kraty w oknie i na balkonie
jurusz 12
Użytkownik
Kto wydaje zgodę na zainstalowanie krat na balkonie i w oknie w budynku zarządzanym przez Wspólnotę Mieszkaniową?
Czu musi to być zgoda wydziału Urbanistyki, gdy balkony wychodzą na zarośnięty skwerek zdala od ulicy?
Czu musi to być zgoda wydziału Urbanistyki, gdy balkony wychodzą na zarośnięty skwerek zdala od ulicy?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków wymaga zgłoszenia właściwemu organowi
( organ administracji architektoniczno-budowlanej gminy lub starostwa).
Odstąpiono zatem od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, jednak organ, któremu zgłoszono zamiar instalacji krat może wyrazić sprzeciw. Inwestor może je zainstalować, jeśli w ciągu 30 dni od dokonania zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu w postaci decyzji. Organ może co prawda sprzeciwu nie wnieść, wydać decyzję określającą rodzaj krat oraz taki sposób ich montażu aby ich montaż nie spowodował zagrożenia dla ludzi i mienia.
W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres i sposób wykonania krat oraz termin instalacji. Należy także udokumentować prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690 zpóźn. zm.) w odniesieniu do instalacji krat zawarto nastęujące uregulowania:
§ 293. 4. Skrzydła drzwiowe i okienne oraz kraty, okiennice lub inne osłony, w pozycji otwartej lub zamkniętej, nie mogą zawężać szerokości użytkowej chodnika usytuowanego bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej budynku, w której się znajdują.
oraz
§ 300. 1. Kraty zewnętrzne, zastosowane w otworach okiennych i balkonowych, powinny być wykonane w sposób zapobiegający możliwości wspinania się po nich do pomieszczeń położonych na wyższych kondygnacjach.
2. Kraty i okiennice, w co najmniej jednym otworze okiennym, powinny otwierać się od wewnątrz:
1) mieszkania,
2) pomieszczenia mieszkalnego znajdującego się w budynku innym niż mieszkalnym,
3) pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi w suterenie lub w budynku tymczasowym z materiałów palnych,
4) pomieszczeń, o których mowa w § 239 ust. 2.
3. Wymagania, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą zakładów karnych i aresztów śledczych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
Na zamontowanie krat w oknie lub na balkonie w budynku wielorodzinnym trzeba mieć zgodę właściciela lub zarządcy budynku.
Jakby nie spojrzeć, mamy tu do czynienia z przebudową nieruchomości wspólnej, choć w bardzo małym zakresie. Ale przecież ustawa nie mówi, że czynnością przekraczającą zarząd zwykły jest dopiero duża, albo bardzo duża przebudowa, lecz po prostu przebudowa.