Czy pomieszczenie niezagospodarowane we WM jest nieruchomością wspólną?

Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Początkowo było to pomieszczenie przeznaczone dla firmy ochroniarskiej. Odkąd zainstalowano monitoring, firma ochroniarska przestała być potrzebna i pomieszczenie stoi puste. Jedynie w poniedziałki po południu pomieszczenie pełni funkcję dyżurki dla administratora.

Wobec tego zastanawiam się, czy można powiedzieć, że pomieszczenie jest nieruchomością wspólną? A może jest nieruchomością wspólną tylko w poniedziałki?

Jeśli nie jest nieruchomością wspólną, to czym jest w poniedziałki, a czym w innym czasie? I kto może korzystać z tego pomieszczenia i kiedy?

Komentarze

  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy można powiedzieć, że pomieszczenie jest nieruchomością wspólną?
    Wystarczy sprawdzić w KW budynku.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: Czy można powiedzieć, że pomieszczenie jest nieruchomością wspólną ?
    Powiedzieć można, ale trzeba sprawdzić tak jak radzi Kasander. Sprawdzić też można wykaz pomieszczeń należących do NW w swoich AN i na szkicach sytuacyjnych budynku. Pamiętaj, że jeżeli pomieszczenie to należy do części wspólnej nieruchomości, to o sposobie przeznaczenia tego pomieszczenia decyduje cała wspólnota, podejmując uchwałę. Zarząd nie ma uprawnień do podejmowania samodzielnie decyzji o przeznaczeniu części wspólnych nieruchomości ( art. 12, ust. 1 i art. 22, ust. 3, pkt. 4 ustawy o własności lokali).
  • Opcje
    qazqaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można zrobić uchwałe o wynajmie pomieszczenia wtedy wam kasa idzie na konto wspólnoty wiele osob tak robi, wynajmuje pomieszczenie np komus ze wspolnoty bo chce sobie wynajac na cos do przechowywania. Ale to uchwala.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można zrobić uchwałe o wynajmie pomieszczenia....
    Taaaak - a może to lokal prywatny jest, nie wiemy tego.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kasander: Wystarczy sprawdzić w KW budynku.
    Elan: Powiedzieć można, ale trzeba sprawdzić tak jak radzi Kasander. Sprawdzić też można wykaz pomieszczeń należących do NW w swoich AN i na szkicach sytuacyjnych budynku. Pamiętaj, że jeżeli pomieszczenie to należy do części wspólnej nieruchomości, to o sposobie przeznaczenia tego pomieszczenia decyduje cała wspólnota, podejmując uchwałę. Zarząd nie ma uprawnień do podejmowania samodzielnie decyzji o przeznaczeniu części wspólnych nieruchomości ( art. 12, ust. 1 i art. 22, ust. 3, pkt. 4 ustawy o własności lokali).
    Dziękuję. Jasne. Sprawdzę przede wszystkim w swoich AN. Ale.

    Gdzieś przeczytałam, że czynnikiem wskazującym na uznanie danego elementu (pomieszczenia) za nieruchomość wspólną jest ustalenie, czy służy on zaspokajaniu potrzeb całej wspólnoty, czy wyłącznie poszczególnych właścicieli lokali.

    W poniedziałki (przez 1 godzinę) administrator świadczy swoje usługi dla zaspokojenia potrzeb całej wspólnoty. W związku z tym wydaje się, że niezależnie od tego co jest napisane w AN lub innych dokumentach oraz niezależnie od tego czy była podjęta uchwała o przeznaczeniu omawianego pomieszczenia, pomieszczenie staje się (na tę jedną godzinę) nieruchomością wspólną.
    Qaz: Można zrobić uchwałe o wynajmie pomieszczenia wtedy wam kasa idzie na konto wspólnoty wiele osob tak robi, wynajmuje pomieszczenie np komus ze wspolnoty bo chce sobie wynajac na cos do przechowywania. Ale to uchwala.
    Pomieszczenie jest z dużymi oknami na dwóch ścianach. Nie wiem kto chciałby wynająć tak widokowe pomieszczenie. Poza tym dobrze jest "mieć na oku" administratora w poniedziałki. W zimie, gdy w pomieszczeniu są włączone światła, to administrator nie wie kto go obserwuje, więc nie może się potem wykpić tym, że tak strasznie ciężko pracował przez 1 godzinę, skoro siedział i z nudów wyciągał baby z nosa :wink:
  • Opcje
    qazqaz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jasne, rozumiem. Wiadomo lepiej mieć na oku :):cool:
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kasander: Taaaak - a może to lokal prywatny jest, nie wiemy tego.
    Gdy się wprowadzałam, deweloper mi powiedział, że jest to pomieszczenie przeznaczone do ochrony. Też tak myślę, gdy widzę okna tego pomieszczenia. Ale jasne, że sprawdzę..
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Czytałaś jak ustalić granicę pomiędzy nieruchomością wspólną a własnością indywidualną. W sytuacjach wątpliwych i szczególnych.

    Ustalenie czy pomieszczenie jest nw nie jest o wiele prostsze, bo właściciela pomieszczenia ustalasz na podstawie dokumentów. Np. z księgi wieczystej, z aktów, ewentualnie z projektu budowlanego.
    Tu nie badasz sposobu użytkowania czy przeznaczenia danego pomieszczenia. Takie wnioski mogą być bardzo mylące, bo np. to że siedział kiedyś tam ochroniarz nie znaczy, że jest to pomieszczenie wspólne. Albo jedna z komórek lokatorskich nie jest pomieszczeniem wspólnym.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: Nie wiem kto chciałby wynająć tak widokowe pomieszczenie
    A po co wynajmować, przeznaczyć pomieszczenie na działalność Zarządu WM, swojego Biura Rachunkowego i działalność administracyjną Gospodarza Domu.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Błażej: właściciela pomieszczenia ustalasz na podstawie dokumentów. Np. z księgi wieczystej, z aktów, ewentualnie z projektu budowlanego
    Błażej: Tu nie badasz sposobu użytkowania czy przeznaczenia danego pomieszczenia. Takie wnioski mogą być bardzo mylące
    Tak, tak, rozumiem. Próbowałam spojrzeć na temat od innej... strony :bigsmile:. "Obiło mi się o uszy", że zarząd zastanawia się nad wykorzystaniem pomieszczenia. Ale ja za bardzo "kombinuję", stąd pytania na samym początku wątku. Ale dziękuję, nie tylko Tobie Błażej, ale i wszystkim.
    Elan: A po co wynajmować, przeznaczyć pomieszczenie na działalność Zarządu WM, swojego Biura Rachunkowego i działalność administracyjną Gospodarza Domu.
    Gospodarza Domu? W mojej wspólnocie mamy dwa budynki. A Gospodarza Domu czy Domów, to nie mamy.

    A tak na marginesie, to jaka jest różnica między zarządcą nieruchomości (przy słówku "nieruchomość", to nawet nie ma zlepku słów "nieruchomość wspólna"), a zarządem wspólnoty?
    Zarządca nieruchomości zrządza nieruchomością, a zarząd kieruje wspólnotą i ją reprezentuje. Czyli czynnik ludzki występuje tylko w przypadku zarządu wybranego na podstawie art. 20 ust. 1. Zarząd ma do czynienia z ludźmi, zarządca tylko z nieruchomością. Zasadnicza jest ta różnica. :kwasny: Dobrych zarządców proszę o nie-branie tego do siebie. Ciebie Błażej też o to proszę.
    Błażej: Czytałaś jak ustalić granicę pomiędzy nieruchomością wspólną a własnością indywidualną. W sytuacjach wątpliwych i szczególnych.
    Tak. Poczytuję, jeśli jest czas..
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: Jaka jest różnica między Zarządcą nieruchomości (przy słówku "nieruchomość", to nawet nie ma zlepku słów "nieruchomość wspólna"), a Zarządem wspólnoty?
    Taka jak miedzy koniem a koniakiem, albo rumem a rumakiem. Zauważ, że uowl bardzo skrupulatnie pilnuje, aby obok określenia "ZARZĄDCA" dodawać określenie "któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1".Komuś na tym bardzo zależało...Podaję poniżej tylko kilka przykładów (a jest ich więcej):
    :wink:

    Art. 29.1e. Zarząd lub Zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali.

    Art. 30.1. Zarząd lub Zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.

    Art. 30.2.2. Ocena pracy Zarządu lub Zarządcy, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1.[/color]
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.