wynagrodzenie za zajęcie części wspólnej
jan
Użytkownik
jesteśmy w trakcie redagowania umowy ze śląską tv kablowa. telewizja ta posiada zabudowane urządzenia w piwnicy jak r ownierz na klatce schodowej. inaczej mówiąc zajmuje jakiś kawałek części wspólnej.czy możemy jako wsp mieszk. zapisać w umowie jakieś wynagrodzenie za zajęcie części wspólnej.tel. kablowa nie chcę przyjąć takiego zapisu powołuje się na prawo telekomunikacyjne. czy słusznie?czy prawo telekomunikacyjne zabrania pobierania jakiegoś małego wynagrodzenia za zajęcie części wspólnej. zależy mi na szybkiej odpowiedzi.pozdr.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne:
Analiza prawna:
W świetle ust. 1 właściciel nieruchomości nie może odmówić usytuowania na nieruchomości dowolnego elementu infrastruktury telekomunikacyjnej w tym art. stacji bazowych sieci radiowych na dachu budynku. Przewidziane rozszerzenie obowiązków właścicieli na wszelką infrastrukturę, w tym infrastrukturę radiową oraz wszelkie nieruchomości ( w tym nieruchomości osób fizycznych) może budzić wątpliwości, co do zakresu ograniczeń prawa własności.
W ust. 3 wyłączono tereny publiczne z obowiązku zawarcia umowy o ich wykorzystanie na cele telekomunikacyjne. Nie określono jednak trybu uzyskiwania dostępu do tych terenów, co może utrudnić koordynację robót ziemnych na tych terenach.
Analiza prawna:
Przepisy ust. 1 prowadzą w praktyce do tego, że właściciel nieruchomości nie może pobierać opłaty za korzystanie z nieruchomości przez operatora, jeżeli ktokolwiek na tej nieruchomości korzysta z jego usług (art. użytkownik usług telefonii komórkowej, będący właścicielem mieszkania). Prowadzi to do naruszenia ustalonych umowami warunków korzystania z nieruchomości przez operatorów i może doprowadzić do destabilizacji warunków dostępu do nieruchomości prywatnych. Celowe jest natomiast, przewidziane w ust. 3, uregulowanie opłat za dostęp do nieruchomości należących do podmiotów publicznych.
Analiza prawna:
Z przepisu art. 24 wynika, że jeżeli uprawnienia do korzystania z cudzej nieruchomości nabył jeden przedsiębiorca, to każdy kolejny przedsiębiorca może się domagać w trybie art. 19-22 dopuszczenia do współkorzystania z tej infrastruktury, kierując swoje żądanie do przedsiębiorcy uprawnionego. Pomija się w tym przypadku osobę właściciela nieruchomości, której obciążenie wzrasta, co może być uznane za nadmierne i nieproporcjonalne ograniczenie praw właściciela
To juz jest podstawa do oplaty, bo ta czesc instalacji nie sluzy wlascicielowi lub uzytkownikowi w nieruchomosci wspólnoty Jana.
Prosze rozmawiac ale latwo nie bedzie.