Ogrzewanie

myrysmyrys Użytkownik
edytowano grudnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień Dobry. Mieszkam w budynku którego zarządcą jest wspólnota. Do budynku dostarczane jest ciepło z ciepłowni. W budynku znajduje się kotłownia a w mieszkaniach na kaloryferach są podzielniki ciepła. Gdy zaczął się sezon grzewczy zaczęły się problemy. Już z 10 razy zgłaszałem awarię ogrzewania, mieszkam na ostatnim piętrze i co dzień muszę odpowietrzać kaloryfery za pomocą automatów. Niestety nie zawsze to pomaga i słychać jak woda się przelewa w kaloryferach. Po mojemu brak wystarczającej wody w układzie. Zarządca przyjmuje zgłoszenie na 2 dni spokój i znowu to samo. Mówią że zrobią i tak w kółko. We wspólnocie jest dyżurny hydraulik który tak samo przyjmuje zgłoszenie a i tak nic nie robi. Co w takiej sytuacji mogę zrobić jak wywrzeć nacisk na zarządcę żeby zrobił z tym porządek. jakie pismo oficjalne do nich napisać jakie paragrafy użyć. Proszę o pomoc!! W mieszkaniu mam 3 pokoje jeden duży z aneksem kuchennym i temperatura w granicach 18-19 stopni. W pozostałych pokojach jak kaloryfery są odkręcona na 3,5 to temp sięga 20 stopni.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mieszkam na ostatnim piętrze i co dzień muszę odpowietrzać kaloryfery za pomocą automatów.
    jak są automaty to trzeba tylko dopuszczać wodę a układ powinien sam się odpowietrzyć,
    należy to zrobić z rozgłosem , bo jest ktoś, kto spuszcza wodę z układu lub jest wyciek samoistny z układu CO i trzeba go znaleźć.
    W mieszkaniu mam 3 pokoje jeden duży z aneksem kuchennym i temperatura w granicach 18-19 stopni. W pozostałych pokojach jak kaloryfery są odkręcona na 3,5 to temp sięga 20 stopni.
    temperatura zgodnie z normą techniczną
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] myrys:[/cite]Do budynku dostarczane jest ciepło z ciepłowni. W budynku znajduje się kotłownia
    Kotłownia czy raczej węzeł cieplny?
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Myrys, jeśli chcesz przybliżyć sobie ten temat (między innymi "przeklętych" podzielników), to poniższy link Ci to umożliwi. Znajdziesz tam dyskusję "starych wyjadaczy". Wiedzą co mówią.

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/7342/nowe-zasady-rozliczen-ciepla-artykul/#Item_1

    Co do innych Twoich pytań, to nie wiem jak Tobie pomóc.

    I jest jeszcze jeden ciekawy link, o zmianach w prawie energetycznym i najogólniej rzecz biorąc, o jego konsekwencjach

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/7301/1/zmiany-w-ustawie-prawo-energetyczne-od-1102016r-wszyscy-zmieniamy-regulaminy-rozliczania-co/#Item_1
  • Opcje
    Do-daDo-da Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP : (...) bo jest ktoś, kto spuszcza wodę z układu lub jest wyciek samoistny z układu CO i trzeba go znaleźć.
    Popieram i mogę jeszcze dodać cały układ CO może nie został dokładnie odpowietrzony i działają prawa fizyki powietrze pcha się tam gdzie najwyższy punk układu CO.
    myrys: (...) temperatura w granicach 18-19 stopni. W pozostałych pokojach jak kaloryfery są odkręcona na 3,5 to temp sięga 20 stopni.
    Sam się przekonaj jaka temperatura powinna być w danych pomieszczeniach.
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 134. 2.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    myrys: Co w takiej sytuacji mogę zrobić
    Niewiele, bo to jest cały urok mieszkań na ostatnich piętrach - permanentne niedodgrzanie w zimie i permanentne przegrzanie w lecie.
    Nawet gdybyś miał zawory przy grzejnikach odkręcone cały czas na "5" - i płacił za ogrzewanie jak za zboże - to niewiele pomoże.
    Dodatkowo (zwłaszcza dla tych mieszkających na ostatnich piętrach) fakt niedogrzania pogłębiają zamontowane badziewia zwane podzielnikami, ale to całkiem inna bajka na osobny temat.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    myrys: Po mojemu brak wystarczającej wody w układzie.
    Po mojemu również.
    myrys: Co w takiej sytuacji mogę zrobić
    Zrób to:
    jest ktoś, kto spuszcza wodę z układu lub jest wyciek samoistny z układu CO i trzeba go znaleźć
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) określając warunki projektowania instalacji i urządzeń do ogrzewania budynku odwołuje się do Polskich Norm dotyczących obliczania zapotrzebowania na ciepło pomieszczeń, zgodnie z nimi temperaturę +20 stopni należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi bez okryć zewnętrznych, niewykonujących w sposób ciągły pracy fizycznej oraz w pokojach mieszkalnych, przedpokojach, kuchniach wyposażonych w paleniska gazowe lub elektryczne, pokoje biurowe, sale posiedzeń.


    Aż +24 stopnie powinien wskazywać termometr w pomieszczeniach przeznaczonych do rozbierania i na pobyt ludzi bez odzieży, w łazienkach, rozbieralniach-szatniach, umywalniach, natryskowniach, halach pływalniach, gabinetach lekarskich z rozbieraniem pacjentów, salach niemowląt i salach dziecięcych w żłobkach, jak również w salach operacyjnych.


    Z powyższego wynika, że temperatura, którą winna zapewnić instalacja grzewcza, to 20 stopni w mieszkaniach i lokalach użytkowych, z wyjątkiem łazienek i ubikacji, gdzie minimum wynosi 24 stopnie."

    Więcej na ten temat w artykule: "Kiedy zarządca ma obowiązek włączyć ogrzewanie?"

    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1752-kiedy-zarzadca-ma-obowiazek-wlaczyc-ogrzewanie
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Do-daDo-da Użytkownik
    edytowano listopada -1
    myrys:
    (...) jakie pismo oficjalne do nich napisać jakie paragrafy użyć.
    (...) jak kaloryfery są odkręcona na 3,5 to temp sięga 20 stopni.
    Każdy dorzuca swoje zdanie i ja postanowiłam dodać do tego co już napisałam. Pismo jest zbędne a chcąc podnieść temperaturę wystarczy odkręcić na 4,5 lecz popełniłeś błąd nie tylko Ty ale i cała wspólnota jak była uzupełniana woda w układzie nie odkręciłeś zaworów na maksa tak samo i reszta sąsiadów a może nawet w Twoim pionie nie były do tej pory odkręcone zawory bo jeszcze ciepło i to dlatego zapowietrzają się Twoje kaloryfery.
  • Opcje
    myrysmyrys Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie było żadnej informacji na temat odkręcania zaworów na grzejnikach, chociaż zarządca twierdzi że wieszał. O dziwo po rozmowie z sąsiadami z mojej klatki jak i pozostałych klatek nikt niczego nie widział. Po prostu napełnili układ i teraz ręce umywają.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Do-da: popełniłeś błąd nie tylko Ty ale i cała wspólnota jak była uzupełniana woda w układzie nie odkręciłeś zaworów na maksa tak samo i reszta sąsiadów a może nawet w Twoim pionie nie były do tej pory odkręcone zawory bo jeszcze ciepło i to dlatego zapowietrzają się Twoje kaloryfery.
    Może masz rację Do-do, ale nie napisałaś co z tym fantem zrobić. Czy może poprosić o ponowne uzupełnienie wody i wtedy odkręcić zawory na maksa, a może jest jakiś inny sposób.
    Myrys: Proszę o pomoc!! W mieszkaniu mam 3 pokoje jeden duży z aneksem kuchennym i temperatura w granicach 18-19 stopni. W pozostałych pokojach jak kaloryfery są odkręcona na 3,5 to temp sięga 20 stopni.
    Ja miałam podobnie. W jednym pokoju i w łazience b. ciepło, chociaż odkręcałam kaloryfery na 3-kę lub 4-kę. A w małym pokoju zimno, chociaż też były odkręcone na 4, albo nawet na 5. Okazuje się, że kryza była źle ustawiona. Wezwałam konserwatora świadczącego usługi naszej wspólnocie i nastawił mi wszystkie kryzy. Następnego dnia było strasznie gorąco. Mogłam oczywiście ustawić kaloryfery na 2-kę, ale bałam się, że w związku z tym, że ustawienie kryzy wiązało się z częstszym przepływem wody w kaloryferach, będę płacić duże rachunki za CO. Dlatego zadzwoniłam po innego hydraulika. Zapłaciłam mu 60 zł, ale otrzymałam pełny serwis oraz wykład na temat centralnego ogrzewania i to w moim konkretnie przypadku.
    Myrys: Zarządca przyjmuje zgłoszenie na 2 dni spokój i znowu to samo. Mówią że zrobią i tak w kółko. We wspólnocie jest dyżurny hydraulik który tak samo przyjmuje zgłoszenie a i tak nic nie robi.
    Dlatego po wizycie hydraulika dyżurującego w Twojej Wspólnocie warto wezwać jakiegoś doświadczonego hydraulika i wydać 50 zł , ale masz wtedy pewność, że zrobiłeś wszystko co mogłeś. Doświadczeni hydraulicy, którzy dostaną swoją dolę za wizytę, potrafią dobrze doradzić. Sprawdzą Ci kryzy i może znajdą powód ciągłego odpowietrzania kaloryferów. Bo może przyczyna jest całkiem inna, albo hydraulik doradzi profesjonalnie co zrobić.
    Komentarz edytowany Ange-lisica
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie sytuacje mają miejsce albo zaraz po rozpoczęciu sezonu grzewczego
    albo gdy sąsiad wymienia grzejnik na tym samym pionie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite] myrys:[/cite]Nie było żadnej informacji na temat odkręcania zaworów na grzejnikach, chociaż zarządca twierdzi że wieszał.
    O dziwo po rozmowie z sąsiadami z mojej klatki jak i pozostałych klatek nikt niczego nie widział. Po prostu napełnili układ i teraz ręce umywają.
    to doprowadź do ponownej akcji odpowietrzania układu C.O., teraz raczej już nie powinno byc zakręconych zaworów , bo jest ktoś, kto spuszcza wodę z układu lub jest wyciek samoistny z układu CO i trzeba go znaleźć.

    Najlepiej zabarwic wodę w układzie CO ( wystarczy kałamarz atramentu)
  • Opcje
    Do-daDo-da Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: (...) ale nie napisałaś co z tym fantem zrobić.
    Niestety napisałam wcześniej nie dosłownie lecz czytając można było się domyślić.
    Ange-lisica: (...) poprosić o ponowne uzupełnienie wody i wtedy odkręcić zawory na maksa.
    Nie trzeba ponownie uzupełniać brak poziomu wody na kotłach kotłownia uzupełnia. Poprosić aby w danym dniu wszyscy odkręcili na maksa i odpowietrzyć grzejniki na ostatnich piętrach.
    Ange-lisica: (...) kryza była źle ustawiona.
    To mnie zaskoczyło owszem kryzowało się zawory ale od tego są teraz głowic termostatycznych. Masz za zimno odkręcasz a za ciepło przykręcasz ustawiasz tak jak ci pasuje chyba że ten konserwator świadcząc usługi pogrzebał w głowicy ale czy to jest możliwe nie wiem
    KubaP: Najlepiej zabarwic wodę w układzie CO ( wystarczy kałamarz atramentu)
    Masz i nie masz racji zabezpieczy to tylko przed spuszczaniem wody i to było jak sobie przypominam w jednym roku u nas zrobione. Wyobraź sobie awarie jak miało to miejsce w minionym roku w naszej klatce. Co wtedy skrzybać tynki.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite] Do-da:[/cite]
    KubaP: Najlepiej zabarwic wodę w układzie CO ( wystarczy kałamarz atramentu)
    Masz i nie masz racji zabezpieczy to tylko przed spuszczaniem wody i to było jak sobie przypominam w jednym roku u nas zrobione.
    Wyobraź sobie awarie jak miało to miejsce w minionym roku w naszej klatce.
    Co wtedy skrzybać tynki.
    Właśnie po to, by znaleźć miejsce "wycieku", a nic tak lepiej nie wskaże, jak kolorowa plama. Przy dzisiejszej technice likwidacja plamy to pikuś.
    :mikolaj: Tę metodę znam, ze swojej WM, jak jeden z właścicieli spuszczał do wiadra ciepła wodę z grzejnika ... do mycia podłóg ! Przybiegł z pretensjami, że woda "kolorowa" i mam dzwonić do dostawcy EC. :bigsmile:
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Ange-lisica: (...) ale nie napisałaś co z tym fantem zrobić.

    Doda: Niestety napisałam wcześniej nie dosłownie lecz czytając można było się domyślić.
    Do-do, nie zamierzałam mówić niczego przykrego. Chodziło mi bardziej o to, że Myrys na wstępie oznajmił, ze potrzebuje pomocy, dlatego chciałam tylko zwrócić Twoją uwagę, że w takim przypadku szukanie przyczyn jest dla Myrys sprawą drugorzędną, ponieważ przede wszystkim szuka sposobu zażegnania problemu, jakim jest problem z ogrzewaniem.

    A jeśli napisałaś wcześniej, no to dobrze.
    Do-da: chyba że ten konserwator świadcząc usługi pogrzebał w głowicy ale czy to jest możliwe nie wiem
    Nie, nie grzebał w głowicy, bo by mi o tym powiedział. Nastawił tylko kryzy. Kryza ma 7 stopni. Im większy stopień, tym wymiana wody w kaloryferze jest szybsza i to wzmaga grzanie w kaloryferach. Oczywiście, to wiąże się z kosztami. Im więcej i szybciej przepływa wody przez kaloryfer, tym więcej trzeba zapłacić za centralne ogrzewanie. Można oczywiście nastawiać ciepło głowicą, która jest na zewnątrz kaloryfera, ale prawidłowe ustawienie kryzy jest tu rzeczą kluczową, szczególnie jeśli we Wspólnocie są czujniki temperatury na zewnątrz budynku i ogrzewanie następuje automatycznie, tj. podgrzanie wody w kaloryferach jest słabsze (gdy jest ciepło na dworze) lub podgrzanie jest silniejsze (gdy jest zimno na dworze).

    Ponadto w budownictwie nowym instaluje się kaloryfery, które samoczynnie się regulują, tj. włączają się i wyłączają, ale musi być współpraca między wszystkimi elementami centralnego ogrzewania. I tak, jeśli wszystko jest prawidłowo ustawione, i np. jeśli zdarzy się nagłe ocieplenie na dworze, to przy ustawieniu zewnętrznej głowicy na 4 - kaloryfery robią się chłodnawe. A jeśli nagle temperatura na dworze spadnie, to nawet jeśli masz głowicę ustawiona na 3, to kaloryfery będą gorące zrobi się w mieszkaniu ciepło.
    Trader: Takie sytuacje mają miejsce albo zaraz po rozpoczęciu sezonu grzewczego
    albo gdy sąsiad wymienia grzejnik na tym samym pionie.
    No tak.

    No cóż, każdy zwraca tu uwagę na takie aspekty ogrzewania, z którymi miał styczność. W moim przypadku było to ustawienie kryz.
  • Opcje
    Do-daDo-da Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: (...) szukanie przyczyn jest dla Myrys sprawą drugorzędną, ponieważ przede wszystkim szuka sposobu zażegnania problemu.
    Masz racje lecz pismami i paragrafami nie zażegna problemu jak sam się nie weźmie wraz z zarządem za to. Mieszkam na parterze mam problem tylko w łazience ponieważ nade mną mieszkają osoby gdzie z jednego lokalu dwóch pracuje w wodociągach a jeden w budownictwie. Tak ładnie napiszę żeby ich nie obrazić są operatorami koparek ręcznych (jak się nie chciało chodzić do szkoły to teraz trzeba przerzucać wory i kopać rowy). Kuba napisał spuszczają wodę do mycia a u mnie do prania roboczych ubrań i co poradzisz. Wracając do sprawy Myrysa dopóki nie wypuści powietrza z układu to ciągle będą zapowietrzały się grzejniki ewentualnie niech przysłuchuje się w którym pionie przelewa się woda bo z niego może być spuszczana.
    Ange-lisica: (...) bo by mi o tym powiedział. Nastawił tylko kryzy. Kryza ma 7 stopni.
    Bez urazy nie bądź taka pewna że wszystko powiedział nawijał bo chciał zainkasować forsę. A co do kryzy gdzie masz tą kryzę.
    Oprócz zakresu regulacji istotne podczas wyboru jest zwrócenie uwagi na to, ile jest możliwych pozycji nastawy wstępnej oraz na to, czy nastawa jest widoczna, czy ukryta ( ta ostatnia oznacza brak ingerencji użytkowników końcowych). W zależności od tego jaki zakres przepływu zawór obsługuje, iloma nastawami dysponujemy, jaka ma zostać zapewniona dokładność regulacji,
    
    Głowica termostatyczna którą tak jak u mnie reguluje przepływ wody ręcznie ustawiając głowicę (automatycznie otwiera jak spadnie temperatura w pomieszczeniu a zamyka jak wzrośnie).
    Ange-lisica: (...) podgrzanie wody w kaloryferach jest słabsze (gdy jest ciepło na dworze) lub podgrzanie jest silniejsze (gdy jest zimno na dworze)
    To nie jest dosłownie tak a co do czujników na zewnątrz. Drugi sezon grzewczy po kapitalnym remoncie nie tylko kotłownia ale i całkowita wymiana rur, węzłów ciepłowniczych w blokach. Projekt, dotacja Unijna mogliśmy sobie pozwolić na wszystkie nowinki techniczne.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite]Do-da: [/cite] A co do kryzy gdzie masz tą kryzę.
    to zależy od producenta zaworu odcinającego np. (na rys. zamiast słowa "kryza" użyto słowa "nastawa")

    V-exakt_nastawa.jpg

    Nowy doklejony: 24.12.16 08:09
    nie zamierzałam mówić niczego przykrego.
    Chodziło mi bardziej o to, że Myrys na wstępie oznajmił, ze potrzebuje pomocy, dlatego chciałam tylko zwrócić Twoją uwagę, że w takim przypadku szukanie przyczyn jest dla Myrys sprawą drugorzędną, ponieważ przede wszystkim szuka sposobu zażegnania problemu, jakim jest problem z ogrzewaniem.
    (...)

    Znalezienie przyczyn ubytku czynnika grzewczego z układu C.O. jest lekiem na przypadłość myrys
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.