Uchyby wody - Wyrok Sądu Apelacyjnego z 2016 r.
elan124
Użytkownik
Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu ustnym do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 r. stwierdził podobno, że uchyby zimnej wody należy zaliczać do kosztów nieruchomości wspólnej. Nie znam sygnatury akt, a wy ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Ja mam inne pytanie. Czy zna ktoś może wyrok że jakikolwiek sąd uznał we wspolnotach opomiarowanych w 100% koszty wody za koszty NW.?
Poza tym . Co w tym takiego dziwnego? Przeciez nie można na podstawie różnicy wskazań pomiędzy licznikiem głównym a sumą liczników lokalowych określić uchybu rzeczywistego dla danego lokalu.
U mnie uchyby są pokrywanie z tzw wody na cele gospodarcze, według udziału.
Wspolnota nie jest zobowiązana do rozliczenia kosztów zakupu wody z dostawca tylko do zapłaty za za dostarczoną przez dostawce wody wg faktury.
Natomiast jest zobowiązana do rozliczenia z włascicielami lokali wody dostarczonej do lokali wg wskazań liczników lokalowych+ uchuby oraz rozliczenia z członkami wspolnoty wody użytej do celów NW + uchyby.
Może koledze sądowi apelacyjnemu chodziło o rozliczanie tej objętości wody, która przypadała z rozliczenia uchybów na wodomierz tzw. "gospodarczy", czyli na cele gospodarcze związane z nw. Tę wodę, ale tylko z tego jednego wodomierza rzeczywiście należy wg mnie rozliczyć proporcjonalnie do udziałów, ale po uprzednim wyliczeniu z uchybów objętości "przypadającej" na ten wodomierz.
Uchyby Ja wkładam między bajki.
Polak wszystko potrafi. Oparte na faktach. Część lokali płaci z liczników a gdzie nie ma wodomierzy 3 m2 od osoby. Uchybów nie ma. Gmina zakłada brakujące wodomierze. Powstają uchyby innego wyjścia nie ma tylko zapłacić. Co miesiąc sprawdzanie ale nie tylko wodomierze ale komisyjne odkręcanie kurków i włączanie pralek i zmywarek. Nie dorwaliśmy drania lecz uchyby się skończyły. Wniosek zaniechał czerpania wody z lewego kurka i tak właśnie mogą powstawać uchyby.
Nadmierne koszty za oświetlenie przed wejściem, piwnice i klatka schodowa. Chociaż to jest nie na temat ale czytającemu może podpowiem. W łazience czyścimy kratkę wentylacyjną zaglądam do kanału wentylacyjnego a tam przewód jednożyłowy / kabel. Ciekawość nie zna granic. Po zerwaniu izolacji okazuje się płynie prąd. Kto go tam umieścił i w jakim celu. W godz. wieczornych przecinamy kabel. Po kilku minutach sąsiad z góry biegnie do piwnicy a my go łączymy. Aby się upewnić powtarzamy to przez kolejne dni co było potem to sami sobie dopowiedzcie.
Ciągle wałkujecie woda i uchyby Ścieki też na cele gospodarcze. Jak woda to i ścieki
Art. 326 § 3 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) stanowi, iż „Ogłoszenia wyroku dokonuje się poprzez odczytanie sentencji (ogłoszenie sentencji). Po ogłoszeniu sentencji przewodniczący lub sędzia sprawozdawca podaje ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia albo wygłasza uzasadnienie, może jednak tego zaniechać, jeżeli sprawa była rozpoznawana przy drzwiach zamkniętych.”
Powyższego ustnego podania „zasadniczych powodów rozstrzygnięcia” nie należy jednak mylić z „ustnym uzasadnieniem wyroku”, gdyż zarówno ustne, jak i pisemne uzasadnienie wyroku, obowiązkowo powinno spełniać wymagania wskazane w art. 328 § 2 k.p.c. „Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.”
Dodatkowo:
Art. 328. § 1 k.p.c. „Uzasadnienie wyroku sporządza się pisemnie na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, a w przypadkach, o których mowa w art. 327 § 2 i art. 331§ 1(1) – od dnia doręczenia sentencji. Wniosek spóźniony sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku również wówczas, gdy wyrok został zaskarżony w ustawowym terminie oraz gdy wniesiono skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, chyba że uzasadnienie zostało wygłoszone.
§ 1(1). Jeżeli przebieg posiedzenia jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, uzasadnienie może być wygłoszone po ogłoszeniu sentencji wyroku i utrwalone za pomocą tego urządzenia, o czym przewodniczący uprzedza przed wygłoszeniem uzasadnienia. W razie wygłoszenia uzasadnienia na posiedzeniu nie podaje się odrębnie zasadniczych powodów rozstrzygnięcia.”
Z praktyki wynika, iż uczestnicy postępowań sądowych często mylą „zasadnicze powody rozstrzygnięcia” z „ustnym uzasadnieniem wyroku”, jednak powyższe normy prawne powinny pomóc rozwiać wątpliwości.