opłata za co lokalu użytkowego

centcent Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
W naszym budynku jest lokal uzytkowy będący własnością Gminy, ogrzewany, z oknami wystawowymi z pojedynczymi szybami i wejsciem bezpośrednio z ulicy. Wysokość lokalu to 1,5 kondygnacji mieszkalnej. Jak i na podstawie jakich przepisow Wspólnota Mieszkaniowa może zwiększyć opłatę co za ten lokal, ponieważ zużycie ciepła w odniesieniu do jednego m2 jest znacznie większe niz w lokalach mieszkalnych. Do tej pory wszyscy mieszkanćy jak i lokal użytkowy są rozliczani z powierzchni.

Komentarze

  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwiększenie opłat za ogrzewanie tego lokalu może nastąpić na podstawie art.12.3. uowl:
    Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.

    Korzystając z tego artykułu wspólnota może podjąć uchwałę, ustalając dla tego lokalu współczynnik przyjętej stawki za ogrzewanie od m2 np. na poziomie 1,5.
    Jaki on dokładnie będzie, to już zależy od Waszej analizy ponoszonych kosztów c.o.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem bardziej właściwa w tym względzie będzie ustawa Prawo energetyczne.

    Sposób naliczania opłat za dostawy ciepła regulują właściciele lokali w przyjętym uchwałą regulaminie rozliczeń. Wynika to jednoznacznie z zapisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625, Nr 104, poz. 708, Nr 158, poz. 1123 i Nr 170, poz. 1217, z 2007 r. Nr 21, poz. 124, Nr 52, poz. 343, Nr 115, poz. 790 i Nr 130, poz. 905, z 2008 r. Nr 180, poz. 1112 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 3, poz. 11). Art. 45 a, pkt. 9 stanowi, że
    to właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale , tak aby wybrana metoda, uwzględniała współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

    Pkt 8. art. 45 a dopuszcza rozliczanie kosztów zakupu ciepła w oparciu o kubaturę lokali.
    Wspólnota mieszkaniowa winna zatem podjąć uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu rozliczeń i uwzględnić w nim rozliczanie proporcjonalne do kubatury.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    centcent Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy do wyliczenia kubatury można przyjąć powierzchnię lokali z umow najmu lub aktów notarialnch, a wysokość mierzyć z natury - wysokość mieszkania, czy wysokość kondygnacji ( w osiach).
    Pozdrawiam Cent
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.