz, w Kw jest "za dużo" powierzchni o powierzchnię części NW.
Może się nie rozumiemy? Co innego powierzchnia całkowita budynku, a co innego powierzchnia użytkowa.
JK