Jaka dokumentacja potrzebna do umów zleceń w roku 2017?

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jaka dokumentacji potrzebna do umów zleceń w roku 2017?
Słyszałem, że jakieś karty godzinowe ?

http://serwiskadrowego.pl/2016/11/umowy-zlecenia-zmiany-2017-omowienie-i-wzor/

Komentarze

  • Opcje
    emerginemergin Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czytałem, że teraz przy umowach zlecenie pracodawca musi sumować wszystkie godziny pracownika (nie musi prowadzić ewidencji jak w przypadku umowy o pracę).
  • Opcje
    cTntcTnt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zgodnie z ustawą z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustawy:
    "Art. 8a. 1. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 (umowa zlecenia) i art. 750 (umowa o świadczenie usług) Kodeksu cywilnego, wykonywanych przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi, wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie
    w taki sposób, aby wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług nie była niższa niż wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalonej zgodnie z art. 2 ust. 3a, 3b i 5.
    2. W przypadku gdy wysokość wynagrodzenia ustalonego w umowie nie zapewnia przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi otrzymania za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej, przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi przysługuje wynagrodzenie w wysokości obliczonej z uwzględnieniem minimalnej stawki godzinowej ustalonej zgodnie z art. 2 ust. 3a, 3b i 5."
    i dalej:
    "Art. 8b. 1. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.
    2. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.
    3. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego potwierdzenia przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio."

    "Art. 8c. Przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, na rzecz której jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, przechowuje dokumenty określające sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług oraz dokumenty potwierdzające liczbę godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług przez okres 3 lat od dnia, w którym wynagrodzenie stało się wymagalne."

    Ustawa przewiduje także różne wyjątki:
    "4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do wykonującego zlecenie lub świadczącego usługi w przypadku skierowania takich osób do wykonania zlecenia lub świadczenia usług na podstawie przepisów ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 360). W takim przypadku pracodawca użytkownik, na rzecz którego jest wykonywane zlecenie lub są świadczone usługi, prowadzi ewidencję liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług."
    Art. 8d. 1. Przepisów art. 8a–8c nie stosuje się do:
    1) umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi i przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne;
    2) umów dotyczących usług opiekuńczych i bytowych realizowanych poprzez prowadzenie rodzinnego domu pomocy na podstawie art. 52 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 930);
    3) umów:
    a) o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej,
    b) o utworzeniu rodziny zastępczej zawodowej lub rodzinnego domu dziecka,
    c) w przedmiocie prowadzenia rodzinnego domu dziecka,
    d) w przedmiocie pełnienia funkcji rodziny pomocowej,
    e) w przedmiocie pełnienia funkcji dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego,
    f) w przedmiocie pełnienia funkcji wychowawcy wyznaczonego do pomocy w kierowaniu placówką opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego, w przypadku gdy w tej placówce nie ma zatrudnionego dyrektora – jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba;
    4) umów dotyczących usług polegających na sprawowaniu opieki nad grupą osób lub osobami podczas wypoczynków lub wycieczek – jeżeli ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 1 doba;
    5) umów dotyczących usług opieki domowej nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku, gdy w związku z ich wykonywaniem osoba świadcząca usługi zamieszkuje wspólnie z podopiecznym w jego mieszkaniu lub domu, a ze względu na charakter sprawowanej opieki usługi są świadczone jednej osobie lub wspólnie zamieszkującej rodzinie nieprzerwanie przez okres dłuższy niż jedna doba, z wyjątkiem przypadku świadczenia usług we wszelkich placówkach świadczących całodobowe usługi dla osób niepełnosprawnych,
    przewlekle chorych lub w podeszłym wieku."

    całą treść ww. ustawy znaleźć można i pobrać w formacie .pdf m.in. na stronie:
    http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1265/1
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cTnt piękna cytatologia... a może coś tak praktycznego, konkretnego , życiowego.?
  • Opcje
    lukaszlylukaszly Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktycznie będzie to tak, że zleceniobiorca powinien robić zestawieni ile godzi poświęcił na wykonanie poszczególnych usług. Zestawienie może być również w formie elektronicznej. Zestawienie powinno być przedłożone przed wypłatą wynagrodzenia, np. razem z rachunkiem. Nie ma przy tym wyjątku dla osób prowadzonych działalność gospodarczą (samozatrudnionych) - oni też muszę robić zestawienia.
  • Opcje
    cTntcTnt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poniżej postaram się zaprezentować, dlaczego nie ma większego sensu opowiadanie o "życiowych" sposobach na wykazywanie liczby godzin świadczenia usług/wykonywania zlecenia zgodnie z art. 8b ust.2. Otóż przede wszystkim należałoby zapoznać się z normami prawnymi dotyczącymi formy dokumentowej, a następnie zrozumieć konsekwencje z nich wynikające.

    Zgodnie z kodeksem cywilnym:
    „Art. 77(2). Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
    Art. 77(3). Dokumentem jest nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.”

    Tak więc potwierdzeniem o którym mowa powyżej, poza zachowaniem formy pisemnej oraz formy elektronicznej, może być np.: mail, wiadomość sms, dokument dźwiękowy nagrany na płycie CD, generalnie wszystko, gdzie mamy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z treścią oświadczenia oraz umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.
    Co bardzo istotne, ów nośnik informacji wcale nie musi być trwały. Więc potwierdzenie o którym mowa powyżej może następować również poprzez zapisanie liczby godzin kredą na tabliczce i będzie to zgodne z prawem. W skrajnych przypadkach może być to także wiadomość napisana palcem na piasku, gdyż piasek będzie nośnikiem informacji umożliwiającym zapoznanie się z jej treścią. Ważne jest tylko, aby był nośnik informacji i aby możliwe było ustalenie osoby składającej oświadczenie.

    Co równie istotne, oświadczenie wcale nie musi być podpisane, bowiem wystarczy, iż odbiorca będzie mógł ustalić osobę składającą oświadczenie. Czyli np. w przypadku maila lub sms-a, tę od której wiadomość pochodzi.

    Tak więc sposobów potwierdzania liczby godzin wymyślić można wiele, a wskazywanie jakiegoś jednego konkretnego nie ma większego sensu, gdyż zależy to od okoliczności konkretnej sprawy. Wydaje się, że w praktyce sprawdzą się te, które będą najmniej uciążliwe dla stron. W wielu przypadkach może to być mail lub sms, które będzie można wydrukować i archiwizować.

    Jeśli mają Państwo pomysł na jeszcze inny, niż powyżej wskazane, sposób potwierdzania liczby godzin, proszę pisać. Postaram się udzielić informacji, czy w mojej ocenie odpowiada on wymogom ustawowym.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite]cTnt[/cite] Tak więc sposobów potwierdzania liczby godzin wymyślić można wiele, a wskazywanie jakiegoś jednego konkretnego nie ma większego sensu, gdyż zależy to od okoliczności konkretnej sprawy.
    uważam, że podanie sposobu rozliczania dla najczęściej zatrudnianych we WM, jak osoby sprzątającej czy konserwatora NW jest jak najbardziej wskazane.

    Przykładowo należy podać, jak rozliczyć 300 zł brutto, które dostaje osoba sprzątająca za sprzątanie klatki schodowej dwa razy w tygodniu .

    czy wynagrodzenie ma być ruchome w zależności od zdanej karty godzinowej
    czy tak jak dotychczasowe ryczałtowe wynagrodzenie rozliczać na godziny po ustalonej stawce np. 13 zł/godz.

    Ma być to taki sposób, który będzie "twardym" dowodem w sądzie i nie będzie generował dowolnej interpretacji dla urzędników/ kontrolujących.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.