Samowola przy modernizacji ogrzewania

TorekdokTorekdok Użytkownik
Witam.
Jakiś czas temu podczas wizyty w TBS chcąc sprawdzić jakie środki mamy na koncie funduszu remontowego dowiedziałem się PRZYPADKOWO iż jedną z pozycji wydatkow jest kwota bliska 3000zł. Mianowicie jeden z mieszkańców naszego bloku wymianiał sobie piec C.O. na piec z zamkniętą komorą spalania. Wiązało się to z przerobieniem instalacji odprowadzania spalin wlasnie na tą kwotę. Kwota jest stosunkowo duża bo lokator mieszka na parterze a blok jest 4-piętrowy. Instalacja do tego pieca wymaga dwóch rur chromoniklowych - jedna jest umieszczona w drugiej - jedna doprowadza powietrze a druga odprowadza spaliny. Nie było na to żadnej uchwały. TBS twierdzi że takie prace poprostu się wykonuje sukcesywnie....
Dziwne bo kilka lat temu w bloku były zakładane wkłady kominowe chromoniklowe do kazdego mieszkania ponieważ kominy byly stare i nieszczelne. Były to jednak tylko pojedyncze rury czyli do zwykłych piecow ale była na to uchwała.
Czy takie prace, finansowane z funduszu remontowego faktycznie nie wymagają zgody mieszkańców? Są jakieś przepisy na takie modernizacje przewodów kominowych?
Wiem napewno ze dwoje mieszkancow tez zmienialo piece i sami sobie finansowali dostosowanie do pieca z zamknieta komora spalania - tyle ze mieszkaja na 4 pietrze wiec ich to wynioslo okolo 200zł.
Idąc tokiem rozumowania "TBS + sasiad", załozmy ze za chwile 10 osob bedzie chcialo zmienic sobie piec i przerobic przewody kominowe z funduszu remontowego to braknie srodkow na koncie. Kto pierwszy ten lepszy?
Podsumowując wydaje mi się ze sasiad mając chody w TBS, jak i sam TBS placąc za usługę zakładowi kominiarskiemu dopuscil sie naduzycia. Nie powiadomił mnie jako czlonka zarzadu wspolnoty.
Proszę o podpowiedzi osoby, ktore orientują sie przepisach, moze nie mam racji?
Niedługo mamy zebranie wspolnoty - chcialbym poruszyc temat mając jakąs wiedze.
Przepisy zabraniaja montowania obecnie pieców z otwarta komorą spalania, wiec niejako wymieniajac piec jestesmy zmuszeni na zakup pieca z zamkniętą komorą spalania- wiaze sie to z ewentualną przeróbka kominow ale czy to pokrywa juz wspolnota? Wiadomo ci z parterów mieli by najwiekszy koszt.
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy takie prace, finansowane z funduszu remontowego faktycznie nie wymagają zgody mieszkańców właścicielei lokali?
    wydatki z FR mogą być wydawane na takie pozycje, jakie większość właścicieli zatwierdziła uchwałą.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niedługo mamy zebranie wspolnoty - chcialbym poruszyc temat mając jakąs wiedze.
    Obawiam się, że na zebraniu niewiele lub nic nie załatwisz.
    Jaki masz cel? Zwrot kasy przez sąsiada z parteru? Nierealne.
    By taka sytuacja nie powtarzała się w przyszłości? Może się udać.

    Mieszkasz we wspólnocie. TBS jest u ciebie zarządcą notarialnym czy administratorem?
    Tu masz ściągawkę https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
    Jak TBS jest zarządcą, to szanse masz małe. Jak administratorem - dużo większe.
  • Opcje
    TorekdokTorekdok Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.
    Odgrzewam temat. Na zebraniu wspolnoty poruszyłem opisywany problem. Zarówno TBS jak i lokator nieudolnie tłumaczyli się z zaistnialej sytuacji.
    Ostatecznie złożyliśmy wniosek o zwrot nienaleznie pobranej kwoty przez TBS.
    Za kilka dni dostałem odpowiedź od TBS iż nastąpiło nieporozumienie......., jednocześnie lokator dostał wezwanie o zapłate tejze kwoty.
    Pieniążki sa juz wpłacone na konto Funduszu Remontowego :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Jakiś czas temu podczas wizyty w TBS chcąc sprawdzić jakie środki mamy na koncie funduszu remontowego dowiedziałem się PRZYPADKOWO iż jedną z pozycji wydatkow jest kwota bliska 3000zł.

    Mianowicie jeden z mieszkańców naszego bloku wymianiał sobie piec C.O. na piec z zamkniętą komorą spalania. Wiązało się to z przerobieniem instalacji odprowadzania spalin wlasnie na tą kwotę.
    (...)
    Za kilka dni dostałem odpowiedź od TBS iż nastąpiło nieporozumienie......., jednocześnie lokator dostał wezwanie o zapłate tejze kwoty.
    Pieniążki sa juz wpłacone na konto Funduszu Remontowego :wink:
    Brawo ! Tak trzymać
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.