Uchyby wody - Wyrok Sądu Apelacyjnego z 2016 r.

elan124elan124 Użytkownik
edytowano grudnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu ustnym do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 r. stwierdził podobno, że uchyby zimnej wody należy zaliczać do kosztów nieruchomości wspólnej. Nie znam sygnatury akt, a wy ?

Komentarze

  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    A dlaczego ma nie zaliczać? Jak koszty wody zalicza sie do kosztów Nw To uchyby także. Proste
    Ja mam inne pytanie. Czy zna ktoś może wyrok że jakikolwiek sąd uznał we wspolnotach opomiarowanych w 100% koszty wody za koszty NW.?
    Poza tym . Co w tym takiego dziwnego? Przeciez nie można na podstawie różnicy wskazań pomiędzy licznikiem głównym a sumą liczników lokalowych określić uchybu rzeczywistego dla danego lokalu.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Co w tym takiego dziwnego? Przeciez nie można na podstawie różnicy wskazań pomiędzy licznikiem głównym a sumą liczników lokalowych określić uchybu rzeczywistego dla danego lokalu.
    Ale można w sposób dość ścisły przypisać wielkość tego uchybu do zużycia wody w danym lokalu ponieważ zależy on od klasy zainstalowanego przyrządu pomiarowego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite] elan124:[/cite]Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu ustnym do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 r.
    stwierdził podobno, że uchyby zimnej wody należy zaliczać do kosztów nieruchomości wspólnej.
    przecież to jest wiadome od lat. Ale są ludzie którzy bez wyroku ani rusz ...:wink:
    U mnie uchyby są pokrywanie z tzw wody na cele gospodarcze, według udziału.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    KubaP: U mnie uchyby są pokrywanie z tzw wody na cele gospodarcze, według udziału.
    A u mnie proporcjonalnie do zużycia wody w lokalu... Gadu-gadu, ale czy ktoś zna namiary na tekst wyroku SA ?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    KubaP: U mnie uchyby są pokrywanie z tzw wody na cele gospodarcze, według udziału.
    A u mnie proporcjonalnie do zużycia wody w lokalu... Gadu-gadu, ale czy ktoś zna namiary na tekst wyroku SA ?
    I moim zdaniem tak sie powinno te uchyby naliczać. Natomiast kwestia , czy to sa koszty NW czy koszty utrzymania lokalu to właśnie sprawa ...Gadu -gadu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Natomiast kwestia , czy to sa koszty NW czy koszty utrzymania lokalu to właśnie sprawa ...Gadu -gadu.
    Czy mi się wydaje , czy jest postęp ... że wspólnota jest zobligowana do rozliczenia kosztów zakupu wody, a nie jakiś tam wewnętrznych m3... takie ble-ble-ble
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Postępu nie ma i nie będzie.
    Wspolnota nie jest zobowiązana do rozliczenia kosztów zakupu wody z dostawca tylko do zapłaty za za dostarczoną przez dostawce wody wg faktury.
    Natomiast jest zobowiązana do rozliczenia z włascicielami lokali wody dostarczonej do lokali wg wskazań liczników lokalowych+ uchuby oraz rozliczenia z członkami wspolnoty wody użytej do celów NW + uchyby.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun: oraz rozliczenia z członkami wspólnoty wody użytej do celów NW + uchyby.
    Uzasadnienie ustne SA do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 to coś oznacza... ? Ustne to nieistniejące w internecie ?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak sobie myślę, że jeśli ustne, to nie może być istniejące i nie tylko w internecie, ale w ogóle gdziekolwiek w czasoprzestrzeni. A w każdym razie nie w postaci dokumentu, czy tekstu na jakiejś stronie. No bo, gdyby ktoś to uzasadnienie spisał z ust sędziego, to już nie byłoby ustne, tylko pisemne. Chyba, że sąd publikuje to uzasadnienie w formie klipu na YT, albo jakiegoś vloga. Albo - jak to kiedyś ładnie ujął prof. Jerzy Bralczyk - wgada (gdzie się gada w nagraniu), w przeciwieństwie do wpisu (gdzie się pisze tekst).
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: Tak sobie myślę, że jeśli ustne, to nie może być istniejące i nie tylko w internecie, ale w ogóle gdziekolwiek w czasoprzestrzeni.
    Ja też tak myślę. Czyli podobno jest - do wyroku SA wydanego w dniu 7 grudnia 2016 r. - uzasadnienie ustne, którego... NIE MA ! :sad:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]Ja też tak myślę. Czyli podobno jest - do wyroku SA wydanego w dniu 7 grudnia 2016 r. - uzasadnienie ustne, którego... NIE MA ! :sad:
    idź do sądu i sobie odsłuchaj to "ustne uzasadnienie" ...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    KubaP: idź do sądu i sobie odsłuchaj to "ustne uzasadnienie"...
    Przecież ustne wygłoszenie uzasadnienia jest jedynie uprawnieniem sędziego, a nie jego obowiązkiem. Po co te innowacje służące jedynie zagmatwaniu. Sędzia - oprócz ustnego wygłoszenie uzasadnienia wyroku - może nakazać sporządzenia pisemnego uzasadnienia wyroku.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Prawidłowe jest tylko i wyłącznie rozliczanie uchybu proporcjonalnie do zużycia wody. Rozliczanie proporcjonalne do udziałów w NW jest w mojej opinii absurdalne. Kiedyś to wykazałem na przykładach liczbowych w jakiejś dyskusji. Można odszukać. Pozdr.

    Może koledze sądowi apelacyjnemu chodziło o rozliczanie tej objętości wody, która przypadała z rozliczenia uchybów na wodomierz tzw. "gospodarczy", czyli na cele gospodarcze związane z nw. Tę wodę, ale tylko z tego jednego wodomierza rzeczywiście należy wg mnie rozliczyć proporcjonalnie do udziałów, ale po uprzednim wyliczeniu z uchybów objętości "przypadającej" na ten wodomierz.
  • Opcje
    Do-daDo-da Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Elan124: Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu ustnym do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 r. stwierdził podobno Nie znam sygnatury akt, a wy ?
    Skąd ta wiedza ? Jeśli trafiła na wokandę do SA to musiała być w Sądzie Okręgowym i szukaj tej sygnatury akt.
    Uchyby
    man: zależy on od klasy zainstalowanego przyrządu pomiarowego.
    Ja wkładam między bajki.
    Polak wszystko potrafi. Oparte na faktach. Część lokali płaci z liczników a gdzie nie ma wodomierzy 3 m2 od osoby. Uchybów nie ma. Gmina zakłada brakujące wodomierze. Powstają uchyby innego wyjścia nie ma tylko zapłacić. Co miesiąc sprawdzanie ale nie tylko wodomierze ale komisyjne odkręcanie kurków i włączanie pralek i zmywarek. Nie dorwaliśmy drania lecz uchyby się skończyły. Wniosek zaniechał czerpania wody z lewego kurka i tak właśnie mogą powstawać uchyby.
    Nadmierne koszty za oświetlenie przed wejściem, piwnice i klatka schodowa. Chociaż to jest nie na temat ale czytającemu może podpowiem. W łazience czyścimy kratkę wentylacyjną zaglądam do kanału wentylacyjnego a tam przewód jednożyłowy / kabel. Ciekawość nie zna granic. Po zerwaniu izolacji okazuje się płynie prąd. Kto go tam umieścił i w jakim celu. W godz. wieczornych przecinamy kabel. Po kilku minutach sąsiad z góry biegnie do piwnicy a my go łączymy. Aby się upewnić powtarzamy to przez kolejne dni co było potem to sami sobie dopowiedzcie.

    Ciągle wałkujecie woda i uchyby
    Zgodnie z art. 26 ust. 3 Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków to wspólnota mieszkaniowa dokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych wody.
    
    KubaP: U mnie uchyby są pokrywanie z tzw wody na cele gospodarcze, według udziału.
    Ścieki też na cele gospodarcze. Jak woda to i ścieki
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Wp44: Prawidłowe jest tylko i wyłącznie rozliczanie uchybu proporcjonalnie do zużycia wody
    To tylko jest twoja opinia a nie zalecenie - oparte na przepisie prawnym - do wykonania... :wink:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    elan124: To tylko jest twoja opinia...
    wp44: w mojej opinii
    Ja to zaznaczyłem. Nie musisz powtarzać, ludzie umieją czytać. Trochę więcej zaufania proszę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Może koledze sądowi apelacyjnemu chodziło o rozliczanie tej objętości wody, która przypadała z rozliczenia uchybów na wodomierz
    sąd się nie zajmował "objętościami", tylko rozliczeniem kosztów, które po rozliczeniu kosztów "objętościowych" z lokali , pozostała nierozliczona.
  • Opcje
    cTntcTnt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odpowiadając na wątpliwości w kwestii „ustnego uzasadnienia wyroku”, należałoby w pierwszej kolejności przytoczyć stosowną podstawę prawną:
    Art. 326 § 3 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) stanowi, iż „Ogłoszenia wyroku dokonuje się poprzez odczytanie sentencji (ogłoszenie sentencji). Po ogłoszeniu sentencji przewodniczący lub sędzia sprawozdawca podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia albo wygłasza uzasadnienie, może jednak tego zaniechać, jeżeli sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych.”
    Powyższego ustnego podania „zasadniczych powodów rozstrzygnięcia” nie należy jednak mylić z „ustnym uzasadnieniem wyroku”, gdyż zarówno ustne, jak i pisemne uzasadnienie wyroku, obowiązkowo powinno spełniać wymagania wskazane w art. 328 § 2 k.p.c. „Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.”
    Dodatkowo:
    Art. 328. § 1 k.p.c. „Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadkach, o których mowa w art. 327 § 2 i art. 331§ 1(1) – od dnia doręczenia sentencji. Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku również wówczas, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie oraz gdy wniesiono skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, chyba że uzasadnienie zostało wygłoszone.
    § 1(1). Jeżeli przebieg posiedzenia jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, uzasadnienie może być wygłoszone po ogłoszeniu sentencji wyroku i utrwalone za pomocą tego urządzenia, o czym przewodniczący uprzedza przed wygłoszeniem uzasadnienia. W razie wygłoszenia uzasadnienia na posiedzeniu nie podaje się odrębnie zasadniczych powodów rozstrzygnięcia.
    Z praktyki wynika, iż uczestnicy postępowań sądowych często mylą „zasadnicze powody rozstrzygnięcia” z „ustnym uzasadnieniem wyroku”, jednak powyższe normy prawne powinny pomóc rozwiać wątpliwości.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cTnt, zawsze mi się podoba, gdy coś napiszesz. Wiedza, wiedza, wiedza. Pięknie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.