De revolutionibus orbium coelestium

wp44wp44 Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Wolne tematy
quberra: ...udajemy, że nie wiemy, że: Prędkość obrotowa Ziemi wokół własnej osi to 1667 km na godzinę.
Ludzie! Powiem tak: to był ostatni dzwonek, żeby zlikwidować gimnazja. Oto efekt nowoczesnej edukacji - prędkość obrotowa w km/h. Czekam na następne błyskotliwe wpisy z - na przykład - napięciem powierzchniowym w Voltach, albo natężeniem dźwięku w Amperach. Póki co, pozwól mi jeszcze poudawać, że nie wiem. Tak będzie lepiej dla wszystkich.
quberra: Prędkość obrotowa Ziemi wokół Słońca to 30 000 km na sekundę
Pomijając prędkość obrotową w km/s (vide powyżej), to jeśli założymy że chciałeś dobrze, czyli chodziło Ci o prędkość chwilową, jako iloczyn prędkości kątowej i wektora wodzącego, to Twoja planeta Ziemia musi nieźle zapierniczać wokół Twojej gwiazdy Słońce. Tutaj, u nas jest tak, że gdyby Ziemia faktycznie zasuwała z taką prędkością, to rok trwałby nieco ponad 8 godzin. : ). Chyba, że chciałeś użyć jakiejś przenośni i zasugerować, że pędzisz z prędkością światła, tylko zgubiłeś jedno zero - no wtedy to może. : )
quberra: Szczęśliwego obracania w 2017 !
No, nawzajem. Tylko trzymaj się mocno, żebyś nie wypadł.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Quberra poczynił złe założenia i rzeczywiście ma rację Wp44, że musi trzymać się MOCNO, aby nie wypaść z orbity.
    Dla Quberry: Zakładając, że orbita Ziemi jest okręgiem, to czas jednego pełnego obiegu Ziemi wokół Słońca wynosi 365 dni. Obliczamy ilość sekund:
    365 dni × 24 h = 8760 h
    Skoro 1 h = 3600 s, to 8760 h × 3600 s = 31.536.000 s.
    Odległość Ziemi od Słońca (r) wynosi w przybliżeniu 150 000 000 km (149 597 890 km).
    Przy ruchu jednostajnym po okręgu korzystamy ze wzoru: V = 2πr/T
    czyli:
    V = 2 × 3,14 × 150 000 000 km  /  31.536.000 s = 29,87 Km/s ≈ 30 km/s .
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kurcze, szkoda że tak szybko. Ładnie to wyłuszsczyłeś . Elan 124 , a jak myslisz, jakby sie poruszala dwa razy szybciej to byśmy żyli dwa razy krócej czy dwa razy dłużej? :bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Tajfun: A jak myślisz, jakby się poruszała dwa razy szybciej to byśmy żyli dwa razy krócej, czy dwa razy dłużej ?
    Odpowiem tak. Dwóch meneli siedzi w parku na ławce. Zenek dopija butelkę taniego wina a Stachu czyta gazetę.
    Stachu: - Zenek, tu piszą, że jak się chleje wódę to się żyje dwa razy krócej. Co ty na to ?
    Zenek: - A ile ty masz lat Stachu ?
    Stachu: - Trzydzieści
    Zenek: No i widzisz, a jak byś nie pił, to byś teraz miał sześćdziesiąt !

    Co do życia, to rok się skraca kiedy ziemia szybciej pędzi. Ale nie sprawdzałem... :bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście żartowalem . Ale dowcip przedii.

    Ale jeszcze apropo tego pi =3,14. Czy wiesz dlaczego w pociągu tak stukaja koła : stuk, stuk, stuk ...
    Bo obwód koła to jest właśnie 2 pi r, a pi to jest 3 z hakiem i ...ten hak tak stuka.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Kontynuuję. Pytanie: Po co kotu telefon ? - Żeby miau... :bigsmile:
    Tajfun: To jest właśnie 2 pi r
    Zawsze jest jakieś 2 pi r górne i 2 pi r dolne... :bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale i na górnym i na dolnym zawsze jest jakiś luz. I to jest fajne.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun: I to jest fajne
    Przeczytaj powoli (sylabizując) jeszcze raz moje zdanie (od zawsze jest...) :bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To sie nie pisze sylabizuj , tylko -wróć do pierwszej klasy. Ale nie mam takiego zamiaru. Bo już raz kiedyś wróciłem do pierwszej klasy a później miałem problem jak wrócić z powrotem. I musiałem powtarzać wszystko jeszcze raz.
    Tak że ty mi tu nie πiropl
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun: Ładnie to wyłuszsczyłeś . Elan 124
    Tak, bardzo ładnie. Zwłaszcza imponujące są te wyliczenia typu ile jest dni w roku, czy ile jest sekund w godzinie. A tymczasem w Meksyku o fizyce:

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lubię takie śmichy-chichy, bełkotki i rechotki... :bigsmile:
  • Opcje
    quberraquberra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Elan, nieźle policzone
    30km/s :shamed:

    Teraz wiadomo, czemu rakiety stratują zawsze tak samo.


    launchdiagram_anim.en.gif
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cieszę, się, że się tak cieszysz... :bigsmile:
  • Opcje
    stejklosstejklos Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te zamieszanie w oświacie raczej nie będzie miało pozytywnego wpływu na ogólna atmosferę. Gimnazja istnieją od -nastu lat, a młodzież osiągała wysokie wyniki (jedne z wyższych w Europie). Dlaczego oni chcą zlikwidować gimnazja? Po jaką cholerę? Co roku są zmiany w programie nauczania, rodzice wydaja kupe kasy na coraz to nowsze książki, a co najlepsze wszystko się pogarsza :P Zamiast uczyć się wzorów na natężenie prądu nasze dzieci powinny zrobić samemu gniazdko elektryczne (tak jest w USA).
  • Opcje
    quberraquberra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale po co w 1-ej klasie gimnazjum powtarzają ten sam materiał, który był w 6-ej klasie podstawówki?
    starta czasu ucznia czy więcej nadgodzin dla nauczycieli?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    quberra: po co w 1-ej klasie gimnazjum powtarzają ten sam materiał, który był w 6-ej klasie podstawówki?
    Dokładnie, bracie. Tym bardziej, że - jak widać na załączonym obrazku - i tak to nic nie daje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Zamiast uczyć się wzorów na natężenie prądu nasze dzieci powinny zrobić samemu gniazdko elektryczne (tak jest w USA).
    polskich MacGyverów mają "produkować" , dwie żyletki, patyczek (zapałka) i grzałka już jest :wink:
  • Opcje
    quberraquberra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    WP brachu, co się tak czepiłeś, co ci nie pasuje na tym obrazku ?
    wszystko tam jest bardzo dobrze :)
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :confused:

    Na TYM konkretnym obrazku trochę nie pasuje mi kolor rakietki.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: Trochę nie pasuje mi kolor rakietki
    Przecież pasuje do... pozostałych :bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.