drzwi garażowe

wladek2wladek2 Użytkownik
edytowano października 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mieszkam w budynku spółdzielczym, w którym mam własnościowy indywidualny garaż. Drzwi garażowe wymagają naprawy, są ciężkie a należy je podciąć, bo zawadzają o podłoże. W zimie, przy lodzie i śniegu mogą się nie otwierać.

Sp-nia nie zgadza się na wymianę przeze mnie i na mój koszt drzwi, bo rzeczywiście są elementem elewacji zewnętrznej, a ja identycznych drzwi nigdzie nie dostanę. Miałyby ten sam kolor, ale byłyby inne.

W takim razie, w ramach opłat czynszowych za garaż, wśród których jedną z pozycji jest konserwacja, proszę o naprawę drzwi. Sp-nia nie zgadza się zrobić tego na swój koszt uważając że konserwacja nie dotyczy naprawy źle zamykających się drzwi.

Czy sp-nia ma rację ?

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wladek2: Miałyby ten sam kolor, ale byłyby inne
    To zwierz się Wydziałowi Architektury ze swojego problemu.
  • Opcje
    wladek2wladek2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rewelacyjna odpowiedź !
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano października 2016
    Chcesz zapłacić za wymianę, ale nie chcesz zapłacić z naprawę. Dlaczego?
  • Opcje
    wladek2wladek2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chcę wymienić drzwi, bo to złom, ale sp-nia nie zgadza się. A skoro nie zgadza się to niech naprawia, przecież płacę za to co miesiąc we czynszu.
    Jasno przedstawiłem swój punkt widzenia ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] wladek2:[/cite]Mieszkam w budynku spółdzielczym, w którym mam własnościowy indywidualny garaż.

    W takim razie, w ramach opłat czynszowych za garaż, wśród których jedną z pozycji jest konserwacja, proszę o naprawę drzwi.

    Czy sp-nia ma rację ?
    konserwacja dotyczy części wspólnych, a nie własności indywidualnej, to należy do właściciela lokalu /garażu/ .
    SM ma o tyle racje, że należy takie drzwi wymienić na identyczne . Przy braku zgody pozostaje tylko rozstrzygnięcie sądowe.
  • Opcje
    wladek2wladek2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to dlaczego płacę indywidualnie (i tylko ja) za konserwację tej "części wspólnej", na którą zresztą mam akt notarialny własności ?
    Wymiana jest poza pytaniem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] wladek2:[/cite]to dlaczego płacę indywidualnie (i tylko ja) za konserwację tej "części wspólnej", na którą zresztą mam akt notarialny własności ?
    Wymiana jest poza pytaniem.
    bo to wynika z ustawy o własnosci lokali , część wspólna aby była częścią wspólną musi służyć co najmniej dwóm właścicielom.

    SM jako zarządca nieruchomości odpowiada za elewacje i to ona wydaje warunki jakie właściciel musi spełnić konserwując ją czy remontując . Możesz te warunki zaskarżyć do sądu.
    Orzeczenie sądowe będzie wiązadło obie strony.
  • Opcje
    wladek2wladek2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    spójrz jeszcze raz na mój opis problemu i zastanów się czy tu jest jakakolwiek część wspólna, może nie doczytałeś...
    I zapomnij o tej elewacji, przecież to oczywiste i nie o to pytam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] wladek2:[/cite]spójrz jeszcze raz na mój opis problemu i zastanów się czy tu jest jakakolwiek część wspólna, może nie doczytałeś...
    I zapomnij o tej elewacji, przecież to oczywiste i nie o to pytam.
    konserwacja z opłaty eksploatacyjnej to nie twoje drzwi do garażu, musisz je naprawić na swój koszt, w ramach bieżącej konserwacji na podstawie warunków wydanych przez SM
    Sp-nia nie zgadza się na wymianę przeze mnie i na mój koszt drzwi, bo rzeczywiście są elementem elewacji zewnętrznej, a ja identycznych drzwi nigdzie nie dostanę. Miałyby ten sam kolor, ale byłyby inne.

    W takim razie, w ramach opłat czynszowych za garaż, wśród których jedną z pozycji jest konserwacja, proszę o naprawę drzwi.
    Sp-nia nie zgadza się zrobić tego na swój koszt uważając że konserwacja nie dotyczy naprawy źle zamykających się drzw
  • Opcje
    wladek2wladek2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czyli płacę tylko za konserwację ścian i sufitu garażu ?
    Podpowiem, że ta sp-nia wcześniej już parę razy naprawiała te drzwi, tylko teraz się zbiesiła. Tak więc robi się to kompletnie subiektywne, zależne od interpretacji przez kolejnego pracownika spni i bez żadnej podstawy prawnej.
    Stąd moje pytanie o podstawę prawną, a nie o odpowiedź "na logikę" bo tę każdy może mieć inną.
    A tak na marginesie: czy UoWL nie dotyczy czasem czegoś innego ? Może ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych byłaby bardziej właściwa ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] wladek2:[/cite]czyli płacę tylko za konserwację ścian i sufitu garażu ?
    przy garażu własnościowym wolno-stojącym, nie, bo ściany i sufit garażu to nie jest część wspólna.
    [cite] wladek2:[/cite]Podpowiem, że ta sp-nia wcześniej już parę razy naprawiała te drzwi, tylko teraz się zbiesiła.
    a kiedy to było?
    jak ty miałeś spółdzielcze własnościowe prawo do garażu?
    [cite] wladek2:[/cite]Tak więc robi się to kompletnie subiektywne, zależne od interpretacji przez kolejnego pracownika spni i bez żadnej podstawy prawnej.
    Stąd moje pytanie o podstawę prawną, a nie o odpowiedź "na logikę" bo tę każdy może mieć inną.
    a co mówi statut twojej SM ? od tego trzeba zacząć.
    [cite] wladek2:[/cite]A tak na marginesie: czy UoWL nie dotyczy czasem czegoś innego ?
    Może ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych byłaby bardziej właściwa ?
    no, kilka lat temu treść UoWL "wpisano" do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych chyba od art.171
  • Opcje
    wladek2wladek2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK, dziękuję za dyskusję.

    Nowy doklejony: 14.10.16 12:42
    zamykam wątek, proszę więcej do mnie nie pisać. Przeliczyłem się co do poziomu.
    Bye, Bye.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.