Cieknie mi na auto w garażu - kto ma to naprawić?

juzeffjuzeff Użytkownik
edytowano października 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Chodzi o garaż we wspólnocie mieszkaniowej, w której mam mieszkanie. Od jakiegoś czasu na auto cieknie mi z sufitu garażu woda pomieszana z czymś trudnym do okreslenia. Efekt jest taki, że mam zaciek na lakierze, którego nie sposób domyć i czymś usunąć (rodzaj odbarwienia). Nad sufitem są tarasy przeznaczone do użytku właścicieli lokali na parterze. Z tego co się orientuję traktuje sie je jako nieruchomość wspólną.
Sprawę zgłaszałem do zarządcy, ale ten mnie zlewa i czeka aż naprawi to deweloper. Sęk w tym, że deweloper nie chce, bo rękojmia już dawno minęła. Czy mogę jakoś zmusić wspólnotę do naprawy na ich koszt, a potem do dochodzenia tego od dewelopera? Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC i zgłosić szkodę do ubezpieczalni wspólnoty? Walczę o naprawę już 6 miesięcy i jak grochem w ścianę...

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    JUzeff: Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC
    Sygnał dla ciebie, że musisz szybko sprawdzić w swoim ubezpieczeniu samochodu, czy taki wariant obejmuje twoje ubezpieczenie samochodowe. Mieszkanie masz ubezpieczone ?
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano października 2016
    Chodzi o garaż we wspólnocie mieszkaniowej
    Czy to jest miejsce garażowe czy garaż?
    Czy to jest prywatny lokal (garaż) czy część wspólna?
    Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC
    Wspólnota to nie są jacyś "Oni" - to jesteś również TY! Nie wiesz na co płacisz, jaką masz polisę jako współwłaściciel budynku?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] juzeff:[/cite] Czy mogę jakoś zmusić wspólnotę do naprawy na ich koszt, a potem do dochodzenia tego od dewelopera?
    Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC i zgłosić szkodę do ubezpieczalni wspólnoty? Walczę o naprawę już 6 miesięcy i jak grochem w ścianę...
    zgłoś szkodę na samochodzie swojemu ubezpieczycielowi wskazując sprawce wspólnotę i łwasisiela tarasu z parteru.
    Resztę powinien załatwić twój ubezpieczyciel . Za kolejne 3 m-c znowu zgłoś najlepiej po opadach
    [cite] juzeff:[/cite] Nad sufitem są tarasy przeznaczone do użytku właścicieli lokali na parterze.
    Z tego co się orientuję traktuje sie je jako nieruchomość wspólną.
    sprawa odpowiedzialności za taras jest podzielona na pól za bieżącą konserwację odpowiada właściciel tarasu (ubytki fug), za konstrukcje i zabezpieczenie przed przeciekaniem odpowiada wspólnota.
  • Opcje
    juzeffjuzeff Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kasander:[/cite]
    Chodzi o garaż we wspólnocie mieszkaniowej
    Czy to jest miejsce garażowe czy garaż?
    Czy to jest prywatny lokal (garaż) czy część wspólna?
    Czy mogę poprosić wspólnotę o numer polisy OC
    Wspólnota to nie są jacyś "Oni" - to jesteś również TY! Nie wiesz na co płacisz, jaką masz polisę jako współwłaściciel budynku?
    Miejsce w garażu wielostanowiskowym, mam udział we współwłasności garażu. Ten sufit to raczej część wspólna.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] juzeff:[/cite] Ten sufit to raczej część wspólna.
    pod względem konstrukcyjnym, jak najbardziej ..problem leży w ustaleniu sprawcy .
    Bo jak przeciek nastąpił z przyczyny braku bieżącej konserwacji tarasu (np. uzupełnienie ubytków fugi , wymiana pękniętej glazury na tarasie), to koszt likwidacji szkody należny do właściciela tego tarasu . Biegły ustanowiony w sprawie przez ubezpieczyciela oceni to.
  • Opcje
    tomekk167tomekk167 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Istotą rzeczy jest szkoda i tego się trzymaj. Na Twoim miejscu zwrócił zgłosił bym szkodę wskazując ubezpieczony budynek jako sprawcę. Następnie napisał bym do zarządcy nieruchomości zgłaszając problem przecieku. Części wspólne zużywają się i jeśli nastąpił przeciek należy niezwłocznie dokonać naprawy korzystając ze składek z funduszu remontowego.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] juzeff:[/cite]
    Sprawę zgłaszałem do zarządcy, ale ten mnie zlewa i czeka aż naprawi to deweloper. Sęk w tym, że deweloper nie chce, bo rękojmia już dawno minęła.

    Wspólnota mieszkaniowa odpowiada za stan nieruchomości wspólnej, jeżeli deweloper wady nie usuwa (bo nie chce lub dlatego, że skończyła się rękojmia) - ma obowiązek usuwać zaistniałe wady.





    "Błędy dewelopera nie zwalniają wspólnoty mieszkaniowej od odpowiedzialności za stan techniczny obiektu, ponieważ to na niej spoczywa obowiązek utrzymania nieruchomości wspólnej zgodnie z wymogami wynikającymi z prawa budowlanego wskazał Sąd Najwyższy w jednym z ostatnich wyroków (sygn. akt III CZP 230/14)."

    Więcej na ten temat w artykule: "Wspólnota odpowie za błędy dewelopera ", artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/2690-wspolnota-odpowie-za-bledy-dewelopera


    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2015 r.,sygn. akt III CZP 230/14:



    "Do zadań Wspólnoty należy wykonywanie praw i obowiązków związanych z zarządzaniem (gospodarowaniem, administrowaniem) nieruchomością wspólną i - z mocy art. 17 u.w.l. - ciąży na niej odpowiedzialność za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej. Na wspólnocie spoczywają więc m. in. przewidziane w art. 61 pkt. 1 w zw. z art. 5 ust. 2 i ust. 1 pkt e pr. bud. obowiązki związane z utrzymywaniem i użytkowaniem nieruchomości wspólnej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 5 ust. 2 pr. bud., w tym zapewnienie, aby spełnione zostały podstawowe wymagania dotyczące m.in. ochrony przed hałasem i drganiami. Nie dopełniając tych obowiązków pozwana Wspólnota w drodze zaniechania dopuściła do długotrwałego emitowania nadmiernego hałasu i drgań do mieszkania powódki, przy czym oddziaływanie to nie tylko stanowiło niedopuszczalne immisje, ale również, ze względu na negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego powódki, naruszało jedno z jej najważniejszych dóbr osobistych. "

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2876-iii-czp-230-14-uciazliwy-halas
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.