Rozliczanie wody niezbilansowanej

i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
edytowano stycznia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jak w Waszych wspólnotach rozlicza się wodę niezbilansowaną?
    [li]Jaki procent ogólnego zużycia wody w budynku stanowi woda niezbilansowana?[/li][li]Jak są obliczane dopłaty do wody zimnej / ciepłej?[/li]

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    Rożnie, zależy od budynku, 7-25% skrajnie na przykład.

    Metody są dwie. Poczekaj, zaraz zaczną się kłócić która. Jedna z metod jest lekko lepsza, ale bez przesady. Obie są dopuszczalne.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I-co-ty-na-to: Jak są obliczane dopłaty do wody zimnej
    Uchyb zimnej wody należy zaliczyć do kosztów nieruchomości wspólnej. Tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu ustnym do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 r. (sygn. akt VI ACa 1372/15). Ugryźć tej sygnatury niestety nie mogę !
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest odpowiedź na pytanie jak się księguje kwotę z rozliczenia. A jak się rozlicza?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Jak w Waszych wspólnotach rozlicza się wodę niezbilansowaną?

    Jaki procent ogólnego zużycia wody w budynku stanowi woda niezbilansowana?
    Tak jak jest zapisane w Regulaminach rozliczania opomiarowanych mediów . U mnie na ten przykład rozliczamy koszty zakupu/ dostawy wody i nadzorujemy, żeby uchyb nie przekroczył 7-10% kosztów zakupu wody i ścieków.
    Uchyb rozlicza się wg posiadanego udziału.
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Jak są obliczane dopłaty do wody zimnej / ciepłej?
    jak wyżej
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano stycznia 2017
    [cite] KubaP:[/cite]Tak jak jest zapisane w Regulaminach rozliczania opomiarowanych mediów. U mnie na ten przykład rozliczamy koszty zakupu / dostawy wody i nadzorujemy, żeby uchyb nie przekroczył 7-10% kosztów zakupu wody i ścieków. Uchyb rozlicza się wg posiadanego udziału.
    A oto sytuacja mojej wspólnoty.

    Zarząd stwierdził jakieś 4 lata temu, że "ginie zimna woda i trzeba dopłacać". Po długich dyskusjach postanowiono sprawdzić, gdzie następują straty. Na każdym pionie (w budynku jest ich osiem) zamontowano wodomierz. Z tego zabiegu nie wyciągnięto żadnych wniosków. Nic mi nie wiadomo, by kiedykolwiek porównano odczyty wodomierzy na pionach z sumą odczytów wodomierzy w mieszkaniach korzystających z odpowiednich pionów. Czyli na darmo wydano pieniądze.

    Po długich naradach podjęto uchwałę (niezgodnie z UoWL, ale to inna kwestia) ustanawiającą dopłatę do zimnej wody: 1,30 PLN na każdy metr sześc. zużytej w danym mieszkaniu (czyli nie proporcjonalnie do udziałów, tylko do zużycia wody). Obecnie za 1 m.sześc. zimnej wody płacimy 10,66 PLN (to cena bez tej "dopłaty"), co oznacza, że przyjęto 12,2% uchyb wodny. Wcześniej opłaty za z.w. były mniejsze, czyli uchyb - wyższy. Zaznaczam, że jest to uchyb wynikający z arbitralnych ustaleń (wysokości opłat), a nie rzeczywiście wykazany przez liczniki.

    Żadnego regulaminu rozliczania mediów nie ma i nigdy nie było. Nie dotyczy to tylko wody; nie ma np. regulaminu rozliczania kosztów ciepła, choć jego uchwalenie jest obowiązkiem.

    Kilka miesięcy temu zauważyłem, że mam bardzo niskie zużycie zimnej wody, o wiele niższe od wcześniej obserwowanego. Okazało się, że wodomierz nie działał. Zgłosiłem to zarządowi (który jest równocześnie administratorem - ot, taka wspólnota) i wodomierz mi wymieniono. Jednak - co ciekawe - niedługo przed wymianą wodomierz ponownie ruszył. Nie wiem, ile razy się zatrzymywał i ponownie podejmował pracę, ale myślę, że co najmniej kilka. Ponieważ wszystkie mieszkania wyposażono w identyczne wodomierze, mam podstawy do przypuszczeń, że podobna sytuacja mogła mieć miejsce w innych mieszkaniach - wodomierze nie działały, a właściciele nawet tego nie zauważyli. Możliwe jest, że gdyby usunięto usterki, straty wody znacznie by zmalały. To jednak nikogo nie interesuje - zarząd powiedział, że trzeba dopłacać, to trzeba.

    Taka wspólnota.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiesz... na temat patologicznych zachowań w niektórych wspólnotach nie będę sie wypowiadał ,
    Każdy orze jak może , moja chata z skraja, itd,
  • Opcje
    gomezogomezo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie w spółdzielni praktycznie co roku się dopłaca a jestem przekonany, że próbują załatać tym dziury tych, którzy w ogóle nie płacą...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gomezo: Co roku się dopłaca
    Przecież to można łatwo sprawdzić w zgranej grupie członków Spółdzielni.
  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    woda wspólna z uchybami, do mycia klatki schodowej, do podlewania wspólnego ogródka itp - według udziału
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Też tak sądzę.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] trader:[/cite]woda wspólna z uchybami, do mycia klatki schodowej, do podlewania wspólnego ogródka itp - według udziału
    Woda z uchybami dostarczona do mieszkań właścicieli - według zużycia
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli, tam gdzie używanie wody wodociągowej - oprócz lokali mieszkalnych - związane jest z nieruchomością wspólną (dla potrzeb klatki schodowej, wspólnych ogródków, itp.) - to według udziału ?
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]Czyli, tam gdzie używanie wody wodociągowej - oprócz lokali mieszkalnych - związane jest z nieruchomością wspólną (dla potrzeb klatki schodowej, wspólnych ogródków, itp.) - to według udziału ?
    Oczywiście.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla nas to jest oczywiste, ale czy dla innych ? :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gomezo:[/cite]U mnie w spółdzielni praktycznie co roku się dopłaca a jestem przekonany, że próbują załatać tym dziury tych, którzy w ogóle nie płacą...
    nie przesadzaj ... czy ty wszędzie widzisz tylko to, że za innych płacisz ? przecież uchyb to prawie do 10% jest dopuszczalny .

    Dłużnicy powinni być windykowani .
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam
    jak powinno być rozliczony niedobór wody koszt z faktur 8000=350m3 natomiast z lokali wodomierzy jest 250m3
    mam użycie 10m3 x20/z naliczeń =200
    gdybym nie zajrzała do faktur to nic nie wiadomo byłoby o tak dużym niedoborze a tak to ujęto w cenie 32 za m3 na dodatek do tego niedoboru nie doliczono z.w ścieki Wg mnie powinny być też doliczone/100m3/
    Ale chyba dla mnie nie zrozumiałe już jest rozliczenie po 32,-zwrotu /podane wcześniej zawyżone przez lokal/ Czyli ja mam zapłacić po 32 i ten kto dostaje zwrot też po 32
    Niedobory wg regulaminu sa rozliczane wg zużycia w lokalu. Na dodatek wyszło że jak wymieniliśmy wodomierze w 2015 to jedna osoba nie i ma licznik od 2010 /brak legalizacji /
    a niestety adm nie poinformował wspólnoty za żadnym ze spotkań a było ich kilka w 2016
    Danuta
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    jak powinno być rozliczony niedobór wody koszt z faktur 8000=350m3
    a wodomierz główny był legalizowany, że przyjmuje się koszty za pewnik ?

    Podstawowa zasadą we wspólnocie jest rozliczenie kosztów, a nie m3 .

    Niedobór powinien byc rozliczony wg udziału, a nie proporcjonalnie do zużycia, no bo jak to wyjaśnić ? że im więcej zużyjesz wody to masz większy niedobór / uchyb?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy licznik główny jest legalizowany tego nie wiem zapytam w adm.w poniedziałek. Tak jak wyżej pisałam różnice pomiędzy sumą faktur za okres rozliczeniowy a sumą opłat z naliczeń rozdziela się proporcjonalnie do wielkości zużycia wody -tak jest w regulaminie. Bo jest w jednym lokalu 1 osoba a drugim takim samym 6 osób to nie jest takie same zużycie wody i tak przyjety regulamin jest chyba sprawiedliwy. Natomiast niedobór w kwocie wyższej ja mam zapłacić to jest ok /tyle wynika z faktur/ ale dlaczego zwrot za zawyżone hipotetyczne m3 są też w takiej samej wysokości zwracane tego to nie mogę zrozumieć oraz dlaczego nie policzono do niedoboru c.w. /100m3/niedobór zw ...
    A taką odpowiedz otrzymałam od osoby rozliczeń
    Liczniki indywidualne ciepłej wody rozliczane są do kosztów z faktur w 100% ponieważ wodomierze zamontowane są w lokalach i po zakończeniu kazdego okresu rozliczeniowego i spisaniu odczytów nie mamy odczytów ze wszystkich lokali (nie wszyscy Właściciele podają odczyty).

    Przy dokonywaniu korekt właściciele rozliczani są po cenie ciepłej wody z rozliczenia w którym zostali dociążeni odczytem symulacyjnym, a nie po cenie z zaliczek. Było by niesprawiedliwe aby nowe rozliczenie dokonać po cenie zaliczek - przecież ta cena nie wynika z rozliczenia tylko jest prognozą ceny z planu finansowego.

     
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    ...rozdziela się proporcjonalnie do wielkości zużycia wody -tak jest w regulaminie.
    tak przyjety regulamin jest chyba sprawiedliwy.
    Trzeba było zaskarżyć uchwałę wprowadzającą ten regulamin bo takie rozliczenie jest niezgodne z prawem - z UoWL i nie jest sprawiedliwe.
    Niedobory wg regulaminu sa rozliczane wg zużycia w lokalu. Na dodatek wyszło że jak wymieniliśmy wodomierze w 2015 to jedna osoba nie i ma licznik od 2010 /brak legalizacji /
    Czyli to całe wasze rozliczenie wg. rzekomego zużycia, można rozbić o kant pewnej części ciała.
    nie mamy odczytów ze wszystkich lokali (nie wszyscy Właściciele podają odczyty)
    Sorry, ale przerażająca jest Wasza jako właścicieli bezmyślność, że dajecie się tak bezczelnie oszukiwać i nawet nie wiecie za co i ile płacicie tej mitycznej jakieś administracji.
    To jest chore - tak nie powinno być we wspólnocie - bo to Wy właściciele macie tak zorganizować rozliczanie aby było one zgodne z prawem i zdrowym rozsądkiem.
    Jeżeli nie ma odczytów z wszystkich lokali (brak wodomierzy) to znaczy, że płacicie za zużycie według wskazań sufitowych i administracja wciśnie Wam każdą ciemnotę.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite](,,,)no bo jak to wyjaśnić ? że im więcej zużyjesz wody to masz większy niedobór / uchyb?
    Bardzo prosto.
    Błąd pomiaru jest wprostproporcjonalny do wielkości pomiaru a wiec im większe wskazanie urządzenia pomiarowego tym większa jest bezwzględna wielkość tego błędu/uchybu. Jak duży jest ten błąd zależy od klasy przyrządu pomiarowego (w tym przypadku wodomiaru).

    Np. Bład pomiaru urządzenia o klasie 1% dla pomiaru 100m3 wynosi 1m3 a dla pomiaru 1000m3 wynosi 10m3.itd.

    Ze względu na zasadę działania wodomiaru ten uchyb ma zawsze wartość ujemną (niedobór).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Bardzo prosto.
    Błąd pomiaru jest wprostproporcjonalny do wielkości pomiaru a wiec im większe wskazanie urządzenia pomiarowego tym większa jest bezwzględna wielkość tego błędu/uchybu.
    zwłaszcza, jak ta teoria ma zastosowanie do wodomierza na ciepła wodę ...:bigsmile:

    Jeżeli nie ma odczytów z wszystkich lokali (brak wodomierzy) to znaczy, że płacicie za zużycie według wskazań sufitowych i administracja wciśnie Wam każdą ciemnotę.
    jest jeden sposób na to
    co 5-6 lat, gdy WM wymienia wodomierze właściciel zapłaci za swoje zużycie i to po wyższej cenie , jednak to się sprawdza tylko tam, gdzie WM je wymienia, a nie właściciel lokalu.
    Bo jest w jednym lokalu 1 osoba a drugim takim samym 6 osób to nie jest takie same zużycie wody i tak przyjety regulamin jest chyba sprawiedliwy.
    a niby dlaczego sprawiedliwy? zresztą we wspólnocie sprawiedliwości nie ma , jest natomiast prawo własności .
    To, że mieszka jedna osoba wcale nie musi oznaczać, że nie zużywa więcej wody od rodziny 6 osobowej, jak prowadzi prywatną pralnie , czy garkuchnie. Znane są takie przypadki.
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawy legalizacji wodomierzy głównych zapytam technicznego po niedzieli. Mamy też liczniki na wodę użytkową/mycie klatek/rozliczana wg udziałów.
    A teraz proszę jeszcze raz o pomoc w rozliczeniu wody wg mnie tak winno być;
    koszt fr 8000:350M3=22,86 /1m3 8000:250m3/lokale/=32 /1m3 32,-_22,86=9,14,- 350-250=100 uchyb prawie 30%
    z naliczeń 10m3x20,- = 200,-
    koszt fr 10m3x22,86 = 228,60
    niedobór 10m3x9,14 = 91,40
    razem zapł 120,- adm. mam koszt fr 32,- x10=320 minus nal.20x10=200 do zapł.120 wynik taki sam tylko że z tego nie wynika że jest niedobór
    dodatkowo winna być rozliczona z.w. z kan 10x10,-=100 /niedobór
    dlatego proszę osobę która rozlicza czy tak może wyglądać rozliczenie
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    Bardzo prosto.
    Błąd pomiaru jest wprostproporcjonalny do wielkości pomiaru a wiec im większe wskazanie urządzenia pomiarowego tym większa jest bezwzględna wielkość tego błędu/uchybu.
    zwłaszcza, jak ta teoria ma zastosowanie do wodomierza na ciepła wodę ...:bigsmile:
    Co to ma do zasady wyznaczania błędu pomiaru?

    Czy wskazania wagi zależą od tego czy ważymy cebulę albo ziemniaki?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Man: Czy wskazania wagi zależą od tego czy ważymy cebulę albo ziemniaki ?
    Ho, ho, przecież - według niektórych - ziemniaki, jak są droższe od cebuli, to i WIĘCEJ ważą. Dla takich osób, mróz - jak zwarzy kwiaty, to zawsze brakuje mu parę... deka ! :bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    man: Woda z uchybami dostarczona do mieszkań właścicieli - według zużycia
    Rozdział uchybu na poszczególnie wodomierze wg zużycia, to jest jedyny prawidłowy sposób. Wszystkie inne są nieprawidłowe, w tym również ten podany przez jakiś sąd z Koziej Wólki. Uchyb na wodomierzu nw należy rozliczyć na poszczególnych właścicieli wg posiadanych udziałów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]A teraz proszę jeszcze raz o pomoc w rozliczeniu wody wg mnie tak winno być;
    koszt fr 8000:350M3=22,86 /1m3
    8000:250m3/lokale/=32 /1m3
    a jak to ma się ze stawką ustalaną przez Radę Gminy ?
    czy odczyty wodomierzy do okresowego rozliczenia administratorowi są podawane przez właścicieli lokali czy odczytywane przez przedstawiciela Administratora?
  • Opcje
    zbigniewdanutazbigniewdanuta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gmina ma tylko ustalone stawki za z.w i ta stawka się nie zmienia ale za podgrzanie c.w. to są podane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze za cały miesiąc np.raz była kwota 2900 albo 2600 wszystko zależy od ilości pobranej wody do podgrzania cena 1m3 c.w. była gdzieś 25,- .Odnośnie niedoboru wody zimnej to mam inf.z będzie ona uwzględniona na 31,12 jako część wspólna. Z tego co mi wiadomo to z odczytem wodomierza podawaliśmy sami a ci którzy nie podali to była symulacja wodomierza.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite]Gmina ma tylko ustalone stawki za z.w i ta stawka się nie zmienia
    ok
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite] ale za podgrzanie c.w. to są podane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze za cały miesiąc np.raz była kwota 2900 albo 2600 wszystko zależy od ilości pobranej wody do podgrzania cena 1m3 c.w. była gdzieś 25,- .
    tylko, że ta stawka obowiązuje tylko na przyłączu / wejściu do budynku . Stawka rozliczeniowa wewnątrz wspólnoty za CW będzie większa o koszty cyrkulacji.

    Im mniejszy jest rozbiór tym stawka rozliczeniowa jest większa .
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite] rozliczony niedobór wody koszt z faktur 8000=350m3 natomiast z lokali wodomierzy jest 250m3
    skąd ty wiesz ile było zużyte CW na wyjściu z węzła cieplnego? co z kosztami cyrkulacji CW?
    O ciepłomierzach ( GJ) na wymiennikach CW słyszałem, ale o wodomierzach na CW nie.
    [cite] zbigniewdanuta:[/cite] Odnośnie niedoboru wody zimnej to mam inf.z będzie ona uwzględniona na 31,12 jako część wspólna. Z tego co mi wiadomo to z odczytem wodomierza podawaliśmy sami a ci którzy nie podali to była symulacja wodomierza.
    to ta symulacja miała bardzo duże niedoszacowanie zużycia, prawie 30% .
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ktoś już w tym wątku wspomniał o sygaturze akt VI ACa 1372/15 - jest już gdzieś dostępna treść orzeczenia?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Elan124: Uchyb zimnej wody należy zaliczyć do kosztów nieruchomości wspólnej. Tak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w uzasadnieniu ustnym do wyroku wydanym w dniu 7 grudnia 2016 r. (sygn. akt VI ACa 1372/15). Ugryźć tej sygnatury niestety nie mogę !
    Przedzwoń do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Przypuszczam, że trzeba będzie uiścić jakąś sumkę za otrzymanie pisemnego uzasadnienia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.