Sprawozdanie finasowe

KamilaLKamilaL Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, jako wspólnota nie prowadzimy pełnej księgowości, ale sporządzamy co roku rachunek zysków i strat oraz zestawienie rozliczenia zaliczek jestem świeżakiem w tych tematach i mam w związku z tym kilka wątpliwości:
1) czy zwrot 3/4 opłaty wniesionej od pozwu powinnam ująć w przychodach jeśli tak pod jaką nazwą czy pomniejszyć pozycje kosztów z tego tytułu? Zaliczka była wpłacona w tym samym roku co zwrot
2) Czy rozliczając zaliczki za media powinnam brać pod uwagę koszty wg wyciągu bankowego czy zależnie od daty sprzedaży na fakturach tj. czy bierzemy pod uwagę faktury za zużycie w okresie 1.2016 - 12.2016 czy faktury płacone w 2016 czyli właściwie za okres 12.2015-11.2016?
3) czy przychody wykazywane w CIT 8 powinny być tożsame z sumą wpływu na rachunek bankowy - zastanawiam się czy zwrot 3/4 opłaty od pozwu, wypłata odszkodowania (zaliczona na fundusz administracyjny) oraz wpływ z tytułu zmiany naliczenia opłat bankowych powinien być tu uwzględniony

bardzo proszę o pomoc

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj, jesteś na prawdę świeża więc pojedynczo.

    3) czy przychody wykazywane w CIT 8 powinny być tożsame z sumą wpływu na rachunek bankowy - zastanawiam się czy zwrot 3/4 opłaty od pozwu, wypłata odszkodowania (zaliczona na fundusz administracyjny) oraz wpływ z tytułu zmiany naliczenia opłat bankowych powinien być tu uwzględniony

    Nie powinny ani w CIT, ani w ogóle. Suma wpływów na rachunek bankowy to tylko jedna strona obrotów. Opisuje tylko ruch pieniądza na koncie. Obroty na koncie po stronie "ma" mnie do niczego nie są potrzebne.

    Podstawowym przychodem wspólnoty jest suma naliczeń na właścicieli plus inne przychody. Innym przychodem jest np. zwrot opłaty sądowej, odsetki bankowe, kwota odszkodowania, przychody z najmu nw.

    Także bez dokładniejszej księgowości przychodu prawidłowo nie ustalisz.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale sporządzamy co roku rachunek zysków i strat oraz zestawienie rozliczenia zaliczek jestem świeżakiem w tych tematach i mam w związku z tym kilka wątpliwości:
    Jaką metodą księgową jest prowadzona ewidencja pozaksięgowa wspólnoty? memoriałową czy kasową?
  • Opcje
    KamilaLKamilaL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    3) chodzi mi czy jeśli kosztem w danym roku była opłata w wysokości 100,00 zł a później w tym samym roku uzyskaliśmy zwrot 75,00 zł z tytułu tej samej sprawy sądowej to w sprawozdaniu i CIT w:
    A)przychodach ujmuje 75,00 zł a w pozycji kosztów 100zł czy
    B) od razu w kosztach tylko te 25 zł przychodów nie ruszam

    Właśnie problemem jest że nie doszukałam się w dokumentach aby było ustalone która metoda prowadzona jest księgowość a w poprzednich latach było różnie, ale jeśli przez ostatnie dwa lata była metoda memoriałowa (faktura wpływająca w styczniu 2016 ale za media z grudnia 2015 liczona do rozliczenia zaliczek za 2015) to chyba muszę zostać przy tej metodzie
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trzymaj się jednej metody jak najdłużej. Zmienianie metody co roku to bałagan.

    odpowiedź A)

    najpierw otrzymałaś postanowienie sądu i zaksięgowałaś koszt 100 zł,
    potem poniosłaś wydatek 100 zł

    a potem

    najpierw dostałaś orzeczenie sądu o zwrocie 75 zł i zaksięgowałaś tę wartość po przychodach (ścisłej po pozostałych przychodach, ale nadal nieopodatkowanych)

    potem na konto wpłynął zwrot 75 zł i wspólnota otrzymała rzeczywisty przychód, (nietypowy bo niezwiązany ze zwykłymi naliczeniami), (w rozbudowanej księgowości nazwalibyśmy ten przychód np.przychodem operacyjnym)

    te 75zł przeksięgujcie na eksploatację
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odnośnie
    [cite] KamilaL:[/cite]
    3) czy przychody wykazywane w CIT 8 powinny być tożsame z sumą wpływu na rachunek bankowy

    bardzo proszę o pomoc

    proponuję zadzwonić pod nr KIP-u (Krajowa Informacja Podatkowa). Sam jestem ciekawy co tym razem konsultancji-specjaliści powiedzą w tym temacie. Od jakiegoś czasu twierdzą ze przychody nalezy wpisywać wg faktycznych wpływów a koszty wg dokumentów księgowych.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Równie dobrze można zapytać, czy nagle wspólnoty mają obowiązek sporządzania pełnego bilansu wraz z rachunkiem przepływów pieniężnych. Bo to jest pytanie dokładnie o to samo, tj. o to, czy mamy nagle badać (i wykazywać na CIT 8) przepływy pieniądza na rachunkach bankowych.

    Ponieważ dawno wiemy, że tego robić nie musimy, to proponuję jednak nie pytać, bo wywołamy tylko wilka z lasu.
  • Opcje
    siweckisiwecki Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Na pytanie odnośnie sporządzania pełnego bilansu wraz z rachunkiem przepływów otrzymałem odpowiedź że takiego obowiązku Wspólnoty nie mają.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    CIT robi się kasowo , a SF można memoriałowo
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.