ogrzewanie
Teresa KKK
Użytkownik
Witam wszystkich i bardzo liczę na waszą pomoc , zacznę o tego że moja mama kupiła mieszkanie w TBS-ie w okresie letnim teraz przyszedł sezon grzewczy i okazało się że kaloryfer w kuchni jej nie grzeje , po tel do poprzedniego właściciela dowiedziała się że jedna pani z bloku chcąc obniżyć koszty ogrzewania zaproponowała aby zakręcić kaloryfery na klatce schodowej wszyscy lokatorzy się na to zgodzili , a teraz problem polega na tym że mamy kuchnia jako jedyna jest połączona z klatką schodową i mama ma cały czas zimno a pani jako zarządca wspólnoty nie zgodziła się na to aby włączyć to ogrzewanie czy ma takie prawo i co ogólnie możemy z tym problemem zrobić czy jest na to jakiś paragraf czy coś innego
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Zgadza się czy to tylko gdybanie.
przecież każdy grzejnik ma zawory odcinające ( zasilanie / powrót) i nie trzeba zakręcać pionu , wystarczy zakręcić dostawę ciepła do grzejnika na klatce schodowej , bez szkody dla innych użytkowników
Tak na marginesie proszę sie zapoznać z treścią uchwał wspólnoty przynajmniej z 3 ostatnich lat , regulaminami obowiązującymi.
Teoretycznie każdy grzejnik powinien mieć jeden zawór odcinający przy zasilaniu w praktyce wygląda to inaczej.
Jeśli wyszkolony architekt (ale gamoń) zaprojektował względnie wykonawca szukał oszczędności wykonał ogrzewanie i połączył grzejniki w szereg ewentualnie tylko ten grzejnik jest podłączony do pionu klatki schodowej wtedy co zakręcamy pion. Dlaczego ? Żeby nikt nie odkręcał grzejników. Proszę porozmawiać z tym panem aby mniej więcej określił kiedy to było. Poprosić o udostępnienie uchwał z tego okresu. Może była tylko wyrażona zgoda ustna a nie podjęta uchwała i jeśli takowej nie ma żądać aby puszczono ciepłą wodę na grzejnik.
Nawet gdyby wszyscy właściciele oprócz Twojej mamy zagłosowali za wyłączeniem ogrzewania na klatce, to i tak nie mieli prawa tego zrobić, ponieważ nie wolno im było pozbawić Twojej mamy ogrzewania. Poza tym, można przecież zakręcić same grzejniki na klatce, bez odcinania całego pionu, a docelowo pomyśleć o ewentualnej przeróbce, polegającej na przełączeniu grzejnika do innego pionu, zasilającego mieszkania, jeżeli wspólnota chce całkowicie odciąć ogrzewanie na klatkach.
Architekt nie zajmuje się projektowaniem instalacji centralnego ogrzewania, ani żadnych innych instalacji. Poza tym, nie znasz sprawy, nie wiesz, jak to wygląda, nie wiesz, na czym dokładnie polega problem, nie wiesz kto tak zadecydował, a zatem na jakiej podstawie nazywasz kogoś gamoniem? Miło by Ci było, gdyby ktoś tak pisał o Tobie, w ogóle Cię nie znając i nie wiedząc, czy masz cokolwiek wspólnego z problemem?
Rekomendowałbym dyskutantom włożenie na chwilę głowy pod kran z zimną wodą. Może będzie mniej wykrzykników, mniej kuriozów i mniej gamoni.
Jest zima i nie ma na co czekać.
Jednocześnie zasugeruj WM aby założyła zawory odcinające na grzejniki na klatce.
Jeżeli właściciele lokali podjęli decyzję o wstrzymaniu dostaw ciepła na klatkę schodową, to należy przystosować do tego instalację. Zarządca nie może pozbawiać właściciela ogrzewania, w ten sposób narusza jego dobra osobiste.
Proponuję zażądać pomiarów tempertaury.
Regulacje prawne:
Art. 39 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych z dnia 16 sierpnia 1999 r.:
§ 39. 1. Instalacja i urządzenia centralnego ogrzewania w okresie ich użytkowania powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach właściwe temperatury określone Polską Normą.
2. W przypadku gdy instalacja i urządzenia nie spełniają warunku, o którym mowa w ust. 1, należy określić przyczyny zakłóceń oraz podjąć działania usprawniające ich funkcjonowanie.
3. W przypadku gdy przyczyną zakłóceń, o których mowa w ust. 2, są produkty korozji lub substancje pochodzące ze związków zawartych w wodzie instalacyjnej osadzone na wewnętrznych powierzchniach instalacji i urządzeń, przed podjęciem decyzji w sprawie usprawnienia ich funkcjonowania należy opracować ekspertyzę zawierającą analizę celowości i opłacalności oraz określenie sposobu usunięcia osadów.
http://zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/akty-wykonawcze/16-rozporzadzenie-w-sprawie-warunkow-technicznych-uzytkowania-budynkow-mieszkalnych.html
Temperatury, jakie należy zapewnic, to:
+20°C - przeznaczone na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń
+24°C -przeznaczone do rozbierania, przeznaczone na pobyt ludzi bez odzieży, łazienki, rozbieralnie-szatnie, umywalnie, natryskownie, hale pływalni, gabinety lekarskie z rozbieraniem pacjentów, sale niemowląt i sale dziecięce w żłobkach, sale operacyjne
http://zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/akty-wykonawcze/173-rozporzadzenie-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie.html
na tych rurkach tuż przed grzejnikiem nie ma zaworów zaślepionych nakrętka
http://www.radval.pl/pl/p/ZAWOR-ODCINAJACY-POWROTNY-KATOWY-12-MERA-TERM/78?gclid=CPL7qrnQ9tACFcn7cgodSiEOOg
Nie znamy stanu prawnego nieruchomości, ale wszyscy "z marszu" zakładają, że to wspólnota mieszkaniowa.
Pewne jest jedno: jeżeli ktoś kupił mieszkanie, wykładając sporą sumę, to powinien zainteresować się stanem prawnym działki gruntu i budynku: kto jest właścicielem = decydentem, a kto wykonawcą decyzji. I do kogo zgłaszać pretensje, a do kogo żądania.
wskazywać – wytykać błędy osobą które nie są zorientowane w tym temacie.
KubaP ma racje i to właśnie wykonany był wpis "z marszu"