opłatę za windę można obniżyć ?

KubaKuba Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Rzeczpospolita: We wspólnocie to właściciele lokali decydują o sposobie rozdziału kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Żaden przepis prawa nie zabrania im przyjęcia rozdziału tych kosztów w ten sposób, że osoby mieszkające na parterze nie płacą za windę, a właściciele lokali położonych na pierwszym piętrze – połowę ustalonej wartości. Wybrany przez właścicieli zarząd jest wykonawcą podjętej uchwały.
Rzeczpospolita: http://je.pl/m9qs

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    We wspólnocie to właściciele lokali decydują o sposobie rozdziału kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Żaden przepis prawa nie zabrania im przyjęcia rozdziału tych kosztów w ten sposób, że osoby mieszkające na parterze nie płacą za windę, a właściciele lokali położonych na pierwszym piętrze – połowę ustalonej wartości.
    Podobno pani Anita Turek jest radcą prawnym?

    Udział współwłaścicieli w kosztach zarządu nieruchomością wspólną określa jednoznacznie ustawa o własności lokali: według udziału w nieruchomości wspólnej (art. 12.2 zdanie drugie). Obciążenie to można zwiększyć uchwałą właścicieli lokali w odniesieniu do właścicieli lokali użytkowych, "jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali" (art. 12.3). Nie ma natomiast podstaw do obniżenia udziału w kosztach zarządu NW poniżej udziału właściciela.

    Tę zasadę można próbować zmienić jedynie w drodze umowy (a więc za zgodą 100% współwłaścicieli), zawartej w formie aktu notarialnego - a i to nie sądzę, żeby to było prawnie skuteczne, bo w ten sposób można zmienić tylko sposób zarządu, określony w rozdziale 4 ustawy, zaś art. 12 jest w rozdziale 3. Ponadto uważam, że przepis o decydowaniu i ponoszeniu kosztów NW udziałami jest bezwzględnie obowiązujący. Można określić (w drodze umowy) wysokość udziałów inaczej, niż przewiduje to ustawa o własności lokali w art. 3.3-3.5, ale jedynie w sytuacjach, określonych w art. 3.6 oraz 3.7. Jednak nawet wówczas nie można zmienić zasady, że koszty zarządu nieruchomości wspólnej ponoszą współwłaściciele według swoich udziałów.

    Nie jest tak, że wspólnocie wolno wszystko, czego nie zabrania prawo. Ta zasada dotyczy obywateli (osób fizycznych), a nie jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej, jaką jest wspólnota mieszkaniowa.

    Wyrok z dnia 22 lutego 2001 r. sąd apelacyjny w Warszawie I ACa 1309/2000
    Wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje tylko w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną w granicach zakreślonych prawem. (...) Wspólnota działa w granicach ściśle określonych w ustawie. Nie dotyczy jej zasada, że co nie jest zakazane jest dozwolone, chyba że tylko w ramach uprawnień jakie jej przysługują, a więc w zakresie czynności związanych z zarządem nieruchomością wspólną.
    Przypomnę, że zarząd NW to rozdział 4 ustawy.
    Może pani Turek odpowie na pytanie: kto zapłaci brakującą część kosztów eksploatacji windy, jeśli współwłaścicieli tej windy z parteru zwolni od opłat, a mieszkańcom 1 piętra "przyzna" 50% ulgi? Pani radca osobiście?

    Pragnę przypomnieć, że we współwłasności nie płaci się za korzystanie, lecz za współwłasność. Jeśli pani radca będzie współwłaścicielką nieruchomości wspólnej w Polsce, wyposażonej w windę, to będzie pani miała obowiązek pokrywać koszty jej eksploatacji nawet wówczas, gdy zamieszka pani na Alasce. i żadna uchwała, zmieniająca tę zasadę, nie wytrzyma sądowej próby.
    Komentarz edytowany owner
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]pani Turek:[/cite]Członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, oraz właściciele niebędący członkami spółdzielni mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. Gdy zdecydują się wystąpić na drogę sądową, do rozstrzygnięcia ponoszą opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.
    A skąd taki wniosek?
    Można prosić o podanie podstawy prawnej?
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    [cite]owner: [/cite]Udział współwłaścicieli w kosztach zarządu nieruchomością wspólną określa jednoznacznie ustawa o własności lokali: według udziału w nieruchomości wspólnej (art. 12.2 zdanie drugie). Obciążenie to można zwiększyć uchwałą właścicieli lokali w odniesieniu do właścicieli lokali użytkowych, "jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali" (art. 12.3). Nie ma natomiast podstaw do obniżenia udziału w kosztach zarządu NW poniżej udziału właściciela.

    Całkowicie się z tym zgadzam.
    Każda taka uchwała nadaje się do uchylenia.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada 2009
    [cite] owner:
    Nie jest tak, że wspólnocie wolno wszystko, czego nie zabrania prawo. Ta zasada dotyczy obywateli (osób fizycznych), a nie jednostki organizacyjnej bez osobowości prawnej, jaką jest wspólnota mieszkaniowa.



    Ta zasada dotyczy wszystkich podmiotów prawa.
    Następnym krokiem będzie uchwała o sposobie partycypacji w kosztach remontu dachu, płacą tylko ci którzy mieszkają na ostatnim piętrze.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.