Nowe regulacje dot. danych osobowych

pziewpziew Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry :)

Czytałem w gazecie prawnej że niedługo wchodzi nowe rozporządzenie UE dotyczące przetwarzania danych osobowych. Ostatnio online zgłosiłem zbiór danych do GIODO. Czy coś trzeba jeszcze robić żeby w 2017 być w porządku i nie bać się żadnej kontroli? Czy jest jakieś zestawienie co trzeba robić we wspólnotach z danymi osobowymi? Słyszałem że będą możliwe kary pieniężne.

Komentarze

  • Opcje
    lukaszlylukaszly Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzień dobry,

    to prawda, w 2018 r. wejdzie w życie Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Niektórzy nazywają je RODO. Od wejścia w życie RODO nie trzeba będzie rejestrować zbiorów danych w GIODO. Wspólnoty będą się musiały przygotować na zmianę przepisów, bo RODO będzie dotyczyło wszystkich firm i instytucji. Dobrze piszesz - RODO wprowadza kary pieniężne, czego do tej pory nie było.
    Ciekawy poradnik dla wspólnot znalazłem tutaj http://certyfikatydo.pl/dane-osobowe-we-wspolnocie-mieszkaniowej/
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Cytat z linku przedstawionego przez Łukasza:
    Wspólnota mieszkaniowa, jako podmiot posiadający z mocy prawa kompetencje do zawierania we własnym imieniu umów, a także z mocy prawa może być podmiotem praw i obowiązków. W związku z tym, wspólnota mieszkaniowa może również samodzielnie decydować o celach i środkach wykorzystywanych do przetwarzania danych osobowych, a tym samym jest administratorem danych osobowych.
    Wiecie co, przy jak najpozytywniejszym myśleniu o zarządzie w mojej wspólnocie, mam poważne wątpliwości, aby którykolwiek z członków zarządu chciałby zajmować się danymi osobowymi. Podejrzewam, że zarząd będzie to chciał scedować na administratora:confused:

    Dalej, w omawianym linku jest napisane:
    Zarząd jako podmiot odpowiedzialny za przetwarzanie danych:
    Jeżeli wspólnota mieszkaniowa wybierze zarząd, to z prawnego punktu widzenia jeden z członków zarządu powinien zostać wyznaczony jako osoba, która wykonuje czynności przetwarzania danych osobowych i ponosi za nie odpowiedzialność. Powierzenie wykonywania czynności w zakresie przetwarzania danych osobowych jednemu członkowi zarządu powinno zostać właściwie udokumentowane.
    Jestem bardzo ciekawa, czy to wyjdzie w praktyce.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    W świetle obowiązujących do tej pory przepisów - wspólnota i tak jest administratorem danych osobowych właścicieli, nikt inny - i zawsze będzie.
    Oczywiście właściciele część obowiązków ewidencyjnych mogą zlecić zarządowi czy zarządcy w odpowiedniej umowie, ale z mocy prawa za ochronę danych zawsze będzie odpowiedzialna wspólnota jako ustawowy administrator tych danych.
    Polecam lekturę linku o dotychczas obowiązujących w tej materii przepisach:
    http://www.giodo.gov.pl/364/
  • Opcje
    lukaszlylukaszly Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To prawda, administratorem danych osobowych jest zawsze wspólnota. W jej imieniu działa zarząd, który w umowie o administrowanie nieruchomością musi zawrzeć postanowienia o przetwarzaniu danych osobowych przez zarządce. Żeby zarządca mógł zgodnie z prawem przetwarzać dane osobowe, musi mieć do tego podstawę prawną. Na dzień dzisiejszy jest to art. 31 ustawy o ochronie danych osobowych. Wraz z wejściem w życie RODO, trzeba będzie dostosować umowy o zarządzanie pod kątem ochrony danych osobowych. Sam zarządca będzie musiał wykazać, że dane osobowe mieszkańców odpowiednio zabezpiecza.
  • Opcje
    quberraquberra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zabezpieczeniem domowego komputera z danymi właścicieli wystarczający jest program antywirusowy?
    Administrator dokonuje na nim rozliczeń finansowych wspólnoty.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Wszystko brzmi pięknie, gdy czyta się o tym, iż administratorem jest wspólnota i że jeden z członków zarządu powinien zostać wyznaczony jako osoba, która wykonuje czynności przetwarzania danych osobowych.

    W praktyce wygląda to tak, że przychodzi administrator, który jest osobą trzecią i bez pytania wprowadza dane osobowe do e-kartoteki. Wprowadza nawet nr telefonu właściciela. A potem z nosem wyżej niż czubek głowy mówi: "a widzicie, macie e-kartekę". Oczywiście jest hasło zabezpieczające, ale po co administrator w e-kartotece umieszcza nr telefonu? Czy już zabrakło papieru i szuflad, które można by było zabezpieczyć?

    Nie wiem, czy tak jest tylko w mojej wspólnocie. :devil:

    Nowy doklejony: 23.01.17 12:33
    Kasandrze, za link dziękuję, ale gdy przeczytasz choćby tytuły materiałów tam umieszczonych, to widzisz, że nie całkiem tam wszystko jest zgodne z nowelizacjami ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i z ustawą deregulacyjną zawodu zarządcy nieruchomości.

    Chociażby temat taki:
    Jakie wymagania odnośnie zabezpieczenia danych osobowych musi spełnić wspólnota mieszkaniowa, a jakie zarządca nieruchomości?
    Jak już było dyskutowane na tym forum, Jeśli jest we wspólnocie zarząd właścicielski, to zarządca nieruchomości jest administratorem. Nie ma teraz wymagań, aby wspólnota podpisywała umowę o zarządzanie z zarządcą nieruchomości, a nawet jest to nie w porządku.

    Twórcy informacji w Twoim liku Kasandrze, powinni uaktualnić zawarte tam wiadomości.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    quberra: Czy zabezpieczeniem domowego komputera z danymi właścicieli wystarczający jest program antywirusowy?
    Oczywiście że nie.
    Ange-lisica: Nie ma teraz wymagań, aby wspólnota podpisywała umowę o zarządzanie z zarządcą nieruchomości,
    Nigdy takich wymagań nie było.
    ..że nie całkiem tam wszystko jest zgodne z nowelizacjami ustawy
    To zdaje mi się tylko Tobie tak się wydaje.
    Twórcy informacji w Twoim liku Kasandrze, powinni uaktualnić zawarte tam wiadomości.
    Jeżeli widzisz takowe to proszę interweniować bezpośrednio u GIODO bo to jego strona nie moja.
  • Opcje
    lukaszlylukaszly Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do samego zabezpieczenia danych osobowych, to wspólnota, jak i zarządca który na zlecenie wspólnoty zarządza nieruchomością, na ten moment muszą spełnić wymogi techniczne i organizacyjne przewidziane w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2004 r (dokładna nazwa: ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych). To w tym rozporządzeniu określono szczegółowe wymogi, jakie należy spełnić. Trzeba przygotować między innymi politykę bezpieczeństwa i instrukcję zarządzania systemem informatycznym. Sam program antywirusowy nie wystarczy...
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I tak oto polityka dosięgła i wspólnot.
    :devil:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    W końcu jest "p.......a zmiana" albo nie jest.
    Z kręgów wiadomych dochodzą słuchy, że wspólnoty mieszkaniowe jako takie mają być zlikwidowane a w to miejsce powstaną "grupy mieszkaniowe" z mianowanym odgórnie "misieprezesem".
    Ponoć lokalni działacze (osiedlowi) domagają się dostępu do koryt a tych już zaczyna brakować więc trzeba tworzyć nowe.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Ange-lisica: Nie ma teraz wymagań, aby wspólnota podpisywała umowę o zarządzanie z zarządcą nieruchomości,

    Kasander: Nigdy takich wymagań nie było.
    Jeśli moja wspólnota, teraz, po 2015 roku, mając zarząd właścicielski podpisała umowę z licencjonowanym zarządcą o zarządzanie, to tym bardziej w poprzednich latach podobne umowy były podpisywane na porządku dziennym. :tongue:
    Ange-lisica: ..że nie całkiem tam wszystko jest zgodne z nowelizacjami ustawy

    Kasander: To zdaje mi się tylko Tobie tak się wydaje.
    Nie wiesz tego, a mówisz Kasandrze :spam:
    Gdyby na ten temat wypowiedzieli się wszyscy forumowicze, to może mógłbyś powiedzieć, że "tylko Tobie się tak wydaje"
    Łukasz: Co do samego zabezpieczenia danych osobowych, to wspólnota, jak i zarządca który na zlecenie wspólnoty zarządza nieruchomością, na ten moment muszą spełnić wymogi techniczne i organizacyjne przewidziane w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 2004 r (dokładna nazwa: ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych).

    Błżej: I tak oto polityka dosięgła i wspólnot.
    :devil:

    Kasander: Ponoć lokalni działacze (osiedlowi) domagają się dostępu do koryt a tych już zaczyna brakować więc trzeba tworzyć nowe.
    Polityka. Hm. Jednak czy we wszystkich wspólnotach byliby lokalni działacze (osiedlowi) domagający się dostępu do koryt( czy w małych wspólnotach również? Nie. To mało prawdopodobne. To byłby już totalitaryzm.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    to tym bardziej w poprzednich latach podobne umowy były podpisywane na porządku dziennym.
    To że były podpisywane nie oznacza przecież, że takie były wymogi jak napisałaś:
    Nie ma teraz wymagań, aby
    co oznacza jednoznacznie, że kiedyś były.
    Ange-lisica:... nie całkiem tam wszystko jest zgodne z nowelizacjami ustawy
    Nie wiesz tego, a mówisz
    - zanim coś zakwalifikujesz jako:spam: sprawdź co to jest ten spam najpierw.
    Ja wiem - a jeżeli uważasz, że coś jest niezgodne to daj jakiś przykład a wtedy nawet na czerwono będziesz mogła wytłuścić:
    Nie wiesz tego, a mówisz.
    ....to może mógłbyś powiedzieć, że "tylko Tobie się tak wydaje"
    Czyżbyś nie rozumiała znaczenia wyrażenia: "zdaje mi się"?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mówiąc tak bardziej poważnie, to mamy w tym wątku zwykłą ordynarną ustawkę z linkiem do firmy, która myśli, że za rok zarobi na wspólnotach.

    Panowie możecie prezesowi już zakomunikować, że nic z tego nie będzie.:cry:
  • Opcje
    quberraquberra Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jest może nakaz, ale nie ma konsekwencji karnych, więc jak to w życiu bywa nikt się tym nie przejmuje.
  • Opcje
    stejklosstejklos Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaczną się wszyscy przejmować jak urząd zacznie nakładać wysokie kary finansowe :D I wtedy będzie jedna wielka szopka.
    [cite] quberra:[/cite]Czy zabezpieczeniem domowego komputera z danymi właścicieli wystarczający jest program antywirusowy?
    Administrator dokonuje na nim rozliczeń finansowych wspólnoty.
    Oczywiście, że nie. Program antywirusowy działa po części jak placebo - niby coś tam usuwa i chroni przed wirusami, ale większość nie ma zaktualizowanych baz wirusów. Zresztą wykraść dane można na multum sposobów.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę, że powstanie Narodowy Operator Bezpieczeństwa nad Polityką Bezpieczeństwa Danych we Wspólnotach Mieszkaniowych. Kary - cielesne, najlżejsza - dyby.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Jakiś czas temu Kasandrze rozmawialiśmy o umowach zarządców nieruchomości, między innymi o obowiązku posiadania licencji zarządcy nieruchomości oraz o wspólnotach mieszkaniowych, które najpierw musiały, a potem nie musiały podpisywać umowy o zarządzanie z zarządcą nieruchomości (posiadającym licencję zarządcy nieruchomości).

    https://forum.zarzadca.pl/komentarz/102090/

    Szkoda czasu powtarzać to wszystko, chociaż Ty Kasandrze nadal powtarzasz jak mantrę, że wspólnoty nigdy nie musiały. Odpuśćmy sobie, szkoda wieczoru na dyskusje, które już zostały przedyskutowane.

    Spam, to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne. Zwykle, choć nie zawsze, jest wysyłany masowo. Istotą spamu jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób.

    Jednak obecnie spamem jest wszystko, co najchętniej wysłałbyś do spamu - inaczej mówiąc do diabła :wink:

    Trzymaj się Kasnder, bo wieczór jeszcze młody :bigsmile:
    :tel:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: wspólnotach mieszkaniowych, które najpierw musiały, a potem nie musiały podpisywać umowy o zarządzanie z zarządcą nieruchomości (posiadającym licencję zarządcy nieruchomości).
    Ty Kasandrze nadal powtarzasz jak mantrę, że wspólnoty nigdy nie musiały. Odpuśćmy sobie
    Nie można odpuszczać sobie i żyć w kłamstwie.
    Jak nie rozumiałaś zapisu ówczesnej UoGN trzeba było się kogoś spytać a nie rozpowszechniać nieprawdę, że wspólnoty musiały.
    Nie musiały - bo taki był przepis a nie mój wymysł czy jakaś mantra!:confused:
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kasandrze, "żyć w kłamstwie", to mocne słowa.

    Widocznie przykrość Ci urządziłam, że tak reagujesz. Przepraszam, przykrości nie chciałam Tobie robić.

    Ok. Pochylę się nad tymi umowami zarządców nieruchomości oraz nad ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami, na przestrzeni kilku lat. Co począć, nie dajesz odpocząć Kasandrze. Ale nie teraz, pod koniec tygodnia postaram się dotrzeć do jakieś konkluzji..

    :witaj:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.