Jak zachować się w sądzie jako świadek?

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano grudnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przekazuje te informacje, bo jestem po serii rozpraw związanych z windykacją. Zachowanie się niektórych świadków ( "młodzieży" ) przysporzyło im dodatkowych kłopotów, za co zostali stosownie potraktowani przez Sąd. Ku przestrodze cytuje poniższe zasady jakie obowiązują w sądzie.
[b]Jak zachować się w sądzie?[/b]

Źródło : http://www.infor.pl/prawo/prawo-karne/swiadek/704469,2,Jak-zachowac-sie-w-sadzie.html

Jak zachować się w sądzie? Co założyć? W jaki sposób zwracać się do Sądu? Co mogę a czego nie mogę na sali sądowej? - to najczęściej zadawane pytania, zwłaszcza przez osoby które [b]pierwszy raz mają styczność z wymiarem sprawiedliwości.[/b] 
Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady obowiązujące na sali sądowej.

[color=#00f][b]1. Stawiaj się na każde wezwanie Sądu.[/b][/color]

Jeżeli z przyczyn losowych nie możesz stawić się na dany termin rozprawy, zawsze powinieneś usprawiedliwić swoją nieobecność. Możesz to zrobić wysyłając do Sądu pismo ze wskazaniem przyczyn swojej nieobecności. Pismo takie winno być przesłane w możliwie najwcześniejszym terminie, co pozwoli Sądowi na zmianę zaplanowanych czynności.  

Brak należytego usprawiedliwienia niestawiennictwa pomimo wezwania, skutkować może ukaraniem świadka karą pieniężną w wysokości do 10.000 zł, przymusowym doprowadzeniem przez policję, a nawet wyrokiem zaocznym. Niestawiennictwo oskarżonych może spowodować zastosowaniem środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowaniem.

[color=#00f][b]2. Zabierz dowód tożsamości.[/b][/color]

Sąd przed odebraniem od Ciebie wyjaśnień czy zeznań, będzie chciał potwierdzić Twoją tożsamość. Dlatego też powinieneś zabrać ze sobą dokument pozwalający potwierdzić Twoją tożsamość. Dokumentem takim może być dowód osobisty albo paszport. Prawo jazdy czy legitymacja nie stanowi dokumentu potwierdzającego tożsamość. Zdarza się jednak iż Sąd wobec braku innego dowodu tożsamości, uzna za wystarczające przedstawienie legitymacji czy prawa jazdy.

[color=#00f][b]3. Zawsze bądź punktualny.[/b][/color]

Rozprawa wyznaczana jest na konkretną godzinę. Sąd wywołując rozprawę w pierwszej kolejności sprawdza i odnotowuje obecność. Spóźnianie się chociażby o 5 min., może spowodować że Sąd zamknie rozprawę wydając wyrok pod Twoją nieobecność czy nakładając na Ciebie karę pieniężną za niestawiennictwo.

Jeżeli jednak wskutek niedających się pokonać przeszkód, nie jesteś w stanie dotrzeć na wyznaczoną godzinę, zadzwoń do sekretariatu właściwego wydziału, z informacją dotyczącą przyczyn Twojego spóźnienia. W takim wypadku Sąd powinien wstrzymać się  z procedowaniem do czasu przybycia.
[color=#00f]
[b]4. Wyłącz bądź wycisz telefon jeszcze przed wejściem na salę rozpraw.[/b][/color]

Sygnał telefonu zawsze rozprasza i jest niemile widziany nie tylko przez pozostałe strony postępowania ale przede wszystkim samego Sędziego.

[b]5. Do Sądu zawsze zwracaj się „[color=#f00]Wysoki Sądzie[/color]”[/b]

Nie chcąc narażać się na uwagi Sądu, zawsze zwracaj się ,,Wysoki Sądzie”.  Sformułowanie ,,Proszę Pani”, ,,Proszę Pana” w stosunku do Sędziego, czy nawet „Pani Sędzio” bądź „Panie Sędzio” jest nieprawidłowym sformułowaniem, i może narazić Cię na nieprzyjemne uwagi ze strony Sądu. 

[color=#00f][b]6. Zawsze wstawaj gdy mówisz do Sądu bądź Sąd mówi do Ciebie.[/b][/color]

Zasada ta obowiązuje w komunikacji z Sądem. Ma ona na celu  podkreślenie powagi Sądu oraz wyraża nasz szacunek do tego urzędu.

[color=#00f][b]7. Chcąc coś powiedzieć, poproś Sąd o umożliwienie zabrania głosu. Zawsze zwracaj się bezpośrednio do Sądu.[/b][/color]

Sędzia kierując przebiegiem rozprawy udziela głosu stronom. Jeżeli chcemy zabrać głos, złożyć oświadczenie, zadać pytania świadkom, zająć stanowisko w sprawie, każdorazowo powinniśmy zgłosić Sędziemu chęć wypowiedzenia się. Co do zasady Sąd nie ma możliwości odmówić nam prawa do zabrania głosu, jednakże z przyczyn porządkowych może wskazać iż udzieli nam głosu np. po zakończeniu przesłuchania świadka.

Zawsze zwracamy się bezpośrednio do Sądu. Nawet jeżeli odpowiadamy na pytania swojego pełnomocnika czy strony przeciwnej – odpowiedź kierujemy do Sądu.

[color=#00f][b]8. Podczas rozprawy nie spożywaj żadnych posiłków.[/b][/color]

Sala rozpraw to nie stołówka. Obowiązuje całkowita powaga. Jeżeli rozprawa trwa kilka godzin, z całą pewnością Sąd  zarządzi przerwę regeneracyjną, umożliwiając stronom spożycie posiłku czy skorzystanie z toalety.

[b]9. Do sądu przyjdź[color=#00f] trzeźwy[/color].[/b]

Sąd mając wątpliwości co do Twojej trzeźwości może zarządzić badanie alkomatem. Wynik wskazujący zawartość alkoholu skutkować będzie karą pieniężną i oczywiście wydaleniem z sali rozpraw.
[color=#00f]
[b]10. Pamiętaj o stosownym ubiorze.[/b][/color]

Ubiór powinien uwzględniać powagę Sądu i być dostosowany do okoliczności. Nie koniecznie musisz  zakładać garnitur czy garsonką,  ale ważne aby ubiór był [b]schludny i skromny.[/b]  Oczywiście możesz założyć  dżinsy czy koszulkę ale winny być one w klasycznym stylu i stonowanych kolorach.

Założenie zbyt krótkiej spódniczki,  krótkich spodenek, koszulek odsłaniających brzuch, ramiona czy obuwia w postaci sandałów lub klapek, może skutkować karą pieniężną za postawę nielicująca z powagą Sądu.


[color=#00f][b]11. Reaguj na niewłaściwe zachowanie Sędziego.[/b][/color]

Okazując Sądowi szacunek, masz prawo oczekiwać tego samego. Grzecznie ale stanowczo zwracaj uwagę Sędziemu nie tylko gdy narusza przepisy postępowania, ale również gdy jego zachowanie pozbawione jest podstawowych zasad kultury.


http://tipy.interia.pl/artykul_4147,jak-zachowac-sie-w-sadzie,2.html

http://www.ntadwokaci.pl/krakow-prawnik-opinie/jak-zachowywac-sie-w-sadzie-czyli-przewodnik-po-sadowym-savoir-vivre/
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.