Cieknie mi na auto w garażu - kto ma to naprawić?
juzeff
Użytkownik
Chodzi o garaż we wspólnocie mieszkaniowej, w której mam mieszkanie. Od jakiegoś czasu na auto cieknie mi z sufitu garażu woda pomieszana z czymś trudnym do okreslenia. Efekt jest taki, że mam zaciek na lakierze, którego nie sposób domyć i czymś usunąć (rodzaj odbarwienia). Nad sufitem są tarasy przeznaczone do użytku właścicieli lokali na parterze. Z tego co się orientuję traktuje sie je jako nieruchomość wspólną.
Sprawę zgłaszałem do zarządcy, ale ten mnie zlewa i czeka aż naprawi to deweloper. Sęk w tym, że deweloper nie chce, bo rękojmia już dawno minęła. Czy mogę jakoś zmusić wspólnotę do naprawy na ich koszt, a potem do dochodzenia tego od dewelopera? Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC i zgłosić szkodę do ubezpieczalni wspólnoty? Walczę o naprawę już 6 miesięcy i jak grochem w ścianę...
Sprawę zgłaszałem do zarządcy, ale ten mnie zlewa i czeka aż naprawi to deweloper. Sęk w tym, że deweloper nie chce, bo rękojmia już dawno minęła. Czy mogę jakoś zmusić wspólnotę do naprawy na ich koszt, a potem do dochodzenia tego od dewelopera? Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC i zgłosić szkodę do ubezpieczalni wspólnoty? Walczę o naprawę już 6 miesięcy i jak grochem w ścianę...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Czy to jest prywatny lokal (garaż) czy część wspólna? Wspólnota to nie są jacyś "Oni" - to jesteś również TY! Nie wiesz na co płacisz, jaką masz polisę jako współwłaściciel budynku?
Resztę powinien załatwić twój ubezpieczyciel . Za kolejne 3 m-c znowu zgłoś najlepiej po opadach
sprawa odpowiedzialności za taras jest podzielona na pól za bieżącą konserwację odpowiada właściciel tarasu (ubytki fug), za konstrukcje i zabezpieczenie przed przeciekaniem odpowiada wspólnota.
Bo jak przeciek nastąpił z przyczyny braku bieżącej konserwacji tarasu (np. uzupełnienie ubytków fugi , wymiana pękniętej glazury na tarasie), to koszt likwidacji szkody należny do właściciela tego tarasu . Biegły ustanowiony w sprawie przez ubezpieczyciela oceni to.
Wspólnota mieszkaniowa odpowiada za stan nieruchomości wspólnej, jeżeli deweloper wady nie usuwa (bo nie chce lub dlatego, że skończyła się rękojmia) - ma obowiązek usuwać zaistniałe wady.
"Błędy dewelopera nie zwalniają wspólnoty mieszkaniowej od odpowiedzialności za stan techniczny obiektu, ponieważ to na niej spoczywa obowiązek utrzymania nieruchomości wspólnej zgodnie z wymogami wynikającymi z prawa budowlanego wskazał Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków (sygn. akt III CZP 230/14)."
Więcej na ten temat w artykule: "Wspólnota odpowie za błędy dewelopera ", artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2690-wspolnota-odpowie-za-bledy-dewelopera
Pomocne orzecznictwo:
z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2015 r.,sygn. akt III CZP 230/14:
"Do zadań Wspólnoty należy wykonywanie praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (gospodarowaniem, administrowaniem) nieruchomością wspólną i - z mocy art. 17 u.w.l. - ciąży na niej odpowiedzialność za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej. Na wspólnocie spoczywają więc m. in. przewidziane w art. 61 pkt. 1 w zw. z art. 5 ust. 2 i ust. 1 pkt e pr. bud. obowiązki związane z utrzymywaniem i użytkowaniem nieruchomości wspólnej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 5 ust. 2 pr. bud., w tym zapewnienie, aby spełnione zostały podstawowe wymagania dotyczące m.in. ochrony przed hałasem i drganiami. Nie dopełniając tych obowiązków pozwana Wspólnota w drodze zaniechania dopuściła do długotrwałego emitowania nadmiernego hałasu i drgań do mieszkania powódki, przy czym oddziaływanie to nie tylko stanowiło niedopuszczalne immisje, ale również, ze względu na negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego powódki, naruszało jedno z jej najważniejszych dóbr osobistych. "
Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2876-iii-czp-230-14-uciazliwy-halas