Przesłanie od Ridley'a Scott'a

wp44wp44 Użytkownik
edytowano lutego 2017 w Wolne tematy
Cześć. To ja - Obcy 8-my Pasażer Nostromo.eu
blazejh: Co wy z tym podciśnieniem? Jest to rzadkie zjawisko fizyczne występuje w warunkach laboratoryjnych oraz w pompach ssawnych, gaźnikach samochodowych, układzie wspomagania hamulców, odkurzaczach, pożarnictwie do odsysania wody itp.
Kasander: Nie "wy", lecz jeden użytkownik: Haneczka, wyskoczył z tym podciśnieniem.
Kasander: Pochwal się - co bierzesz?
blazejh: Zjawisko podciśnienia znamy głównie z filmów SF w scenach z próżnią kosmiczną:
blazejh: Jak kogoś zassie tak jak albinosa z Obcego 4 to będzie mógł mówić o podciśnieniu.
Uważam, że dotychczasowe kategorie na forum, jak. np. użytkownik, doradca, czy ekspert, to stanowczo za mało - to nie wystarczy. Z tego względu ja proponuję dwie zupełnie nowe kategorie:

- GOOGLE-TROTTEL

- MURATOR-MORON

blazejh: Jeśli czujesz chłodny wietrzyk po łydkach, to to jest ...
Jeśli czujesz chłodny wietrzyk po łydkach, to wiedz, że coś się dzieie. Prawdopodobnie zapomniałaś założyć rajstopy.

Miłego dnia. Imieniny obchodzą: Brygida, Winand, Winanda, Seweryn, Żegota, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert, Piotr. Wszystkiego Najlepszego!

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: Imieniny obchodzą: Brygida, Winand, Winanda, Seweryn, Żegota, Zybert, Zybracht, Zybart, Zygbert
    A kiedy... Błażej ? :bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tutor mode: ON

    Ciśnienie atmosferyczne normalne: 101 325 Pa = 1013,25 hPa = 1 atm. fizyczna. Normalne, to znaczy mierzone na poziomie morza w temperaturze 0 st. C (273,15 K).
    Nadciśnienie w danym układzie - ciśnienie o wartości wyższej, od ciśnienia poza układem (np. ciśnienia otoczenia)
    Podciśnienie w danym układzie - ciśnienie o wartości niższej, od ciśnienia poza układem (np. ciśnienia otoczenia)

    Typowe wartości nadciśnienia:
    - instalacja gazowa niskiego ciśnienia (np. w budynkach mieszkalnych): 2 kPa (2 % nadwyżki w stosunku do ciśnienia atmosferycznego)
    - instalacja wodociągowa w budynku: do 0,6 MPa (tyle dopuszczają przepisy)
    - instalacja wentylacji mechanicznej, część wyrzutowa, za wentylatorem, w pobliżu wylotu: 100 - 200 Pa
    - opona, auto osobowe: 0,2 - 0,25 MPa

    Typowe wartości podciśnienia:
    - rurociąg ssawny, np. pompa w studni: 0,01 - 0,07 MPa - praktycznie dolna granica podciśnienia z uwagi na kawitację, wrzenie cieczy i przerwanie ciągłości strugi w warunkach obniżonego ciśnienia
    - wentylacja mechaniczna, część wywiewna: 10 - 50 Pa
    - wentylacja grawitacyjna w budynku: 5-15 Pa
    - przewód spalinowy kotła gazowego: 5 - 35 Pa

    Ciśnienie względne: ciśnienie odniesione do wartości ciśnienia atmosferycznego (może mieć wartość ujemną, z przedziału od 0 do 1)
    Ciśnienie bezwzględne: ciśnienie mierzone od poziomu próżni absolutnej (wartość tylko nieujemna)

    Aby wentylacja grawitacyjna mogła działać, musi w przewodzie wystąpić podciśnienie, ponieważ to właśnie różnica ciśnień pomiędzy wlotem na kratce w lokalu i wylotem z przewodu nad dachem, generuje siłę napędową ruchu powietrza, czyli fachowo: cug, a potocznie: statyczną siłę ciągu kominowego.

    Tutor mode: OFF
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Wp44: Musi w przewodzie wystąpić podciśnienie
    Przykład. Aby np. przelać wodę z akwarium ("bezkonfliktowo"), najlepiej włożyć jedną końcówkę gumowej rurki do akwarium, a następnie drugi koniec zassać uważnie ustami (podciśnienie) i przełożyć do pojemnika, położonego niżej. Woda będzie stopniowo kapać.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Tak. Takie urządzenie, to jest lewar hydrauliczny. Bardzo praktyczne i tanie w eksploatacji. Czasem stosowane do zasilania w wodę z ujęć podziemnych terenów niżej położonych. W niektórych sytuacjach lewar jest zjawiskiem niekorzystnym. Na przykład w herbacie z BP, bo na BP mają saszetki herbaciane z taką dziwną tekturką, która wyciąga herbatę z kubka i wszystko dookoła jest mokre.

    W mechanice klasycznej odpowiednikiem lewara jest maszyna prosta - krążek (bloczek) z łańcuchem, albo liną.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wp44: Jeśli czujesz chłodny wietrzyk po łydkach, to wiedz, że coś się dzieie. Prawdopodobnie zapomniałaś założyć rajstopy.
    Coś w tym musi być. Zaniemówiłam, a nos o mało mi nie odpadł :buu: Klasyczne objawy anginy połączonej z przeziębieniem. Czasem zaglądałam na forum, ale nie miałam siły pisać. Dziś wróciłam do pracy, więc próbuję troszeczkę się "ogarnąć":wink:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    wp44: dotychczasowe kategorie na forum, jak. np. użytkownik, doradca, czy ekspert, to stanowczo za mało - to nie wystarczy. Z tego względu ja proponuję dwie zupełnie nowe kategorie:
    - GOOGLE-TROTTEL
    - MURATOR-MORON
    Prawdopodobnie przez skromność nie została tu zaproponowana trzecia kategoria:
    - Forum-Schlump-Handhabung
    Należy się za przypisanie cytatu:
    Pochwal się - co bierzesz?
    - jako reakcji na wpis:
    Haneczka: ... forumtowarzyszu kasander
    - do zjawiska podciśnienia (pod kopułą chyba).
    :confused::bigsmile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.