Jaka ilość mieszkańców musi wyrazić zgodę na modernizację w bloku ?

Modulator75Modulator75 Użytkownik
edytowano października 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Mam pytanie czy jest przepis ogólny, który reguluje, że dana uchwala zostaje przyjęta lub nie przyjęta a dokładnie ilu mieszkańców na np 50 musi wyrazić zgodę na modernizację mają zostać przeprowadzone w budynku.
Zarządca bloku ,w którym mieszkam chce podłączyć do mieszkań instalacje gazową, część mieszkańców w tym również ja, nie wyraziliśmy na to zgody . Czy instalacja może zostać doprowadzona do naszych mieszkań mimo tego, że nie zgodziliśmy się ?
Z góry dziękuję za pomoc

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w jaki sposób mieszkanie jest teraz ogrzewane ?
    ile lokali (nie mieszkańców) jest w budynku ?
  • Opcje
    Modulator75Modulator75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blok składa się z dwóch klatek w każdej po 25 mieszkań, od roku blok ogrzewany jest przez centralne ogrzewanie - gaz.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pogubiłem się, skoro blok jest już ogrzewany przez centralne gazowe to czemu ma służyć podłączenie instalacji gazu bezpośrednio do mieszkań ?

    50 lokali to duża wspólnota, decyduje większość właścicieli liczona udziałami,
    pod uchwałą musi podpisać się więcej niż 50% właścicieli lokali.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano października 2016
    Modulator75: Ilu mieszkańców na np. 50 musi wyrazić zgodę na modernizację (...) przeprowadzoną w budynku.
    Właściciele podejmują uchwałę na podstawie posiadanych udziałów (ponad 50%) w nieruchomości wspólnej. Można głosować w trybie 1 właściciel= 1 głos, ale wcześniej ten tryb trzeba przegłosować udziałami.
    od roku blok ogrzewany jest przez centralne ogrzewanie - gaz.
    Macie własną kotłownię ?
  • Opcje
    Modulator75Modulator75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponieważ mieszkam w małym miasteczku, do tej pory każdy w mieszkaniu miał gaz ale z butli gazowej . Na tą chwile zarządca wpadł na pomysł " świetny pomysł" , żeby podłączyć gaz do mieszkania lokatorom. Otrzymaliśmy do skrzynek informacje , że mamy udostępnić mieszkania ponieważ będzie oceniane jak doprowadzić do każdego z mieszkań gaz. Pytanie czy jeżeli nie wyraziłem zgody na taka instalacje mogę po prostu nie wpuścić zarządcy z ekipą- taki pomysł ma część mieszkańców mojej klatki , którzy również nie wyrazili na to zgody? Zarządca odgrażał się policją
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca odgrażał się policją
    W jaki sposób Zarządca został... Zarządcą ? Kto i w jaki sposób go WYBRAŁ ? Odgrażanie się policją do niczego dobrego nie prowadzi a sam pomysł na doprowadzenie gazu do mieszkań, może dla wielu was stać się dobrodziejstwem.
  • Opcje
    Modulator75Modulator75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca jest hmmm społeczny przynajmniej tak nam "obwieścił" jak kupiliśmy mieszkanie w tym bloku . Dobrodziejstwem pod jakim względem ? Blok ma ok 40 lat
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem dla takiej inwestycji wymagana jest zgoda 100% właścicieli, bo przekracza zarząd nieruchomością wspólną wkraczając do twojego mieszkania.

    Przepis § 157 pkt 5 i 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.) potwierdza, że do takiej inwestycji konieczna jest zgoda wszystkich:
    instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, przy czym zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    przy czym budynek mieszkalny niski to budynek o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie.


    - czy sprawdzono możliwość zwiększenia mocy i korzystania z energii elektrycznej?
    - dlaczego jesteś przeciwny przejściu z butli na gaz z sieci?
    - ile kondygnacji ma budynek ?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Modulator75: Zarządca jest hmmm społeczny przynajmniej tak nam "obwieścił"
    Gratuluję wam dobrego samopoczucia. Czytałeś kiedyś Ustawę o własności lokali: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html
  • Opcje
    Modulator75Modulator75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - dlaczego jesteś przeciwny przejściu z butli na gaz z sieci?
    jestem przeciwny ponieważ będzie się to wiązać z "ryciem" w ścianach, kolokwialnie rzecz ujmując .

    - czy sprawdzono możliwość zwiększenia mocy i korzystania z energii elektrycznej?
    nie wiem , szczerze nie pytałem

    - ile kondygnacji ma budynek ?
    budynek ma 4 piętra czyli 5 kondygnacji
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca bloku ,w którym mieszkam chce podłączyć do mieszkań instalacje gazową, część mieszkańców w tym również ja, nie wyraziliśmy na to zgody
    To nie zarządca bloku (nie ma zresztą takiej funkcji w ogóle) chce podłączyć bo on nie ma nic do gadania. To Wy jako właściciele lokali i współwłaściciele części wspólnych chcecie.
    ...od roku blok ogrzewany jest przez centralne ogrzewanie - gaz.
    ...do tej pory każdy w mieszkaniu miał gaz ale z butli gazowej
    Proszę się na coś zdecydować:
    - czy przedtem każdy miał gaz z butli a od roku jest centralne ogrzewanie?
    zarządca wpadł na pomysł " świetny pomysł" , żeby podłączyć gaz do mieszkania lokatorom
    A co na to właściciele tych mieszkań, nie lokatorzy?
    Zarządca odgrażał się policją
    Czy właściciele lokali pogonili w diabły (czyli dali mu wypowiedzenie) już tego zarządcę?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Modulator75:[/cite]- dlaczego jesteś przeciwny przejściu z butli na gaz z sieci?
    jestem przeciwny ponieważ będzie się to wiązać z "ryciem" w ścianach, kolokwialnie rzecz ujmując .
    instalacja gazowa jest wykonywana jako natynkowa, a "rycie" to jest tylko przejście przez ścianę.
    Na pewno poprawi się u was bezpieczeństwo wszystkich.
    [cite] Modulator75:[/cite] czy jest przepis ogólny, który reguluje, że dana uchwala zostaje przyjęta lub nie przyjęta a dokładnie ilu mieszkańców na np 50 musi wyrazić zgodę na modernizację mają zostać przeprowadzone w budynku.
    jest
    Art. 23.2. Uchwały zapadają [b]większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów[/b], chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    

    [cite] Modulator75:[/cite] Pytanie czy jeżeli nie wyraziłem zgody na taka instalacje mogę po prostu nie wpuścić zarządcy z ekipą- taki pomysł ma część mieszkańców mojej klatki , którzy również nie wyrazili na to zgody?
    na etapie projektowania należy udostępnić
    Art.13. 2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest [b]obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu[/b], ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a[b] także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje[/b].
    
    [cite] Modulator75:[/cite] Czy instalacja może zostać doprowadzona do naszych mieszkań mimo tego, że nie zgodziliśmy się ?
    jednostkowy właściciel lokalu praktycznie jest na przegranej, a dowie się o tym w....sądzie i to zaboli ekonomicznie.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tutaj jest na przegranej, bo:
    budynek ma 4 piętra czyli 5 kondygnacji.

    Twój budynek nie jest wg. przepisów budynkiem niskim, jest średniowysoki (SW).
    Nie ma prawnych możliwości posiadania butli gazowych w takich budynkach.
    Przepisy nie są po twojej stronie:

    Gaz płynny w butli może być stosowany w budynkach o wysokości do 12 m lub o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie.
    Instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, stanowi butla gazowa.
    Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich.
  • Opcje
    Modulator75Modulator75 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Reasumując przez ostatni rok nasz blok funkcjonował poza prawem , ogrzewanie z kotłowni gazowej + w każdym mieszkaniu butle z gazem , nie pozostaje nic innego jak przyjąć dobrodziejstwo ogrzewania gazowego z całym inwentarzem tj z doprowadzeniem do mieszkań instalacji gazowej .
    Dziękuję za odpowiedzi i pomoc ,
    wątek zamknięty
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - niezależnie od ogrzewania z kotłowni gazowej nie ma możliwości prawnych korzystania z butli gazowych w budynku średniowysokim,
    - gdyby to był budynek niski nie byłoby możliwe prawnie instalowanie kotłowni gazowej bez likwidacji butli gazowych, ale dla budynku średniowysokiego widać zarządca uznał, że butle gazowe są bezprawne, więc budowa kotłowni przeszła bez przeszkód.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2016
    [cite] Modulator75:[/cite]Reasumując przez ostatni rok nasz blok funkcjonował poza prawem ,
    ogrzewanie z kotłowni gazowej + w każdym mieszkaniu butle z gazem ,
    nie pozostaje nic innego jak przyjąć dobrodziejstwo ogrzewania gazowego z całym inwentarzem tj z doprowadzeniem do mieszkań instalacji gazowej .
    wniosek prawidłowy
    w budynku nie może funkcjonować gaz ziemny i propan-butan
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.