Głosowania

drag123drag123 Użytkownik
Gmina ma większość udziałów w wspólnocie czy może się nie zgodzić np. na decyzję części właścicieli lokali o postawieniu ogrodzenia odgradzającego inną wspólnotę od użytkowania chodnika?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    We wspólnocie (co najmniej 8 lokali) właściciele podejmują decyzje w formie uchwały.
    "Część właścicieli" nie decyduje. Decyduje większość liczona udziałami.
    Gdy jeden z właścicieli (u ciebie gmina) ma większość udziałów, możecie uchwałę przegłosować w trybie 1 właściciel = 1 głos
    Tu jest napisane jak to zrobić: https://forum.zarzadca.pl/wiki/glosowanie
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] drag123:[/cite]Gmina ma większość udziałów w wspólnocie czy może się nie zgodzić np. na decyzję części właścicieli lokali o postawieniu ogrodzenia odgradzającego inną wspólnotę od użytkowania chodnika?

    Postawienie płotu wiąże się z wydatkami, jeżeli gmina nie wyrazi zgody na te koszty, to z uwagi na wielkość jej udziału we wspólnej nieruchomości nie dojdzie do podjęcia uchwały w sprawie jego zatwierdzenia, czy udzielenia absolutorium.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Zarządca


    Postawienie płotu wiąże się z wydatkami, jeżeli gmina nie wyrazi zgody na te koszty, to z uwagi na wielkość jej udziału we wspólnej nieruchomości nie dojdzie do podjęcia uchwały w sprawie jego zatwierdzenia, czy udzielenia absolutorium.

    Nie do końca jest to prawdą. Jeśli posiadają co najmniej 20% udziałów mogą zażądać aby głosowanie odbywało się na zasadzie 1 właściciel = 1 głos, a w obecności notariusza mogą uchwalić taką uchwałę obowiązującą na stałe - czyli do czasu "istnienia" właściciela większościowego.

    Art. 23. 2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    Komentarz edytowany Andrzej_K
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Andrzej:.... a w obecności notariusza mogą uchwalić taką uchwałę obowiązującą na stałe - czyli do czasu "istnienia" właściciela większościowego.
    Podaj jakąś podstawę prawną tego odkrycia - może ja się dowiem czegoś czego nie wiem.
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy idąc tym tokiem myślenia , udziałowiec mniejszościowy może doprowadzić np. , że wynagrodzenie zarządcy może wynieść 1 zł. ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drag123:[/cite]Czy idąc tym tokiem myślenia , udziałowiec mniejszościowy może doprowadzić np. , że wynagrodzenie zarządcy może wynieść 1 zł. ?
    a w jaki sposób ?
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak usłyszałem z relacji zebrania Gmina ma pakiet większościowy i przegrała przegłosowanie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] drag123:[/cite]Tak usłyszałem z relacji zebrania Gmina ma pakiet większościowy i przegrała przegłosowanie
    no i ... Zarządca pracuje za 1 zł?
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To była hipotetyczna sytuacja. Chodzi o chodnik wybudowany dla osoby niepełnosprawnej 18- lat temu przez ZGKiM ale na gruncie powstałej w późniejszym okresie wspólnoty. Teraz jak mi powiedział dyr. ZGKiM a zarazem ich zarządca , że Zarząd wspólnoty zadecydował o postawieniu płotka by uniemożliwić mi jak i innym mieszkańcom wspólnoty z jego korzystania
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2017
    przykre to ... że tak polak z polakiem potrafi zrobić
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy bez akceptacji przedstawiciela Gminy mogli to zrobić?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    członkowie o swojej współwłasności stanowią sami , Gminie nic do tego . Jak chcą ogrodzić swoją działkę to ją grodzą
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.