Przeniesienie kuchni z pokoju do przedpokoju

tomskitomski Użytkownik
Ostatnio zmieniłem nieco koncepcje mieszkania. Jest ona na razie w mojej głowie i na poglądowym szkicu albo nazwijmy to rysunku technicznym. Ale już dojrzewa ;) Chciałbym przenieść kuchnie (kuchenkę i zlew) do przedpokoju. Kuchnia jest wielkości ok. 7m2 i chciałbym zrobić z niej mały pokój. Kuchenka jest gazowa więc będzie niezbędne przeniesienie rury z gazem - jakie pozwolenia są tutaj potrzebne i jak się za to zabrać?

Dodam, że kuchenka i zlew mają być praktycznie w tej samej odległości od pionu co obecnie 0,5-1m tylko zamiast w kuchni mają być w przedpokoju. Nie jest to więc jakieś przerzucenie kuchni o kilka metrów. Dodam, że również wentylacja będzie bardzo blisko nowego miejsca. Kłopot jest jedynie ze zmianą przeznaczenia pomieszczenia. Pytanie czy muszę występować o zgody do administracji o takie prace? Jakie są szanse, że taką zgodę uda się uzyskać? Co jest potrzebne do takiej zgody? Szkic? Opis prac?

Zadaje pytanie bo chcę jednak zrobić to całkowicie legalnie. Kilka ekip budowlanych co mi proponowało swoje prace raczej a nawet zdecydowanie raczej mówiło, że nie ma co się pytać administracji...no ale ja się uparłem, że chcę wszystko legalnie :neutral:

Z góry dziękuję za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    Do-daDo-da Użytkownik
    edytowano listopada -1
    (...) nie ma co się pytać administracji...no ale ja się uparłem, że chcę wszystko legalnie
    Najpierw wyjaśni co to za mieszkanie i co to za administracja. Czy to jest mieszkanie Spółdzielni Mieszkaniowej bo to zmienia kolej rzeczy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tomski: Ale ja się uparłem, że chcę wszystko legalnie
    To napisz do Administracji. Jesteś właścicielem tego mieszkania ?
  • Opcje
    tomskitomski Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak, to jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na tym forum zajmujemy się z reguły problemami Wspólnot Mieszkaniowych a nie Spółdzielni Mieszkaniowych. Ale, niech tam, popatrz tu: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A459C0414E
    Istotny fragment:
    "W pierwszej kolejności należy zważyć, iż art. 29 ust 2 pkt 1 Prawa budowlanego ( w brzmieniu obowiązującym w dacie wykonywania remontu)
    stanowił, że pozwolenia na budowę nie wymagało wykonanie robót budowlanych, polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych, jeżeli nie obejmował on zmiany lub wymiany elementów konstrukcyjnych obiektu i instalacji gazowych.
    Ustalenia organów wskazywały ,iż przedmiotowy remont nie dotyczył elementów konstrukcyjnych budynku a polegał na zmianie układu poszczególnych pomieszczeń przez zmianę ścianek działowych , wymianę warstw podłogowych oraz pracach poprawiających estetykę lokalu. Zatem tego typu remont nie wymagał pozwolenia budowlanego .
    Natomiast zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 1 Prawa budowlanego zgłoszenia właściwemu organowi wymagało wykonywanie robót budowlanych wymienionych w art. 29 w ust. 2 pkt 1-7 i 10 . W kontekście tej regulacji należy mieć na względzie , że zakres przedmiotowego remontu był taki , iż zamykał się w ramach jednego lokalu mieszkalnego i nie dotyczył całości budynku .
    Wykładnia celowościowa przepisu art. 29 ust 2 pkt 1 Prawa budowlanego i zawartego w nim pojęcia "remont istniejących obiektów budowlanych " wskazuje ,że obowiązek zgłoszenia remontu zaistnieje wówczas gdy jego zakres dotyczyć będzie obiektu budowlanego jako całości.
    Remont pojedynczego lokalu w budynku mieszkalnym wielolokalowym nie dotykający części konstrukcyjnych budynku i nie mający żadnego wpływu na funkcjonowanie budynku jako całości nie jest remontem obiektu budowlanego i nie wymagał w ocenie Sądu zgłoszenia ."
    Coś tam się w Prawie Budowlanym zmieniało, ale dokładnie nie wiem czy zmieniając rozkład pomieszczeń, zmienia się "parametry użytkowe lub techniczne" budynku.

    I jeszcze coś: II SA/Gl 524/07 - Wyrok WSA w Gliwicach, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/FE292DDE1A
    "W odróżnieniu od robót w ścianach nośnych, które ingerują w konstrukcję obiektu, postawienie wewnątrz budynku ścianki działowej, wykucie w niej otworów, przesunięcie jej bądź usunięcie nie może być zakwalifikowane jako przebudowa obiektu budowlanego w rozumieniu art. 3 pkt 7a ustawy Prawo budowlane z 1994 r. Zmieniając jedynie wewnętrzny wygląd pomieszczeń w żadnej mierze nie zmienia ono bowiem rzeczywistych parametrów użytkowych lub technicznych całości budynku, nie wpływa na jego kubaturę, powierzchnię zabudowy, wysokość, długość, szerokość, liczbę kondygnacji."
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano marca 2017
    elan124: Jesteś właścicielem tego mieszkania ?
    tomski: Tak, to jest mieszkanie spółdzielcze własnościowe
    Nie!
    To nie Ty jesteś właścicielem mieszkania lecz spółdzielnia.
    Ty posiadasz tylko tytuł prawny do władania nim.
    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego to tzw. ograniczone prawo rzeczowe uregulowane przez Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Posiadanie go oznacza prawo do korzystania z lokalu oraz rozporządzania nim. Jednak faktycznym właścicielem mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa. Oznacza to, że niektóre czynności podejmowane w lokalu wymagają zgody spółdzielni. Dodatkowo takie mieszkanie może zostać obciążone hipoteką zabezpieczającą długi spółdzielni.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    również wentylacja będzie bardzo blisko nowego miejsca
    Nie chodzi o to, żeby wentylacja była bardzo blisko nowego miejsca. Zresztą, bardzo blisko, to jest pojęcie bardzo względne. Na przykład planeta Mars od czasu do czasu (co 2 lata) jest bardzo blisko Ziemi, choć ta odległość wynosi ok. 56 mln km. Mimo wszystko, to jest bardzo blisko, bo Mars potrafi być oddalony od Ziemi nawet o 400 mln km.

    Chodzi o to, że przenosząc kuchnię do przedpokoju musisz zmienić organizację przepływu powietrza wentylacyjnego w lokalu. Po przeniesieniu nawiew nie może już być realizowany z pomieszczeń mieszkalnych przez przedpokój do obecnej kuchni, tylko z obecnej kuchni, która miałaby być pomieszczeniem mieszkalnym (zakładam, że to pomieszczenie ma okno zewnętrzne), do przedpokoju. Jak się nietrudno domyślić, nie można powietrzu po prostu powiedzieć, że ma od teraz płynąć w przeciwnym kierunku. Aby to spełnić, należy zastosować odpowiednie środki techniczne.

    Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi (par. 170 ust. 1 rozp. 75/2002) oraz powołaną normą (PN-B-03430:1983 + Az3:2000) w pomieszczeniu bezokiennym z kuchenką gazową należy zastosować wentylację mechaniczną wywiewną, a strumień powietrza usuwanego powinien wynosić co najmniej 70 m3/h.

    W mojej opinii taką zmianę powinien zatwierdzić architekt. Sądzę, że SM zażyczy sobie na to projekt.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.