Fundusz remontowy

przemoprzemo Użytkownik
edytowano grudnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Jestem jednym z właścicieli w budynku gdzie są lokale użytkowe i mieszkalne.
Podobno od wpłat na fundusz remontowy za lokale użytkowe należy płacić CIT.
Czy znane wam Wspólnoty płacą ten podatek ?

Dzieki
ps. Wiem, że kiedyś był podobny temat ale nie rozwiał moich wątpliwości.

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Było tak że niegdyś organy podatkowe uznawały, że jeśli w budynku spółdzielni znajdują się lokale niemieszkalne, to w tej części fundusz nie jest funduszem na remonty zasobów mieszkaniowych, więc ta część odpisu nie może być kosztem uzyskania przychodu.

    Sądy uznały wreszcie, że takie rozumowanie nie ma uzasadnienia prawnego. Do kosztów uzyskania przychodów SM wlicza się całą wartość odpisu, nawet jeśli w części pochodzi on z wpłat od właścicieli lokali niemieszkalnych.

    A niestety ze spółdzielni do wspólnot najłatwiej przechodziły i przechodzą patologie.
    W podatkach to chyba wszystkie możliwe.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite] przemo:[/cite]Witam
    Jestem jednym z właścicieli w budynku gdzie są lokale użytkowe i mieszkalne.
    Podobno od wpłat na fundusz remontowy za lokale użytkowe należy płacić CIT.
    Czy znane wam Wspólnoty płacą ten podatek ?
    ps. Wiem, że kiedyś był podobny temat ale nie rozwiał moich wątpliwości.
    od niewykorzystanych środków które przypadają na lokale użytkowe minus dłużników właścicieli lokali użytkowych płaci sie cit.
    [cite] blazejh:[/cite] Sądy uznały wreszcie, że takie rozumowanie nie ma uzasadnienia prawnego. Do kosztów uzyskania przychodów SM wlicza się całą wartość odpisu, nawet jeśli w części pochodzi on z wpłat od właścicieli lokali niemieszkalnych.
    a masz takie orzeczenie ?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy znane wam Wspólnoty płacą ten podatek ?
    Znam kilka wspólnot z lokalami użytkowymi. Żadna nie płaci żadnego podatku.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Czy znane wam Wspólnoty płacą ten podatek ?
    Znam kilka wspólnot z lokalami użytkowymi. Żadna nie płaci żadnego podatku.
    do czasu .... aż się rypnie i będzie "ciepło" :cry: w ga.... i na forum

    Pomocne materiał http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/793332,wspolnota-mieszkaniowa-musi-placic-cit-od-zaliczek.html
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest podatnikiem tego podatku.

    Wszelkie uiszczane zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej, jak i na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem lokali (o ile takie są ponoszone przez wspólnotę) stanowią dla niej przychód w dniu ich wpływu na rzecz tej wspólnoty.


    Wspólnota mieszkaniowa co do zasady odprowadza podatek od uzyskanego w ten sposób dochodu (nadwyżka przychodów nad kosztami), jednak korzysta ze zwolnień podatkowych - mam tu na uwadze art. 17 ust. 1 pkt 44 w/w ustawy, zgodnie z którym zwolnione od podatku są te dochody wspólnot mieszkaniowych, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.


    Jak wskazuje ugruntowane już orzecznictwo sądów administracyjnych za dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi uznawane są opłaty wnoszone przez właścicieli lokali mieszkalnych, w konsekwencji dochód uzyskany z tytułu zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.


    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 31.08.2016 roku, sygn. akt: I SA/Bk 47/16:



    "Biorąc powyższe pod uwagę, należy zgodzić się ze stanowiskiem organu, że pojęcie zasobów mieszkaniowych wspólnoty mieszkaniowej, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. nie obejmuje stanowiących własność członków wspólnoty lokali użytkowych (których przeznaczenie jest niemieszkalne), co powoduje brak podstaw do uznania opłat wnoszonych przez właścicieli tych lokali użytkowych jako mogących być uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu ww. przepisu prawa. Powyższe stanowisko jednolicie prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. wyrok NSA z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. akt II FSK 1651/09)."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko, że takie podejście powoduje złamanie Ustawy o własności lokali a dokładniej art.14 który mówi : Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: 1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację. Jest jasno przedstawione że w skład zarządu nieruchomością wspólną wchodzą także remonty.
    Ponadto ustawa mówi, że właściciel musi ponosić koszty do wysokości udziału a w tym przypadku gdy odprowadzimy podatek ten warunek jest złamany.
    Jeżeli koszt remontu wyniósł powiedzmy 100 000 zł w tym jest udział lokali użytkowych w wysokości powiedzmy 10 000 zł i odprowadzimy podatek to wszyscy właściciele powinni uzupełnić różnicę co spowoduje, że udział faktyczny w remoncie będzie wyższy.

    chyba, że się mylę .
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Nie mylisz się. Ale absurdów na skutek tych interpretacji tu jest kilka. Np. zasada że płacisz CIT od "niewykorzystanych" środków na funduszu remontowym.

    Nic więc prostszego jak je "wykorzystać" (do końca roku podatkowego???) lub przeksięgować gdziekolwiek poza fundusz remontowy (przed upływem roku podatkowego???).

    Zasada niewykorzystanych środków jest dokładnie sprzeczna z celem z jakim zakłada się fundusz remontowy. Sędziowie wzięli ją z prawa finansów publicznych, które wszyscy zdawali na trzecim roku studiów.


    Podejście to nie bierze się z nieznajomości ustawy o własności lokali, a raczej z braku znajomości praktyki.
    Nie łamie więc przepisów ustawy. To jest raczej obejście przepisu 14.
    To też bierze się z powodu lakoniczności ustawy i braku przepisów jakichkolwiek o funduszu remontowym.
    Ja najczęściej nazywam to po prostu radosną twórczością sędziów wychowanych w domkach jednorodzinnych.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Ja najczęściej nazywam to po prostu radosną twórczością sędziów wychowanych w domkach jednorodzinnych
    Śliiiczne ! :bigsmile:
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh czyli według ciebie powinni czy nie
    Przepraszam ale nie zrozumiałem

    Nowy doklejony: 30.12.16 09:26
    szczerze to nie znam wspólnoty która by płaciła taki podatek
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    Absolutnie nie. Nie ma podstawy prawnej.

    W przypadku luki prawnej ważne jest jak ją interpretuje minister finansów, bo urzędy skarbowe postępują wg jego wskazań i nie śledzą zmian w orzecznictwie.

    Interpretacja na razie jest jedna:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/410-ministerstwo-finansow-wyjasnilo-pojecie-gospodarki-zasobami-mieszkaniowymi

    tu jej tekst:
    http://www.zarzadca.pl/images/stories/zasoby_mieszkaniowe_-_interpretacja_ministerstwa_finansw.pdf


    Kwestia lokali użytkowych została tu w ogóle pominięta, (a jest mowa nawet o pomieszczeniach wspólnych!!!).
    Ani słowa też oczywiście o funduszu remontowym. Dla mnie z powodów oczywistych, o których wspomniałem.

    Te wyroki zanadto rozszerzają definicję pojęcia gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a część z sędziów nawet nie zdawało sobie z tego sprawy.

    Ponadto sędziowie nie decydują kto jakie podatki płaci, tylko orzekają w sprawach indywidualnych.
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sęk w tym że poczytałem trochę ostatnich interpretacji i są niekorzystne.

    W pełni zgadzam się z twoimi argumentami.

    W tej interpretacji faktycznie pominięte są lokale użytkowe i fundusz remontowy.
    Jest za to zapis budynki mieszkalne i według mnie to jest kluczowe w tej sprawie.
    Chociaż widziałem interpretacje gdzie US twierdził, że nie ma znaczenia charakter budynku jako mieszkalny ale w tym przypadku jedno by wykluczało drugie.

    Nowy doklejony: 30.12.16 11:17
    Wpisane jest że najem lokalu użytkowego będzie opodatkowany ale nie ma słowem o wpłatach właściciela lokalu użytkowego.

    Czy nie ma na wysokich stołkach kogoś kto by to raz a porządnie ogarnął i zwolnił w sposób jasny i klarowny wspólnoty ?

    Wiem że to pytanie retoryczne.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dalej można tylko ugrzęznąć w interpretacjach, więc pozostałbym tylko przy tej, której muszą się trzymać naczelnicy.

    Na tle ustawy o VAT np. budynek, w którym jest tylko kilka lokali użytkowych nadal jest budynkiem mieszkalnym. Ale to już zupełnie poza tematem, bo interpretujemy art. ustawy o CIT. Na tle ustawy o CIT charakter użytkowy lokali nie ma znaczenia.
    Tak samo jak nie ma dla wspólnoty znaczenia że remontuje fasadę budynku i akurat z tej strony jest jakiś lokal użytkowy. Właściciel tego lokalu zapłacił na fr wg tych samych zasad, co właściciel mieszkania.

    Wspólnoty płacą CIT o przychodów z najmu i od odsetek bankowych.
    Jeśli wspólnota jest właścicielem lokalu użytkowego i go wynajmie - zapłaci CIT.
    Ale nie ma to nic z funduszem remontowym.
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Też jestem tego zdania :)

    Nowy doklejony: 30.12.16 11:26
    A znasz może jakąś interpretację albo wyrok na naszą korzyść ?
    Dzięki
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinny być i takie, ale prawdę mówiąc nie umiem szukać po wyrokach.

    Jak wspomniałem, jakie by wyroki nie były - nie decydują o podatkach.
    Gdyby decydowały to sędziowie mieliby uprawnienia administracji publicznej i po cholerę byłby prawie cały rozwinięty aparat skarbowy?
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Coś w tym jest.

    Nowy doklejony: 30.12.16 11:52
    a tu taki ciekawy wyrok tylko że jeszcze nie prawomocny

    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/2356148176
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    To jest orzeczenie na tle VAT ale logika interpretacyjna jest taka sama, jak w interpretacji ministra Stępnia:

    "Tak więc uiszczanie należności przez członków wspólnoty tytułem pokrycia kosztów zarządu nieruchomością wspólną nie jest objęte przepisami ustawy o PTU, a tym samym wspólnota nie jest podatnikiem podatku VAT z tego tytułu. W konsekwencji brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami, w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną."

    Zgodnie z logiką tych wyroków, co je tak pochopnie przytoczono w tym wątku, żeby wspólnota była podatnikiem CIT od przychodów ("dochodów") z zaliczek na fundusz remontowy (od lokali jednego rodzaju przeznaczenia), to musielibyśmy przyjąć dwie rzeczy:

    A) nie tylko że lokale użytkowe nie mieszczą się w definicji gospodarki zasobami mieszkalnymi (to na tle CIT)

    B) ale również, że środki zbierane na remonty od loakali użytkowych (ale chyba nie tylko od nich???) nie mają związku z kosztami zarządu nieruchomością wspólną (to na tle VAT).
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    właśnie jest to dziwne

    skoro zaliczki na remonty sa poza VAT to czemu mają być w CIT
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu nie ma bezpośredniej zależności, ale zakresy zwolnień w obydwu podatkach są dość szerokie, po to żebyśmy nie musieli płacić za samą możliwość mieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu.

    Tyle tylko, że przepisy podatkowe należałoby uprościć. Ustawa o VAT nadaje się do napisania od nowa.

    Pokutuje też zupełny brak przepisów powszechnych o funduszach remontowych spółdzielni i wspólnot. Akurat sięganie do kieszeni ludzi którzy dobrowolnie uchwalili sobie fundusze remontowe uważam za wręcz nieprzyzwoite. O rozpowszechnianiu dziwnych wyroków w tej sprawie nie wspomnę.
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A może ktoś inny jeszcze coś wniesie.

    Blazejh a ty jesteś zarządcą czy po prostu właścicielem jeżeli mogę zapytać.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    [cite] przemo:[/cite]Tylko, że takie podejście powoduje złamanie Ustawy o własności lokali a dokładniej art.14 który mówi : Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: 1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację.

    Jest jasno przedstawione że w skład zarządu nieruchomością wspólną wchodzą także remonty.
    Ponadto ustawa mówi, że właściciel musi ponosić koszty do wysokości udziału a w tym przypadku gdy odprowadzimy podatek ten warunek jest złamany.

    Jeżeli koszt remontu wyniósł powiedzmy 100 000 zł w tym jest udział lokali użytkowych w wysokości powiedzmy 10 000 zł i odprowadzimy podatek to wszyscy właściciele powinni uzupełnić różnicę co spowoduje, że udział faktyczny w remoncie będzie wyższy.

    chyba, że się mylę .
    Myślisz źle .

    Np . zaliczki roczne WM na FR wyniosły 100 000 z czego 20000 przypada LU . Wydatki roczne WM wyniosły 80 000 zł , wspólnocie zostało 20000 zł z czego 4 000 przypada na lokle użytkowe. To od tych 4000 minus dłużników lok. użytkowe - należy zapłacić CIT , bo fiskus lokali użytkowych nie zwolnił.
    Wysokość podatku należy podzielić na lokale użytkowe i obciążyć notą księgową.

    Koszty poniosą tylko właściciele lokali użytkowych, jako niezwolnionych przez fiskusa.
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok
    Z tego co pamiętam podatkiem podlega dochód z działalności gospodarczej.
    Czy wspólnota w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą.
    Wynajem lokalu tak ale wpłaty właścicieli chyba już się nie da pod to podciągnąć.

    Mogę się mylić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] przemo:[/cite]Ok
    Z tego co pamiętam podatkiem podlega dochód z działalności gospodarczej.
    Czy wspólnota w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą.
    jeśli już to na częściach wspólnych , reklama, wynajem pom. wspólnego , ect

    [cite] przemo:[/cite]Wynajem lokalu tak, ale wpłaty właścicieli chyba już się nie da pod to podciągnąć.
    właścicieli lokali mieszkalnych nie da się podciągnąć, ale właścicieli lokal użytkowych już nie, zwłaszcza tych dotyczących części wspólnych , bo tym ma się zajmować Wspólnota czyli ogół właścicieli lokali
  • Opcje
    przemoprzemo Użytkownik
    edytowano grudnia 2016
    cytuje
    właścicieli lokali mieszkalnych nie da się podciągnąć, ale właścicieli lokal użytkowych już nie

    przepraszam ale nie zrozumiałem

    Nowy doklejony: 30.12.16 15:08
    cytat z jednego orzeczenia

    Jak wynika z powołanych unormowań, konstytutywną cechą działalności gospodarczej jest jej zarobkowy charakter. Zarobkowy oznacza przy tym nakierowany na osiągnięcie zysku, mający na celu uzyskanie dochodu. Brak tej cechy przesądza o braku możliwości uznania danej działalności za działalność gospodarczą w rozumieniu prawa podatkowego.
    Komentarz edytowany przemo
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.