Spółdzielnie do likwidacji?

TubeTube Użytkownik
Bydgoszczanie masowo podpisują się pod protestem, który organizują bydgoskie spółdzielnie mieszkaniowe. Sama Bydgoska Spółdzielnia Mieszkaniowa wyśle ich do Sejmu tysiąc. Przeciw czemu protestują spółdzielnie? Najbardziej wystraszył je projekt zmian przygotowany przez Kukiz’15.

Zawiera propozycje bezpośrednio zmierzające do tworzenia wspólnot mieszkaniowych z mocy prawa (wystarczyłoby, że 20 procent mieszkańców wykupiłoby mieszkania na własność - red.) oraz konieczności powoływania walnego zgromadzenia w przypadku podejmowania decyzji, które dotychczas leżały w kompetencji rad nadzorczych i zarządu.

Czytaj więcej: http://www.expressbydgoski.pl/bydgoszcz/a/likwidacja-spoldzielni-mieszkaniowych-spoldzielnie-protestuja-i-zbieraja-podpisy,11889264/

Komentarze

  • Opcje
    anikaanika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No spółdzielnie mają się czego bać. Zresztą nie tylko one. Dziś już wszyscy się boją co panujący wymyślą :)
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    Uspokoiło się. Już nie muszą się bać. Projekt nie wyszedł nawet z ministerstwa destrukcji budownictwa. :bigsmile:

    Chodziło o pomysł PIS-u że pełnomocnik, biorący udział w walnym zgromadzeniu, mógłby reprezentować nie jednego, ale wielu spółdzielców jednocześnie.

    Ale spółdzielcom powiało grozą, bo ten pomysł kompletnie powalał spółdzielnie. Był antyspółdzielczy, że chyba bardziej nie można.:bigsmile:

    Pomysł Kukiza też był groźny dla spółdzielni, bo ułatwiał bardzo tworzenie wspólnot i powolne obumieranie dużych spółdzielni, ale nie aż tak jak pisowy, żeby równał spółdzielnie z powierzchni ziemi. Praktycznie wszystkie i prawie od ręki.:bigsmile:


    To tak jak z metropolią warszawską. Wycofali się w przedbiegach.

    Nieszczęśni ludzie.:cry:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] Tube:[/cite]Zawiera propozycje bezpośrednio zmierzające do tworzenia wspólnot mieszkaniowych z mocy prawa
    Nie rozumiem, dlaczego wspólnoty mieszkaniowe uważa się za taki cud-miód w odniesieniu do spółdzielni? :confused:
    Moim zdaniem jedni warci drugich, a kluczem do lepszego jest po prostu uczciwość i dobre prawo, czyli przepisy przyjazne (czytaj: chroniące) interesy zwykłych ludzi - tak samo właścicieli lokali jak i członków spółdzielni.
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadzam się z blazejeh, Prezesi Spóldzielni dbają o mienie spółdzielni, podwórka i infrastruktura są zadbane,
    Wspólnoty są skonfliktowane, im więcej decydują tym gorzej na tym wychodzi budynek, należałoby zlikwidować wspólnoty i utworzyć małe spółdzielnie
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Amtrak:[/cite] Prezesi Spóldzielni dbają o mienie spółdzielni,
    No, no... Chyba jednak nie wszyscy?
    Dlaczego, co jakiś czas w mediach pojawiają się afery związane z zarządzaniem spółdzielniami mieszkaniowymi?
    Coś w tym prawie spółdzielczym jest też nie tak, skoro pojawiają się przekręty, a cierpią i płacą za to szeregowi członkowie tych spółdzielni.
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale czy 1% przekrętów ma decydować o pozostałych 99% dobrze zarządzanych spóldzielniach, im mniej mają tam do gadania spółdzielcy tym lepiej.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mniejsza o spółdzielnie i prezesów. Zawsze dawali sobie radę i teraz też się obronili.

    Awantura o poszerzonych pełnomocników pokazała co innego: że w ministerstwie pojawili się jacyś przypadkowi ludzie z pomysłami z kosmosu. Jak nie uderzą w spółdzielnie, to uda im się uderzyć np. we wspólnoty. Jednym głupim przepisem.

    W ministerstwie jest po prostu chaos. Za czasów ministra Stępnia nie do pomyślenia.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W ministerstwie jest po prostu chaos
    Wiadomo, że nie tylko w jednym czyli reasumując - w rządzie.
    Ale to było wiadomo od początku z chwilą nominacji.
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Amtrak napisał:
    ...należałoby zlikwidować wspólnoty i utworzyć małe spółdzielnie.
    i dalej o spółdzielcach
    im mniej mają tam do gadania spółdzielcy tym lepiej.

    słuchaj Amtrak to jest forum wspólnot mieszkaniowych i nie wiem dlaczego tutaj proponujesz ich likwidacje ?
    Dlaczego chcesz zmienić formę własności mojego mieszkania ?? Może Ty jesteś jakimś Prezesem w spółdzielni, albo przybyłeś z czasów, które mam nadzieję nigdy nie wrócą.
    Ja nie mam nic do spółdzielni, ale od mojej własności Ci wara.
    Mam nadzieję, że wspólnie na ty forum damy odpór ludziom, którzy chcą nas pozbawić naszej własności i wpływu na nią a decyzyjność przenieść na Prezesów z "małych spółdzielni".:smile:
  • Opcje
    pawlikp80pawlikp80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tu nie chodzi o prawa wlascicieli we wm ,czy spoldzielcow tylko o glosy wyborcow im wiecej bedzie chaosu w poszczegolnych grupach spoleczenstwa tym lepiej dla koalicji. Opozycja probowala i przegrala wybory, bo prezesi maja w szachu i jak zblizaly sie wybory to sobie przypomnieli o pojdzie pogada zeby zaglosowal umozliwil plakatowanie i ect. a Prezes wtedy chciales mi przeszkadzac w interesach to wypad teraz z mojego podworka. Kazda partia niech wlozy kij w to "mrowisko" moze wreszcie spadnie poparcie do 0 pkt %. Nie popieram zarowno wszystkich spoldzielni mieszkaniowych jak i wm. To wolnaamerykanka rynku nieruchomosci i duze pieniadze.
  • Opcje
    ijanijan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a kto pisał ustawę o własności lokali przecież to jest gniot w najgorszym wykonaniu a władza nic nie robi aby to zmienić a wy tu chcecie tworzyć wyższość WM nad Spółdzielniami mieszkaniowymi .
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ijan: a kto pisał ustawę o własności lokali
    Raczej kto ją przepisał w 90% z 1938 roku.
    to jest gniot w najgorszym wykonaniu
    Hm - daj przykład jakiegoś artykułu będącego gniotem, podyskutujemy.
  • Opcje
    buchikobuchiko Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla mnie to we wszystkich spółdzielniach zawsze się znajdą jakieś nieprawidłowości. Ale zlikwidowanie całkowite dałoby zapewne większy chaos :P
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Michale, bez obrazy, ale wszyscy tutaj bronią spółdzielni i niechcą ich likwidacji. To ma swoje logiczne uzasadnienie, bo generalnie spółdzielnie są dużo lepiej zadbane niż wspólnoty. Zaproponowałem wprowadzenie powszechnych małych spóldzielni w miejsce wspólnot jako organizacji zarządzającyh dużo sprawniej niż kłótliwe wspólnoty.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko nie mów tego ludziom, którzy zdołali najpierw pogonić prezesa, potem się urwać ze spółdzielni i wyodrębnić wspólnotę, a na końcu odzyskać swoje pieniądze.
    Możesz nie zdążyć dobiec do samochodu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Możesz nie zdążyć dobiec do samochodu.
    Do... taczki :bigsmile:
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Michał jest prowspólnotowy, chyba bezkrytycznie, ja się dołączyłem do krytyki likwidacji spółdzielni którą zaczął Balzejh.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    generalnie spółdzielnie są dużo lepiej zadbane niż wspólnoty.
    Masz jakąś podstawę do tego twierdzenia? Jakieś źródło, badania, cokolwiek?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite]Amtrak[/cite]generalnie spółdzielnie są dużo lepiej zadbane niż wspólnoty.
    zwłaszcza w dziedzinie delegata delegatów :smile: na zebrania SM
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ciekawa sprawa. Projekt Pis-u został wycofany w styczniu, a więc na długo przed tym protestem spółdzielców. Protest był w marcu, dwa miesiące po wycofaniu tego projektu. A projekt Kukiza wycofany został w kwietniu, czyli być może na skutek protestu.
    Czyli chodziło o to żeby Kukizy też się wycofały, bo u nich było te 20% udziałów do powstania wspólnot z zasobów spółdzielni.

    Sam projekt Kukiza przejrzałem, i powiem że wcale nie był taki zły. Momenty miał całkiem dobre. Ktoś tam parę rzeczy chciał przemycić niekiedy sensownych.
    Sporo było tam błędów wytkniętych przez Sąd Najwyższy, ale teoretycznie do poprawienia w drugim czytaniu.
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh nie wycofuj się rakiem, bardzo nieładnie robisz, trzymajmy sie tego, że oba projekty są beee..i do kosza. To o czym pisze Kuba to w ogóle skandal, żeby pełnomocnik mógł reprezentować podczas walnego zgromadzenia więcej niż jednego członka spółdzielni.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] Michał:[/cite]Ja nie mam nic do spółdzielni, ale od mojej własności Ci wara.
    W spółdzielniach mieszkaniowych istnieje odrębna własność bez członkostwa lub z członkostwem.
    [cite] Michał:[/cite]Mam nadzieję, że wspólnie na ty forum damy odpór ludziom, którzy chcą nas pozbawić naszej własności
    A w jaki sposób miałoby wyglądać owo pozbawienie Ciebie Twojej własności? Proszę o konkrety.
    [cite] Michał:[/cite] i wpływu na nią a decyzyjność przenieść na Prezesów z "małych spółdzielni".
    O swojej własności decydujesz Ty sam, bez względu na to, czy jest to spółdzielnia czy też wspólnota mieszkaniowa.
    Innego wariantu nie znam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] Amtrak:[/cite]Blazejh nie wycofuj się rakiem, bardzo nieładnie robisz, trzymajmy sie tego, że oba projekty są beee..i do kosza.
    To o czym pisze Kuba to w ogóle skandal, żeby pełnomocnik mógł reprezentować podczas walnego zgromadzenia więcej niż jednego członka spółdzielni.
    ale tak jest od początku istnienia SM i z tym im jest dobrze .
    Słyszałeś o projekcie zmian w ustawie o SM napisanym przez szeregowych spółdzielców ? bo ja nie ...

    Pełnomocnik reprezentuje od 15 do 60 członków na zebraniach walnych SM , a takiej selekcji może być wiele, kilka poziomów, tak że ostatecznie np 15 delegatów decyduje "być albo nie" danej SM ... liczącej np 1500 członków.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano maja 2017
    Art 36 § 4 nie został zmieniony, a brzmi tak:

    Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być
    udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia.

    Prosto i klarownie. Projekt Pis-u zmieniał ten artykuł tak:

    W art. 36 § 4. zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie : „§ 4. Jeżeli pełnomocnik zastępuje więcej
    niż jednego członka w protokole walnego zgromadzenia zaznacza się głosowanie takiego
    pełnomocnika w imieniu poszczególnych członków.”

    Czyli miał wprowadzać wielość pełnomocnictw na rzecz jednej osoby. Za pomocą prostej podmiany pierwszego zdania tego przepisu zmienieniono całkowicie jego sens i przeznaczenie. O 180 stopni.


    Uzasadnienie zmiany posłów Pis-u było takie:

    Zmiana dot. wyłącznie pierwszego zdania przepisu. Reprezentacja przez pełnomocnika jedynie jednego członka w ocenie projektodawców wprowadza faktyczne ograniczenie dla części spółdzielców w wyrażeniu ich woli i uczestnictwa w Wlanym Zgromadzeniu (WZ). Powyższe odnieść należy w szczególności do dużych spółdzielni, których członkowie są rozproszeni. Członkowie tacy nie mogąc uczestniczyć w WZ i nie chcąc rezygnować z wpływu na sprawy spółdzielni, chcąc czynić użytek ze swego prawa głosu, mogą udzielić pełnomocnictwa.
    Pełnomocnikami na WZ są z reguły inni członkowie spółdzielni. Jednak obecne brzmienie przepisu możliwość taką wyraźnie ogranicza, zwłaszcza biorąc po uwagę element zaufania, jaki towarzyszyć musi udzielanemu pełnomocnictwu. Brak możliwości udzielenia umocowania danej osobie, tylko dla tego, że przyjęła ona pełnomocnictwo od innego członka, prowadzi do rezygnacji z uczestnictwa także w formie per procura. Umożliwienie reprezentacji większego grona mocodawców przyczyni się do zwiększenia kworum, którego osiągnięcie jest często trudne dla części podmiotów. Zapewni reprezentatywność Walnego Zgromadzenia przez członków spółdzielni w większym stopniu niż obecnie, co stanowić będzie o demokratyzacji podejmowania uchwał.

    Czyli projektodawcy głównie martwili się o kworum na walnych.


    Krajowa Rada Spółdzielcza w swojej opinii tak to podsumowała:

    W pkt. 7 projektu proponuje się, poprzez zmianę art. 36 par. 4 ustawy, zasadniczą zmianę w zakresie ilości członków spółdzielni mogących udzielić swych pełnomocnictw jednej osobie. Pod tym względem projekt nie przewiduje żadnych ograniczeń. Zważywszy na to, jak łatwo manipuluje się większą zbiorowością ludzi, może to być furtka do komercjalizacji, czy nawet wyprowadzenia ze spółdzielni wypracowanego majątku. Mógłby to zrobić jeden człowiek wyposażony w nieograniczoną ilość pełnomocnictw do podejmowania decyzji na walnym zebraniu spółdzielni.

    Tu ciekawostka: spółdzielcy we własnej obronie sami przyznają, że w spółdzielniach łatwo o przekręty. Polegające np. na wyprowadzaniu majątku. Metoda znana - "manipulowanie większą zbiorowością ludzi". Czyli ja tak rozumiem ten argument: nie grzebcie w przepisie art 36, bo u nas łatwo o przekręty!!!:smile:

    W innej opinii znalazłem wprost stwierdzenie, że ten zapis był zaprzeczeniem idei spółdzielczości. Jak wspominałem - rozłożyłby spółdzielczość mieszkaniową na łopatki bardzo szybko. Znacznie szybciej niż projekt Kukiza.
  • Opcje
    MichałMichał Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do Haneczki :)
    A w jaki sposób miałoby wyglądać owo pozbawienie Ciebie Twojej własności? Proszę o konkrety.
    O swojej własności decydujesz Ty sam, bez względu na to, czy jest to spółdzielnia czy też wspólnota mieszkaniowa.
    Innego wariantu nie znam.
    To co napisałem było tylko odpowiedzią na wcześniejszy post Amtraka.
    A na końcu swojej wypowiedzi dałem :smile:

    A mówiąc bardziej poważnie była to moja reakcja na m.in. stwierdzenie Amtraka aby "ludzie (spółdzielcy) mieli mniej do gadania" - przynajmniej ja tak tę wypowiedź zrozumiałem.

    pozdrawiam
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "manipulowanie większą zbiorowością ludzi" jest nie tylko groźne dla spółdzielni ale przez analogię także dla wspólnot. Można sobie łatwo wyobrazić jakim zagrożeniem dla wspólnoty jest jeden człowiek wyposażony w nieograniczoną ilość pełnomocnictw do podejmowania decyzji.

    Oczywiście, jak wspomniała Haneczka, o swoich czterech ścianach decydują sami właściciele, bez względu na to, czy jest to spółdzielnia czy też wspólnota mieszkaniowa.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] KubaP:[/cite]Słyszałeś o projekcie zmian w ustawie o SM napisanym przez szeregowych spółdzielców ? bo ja nie ...
    A słyszałeś o projekcie zmian w ustawie o własności lokali, napisanym przez szeregowych właścicieli lokali? Bo ja nie...
    [cite] Michał:[/cite]
    A na końcu swojej wypowiedzi dałem :smile:
    I co to: " :smile: " miało dokładnie oznaczać? :smile:


    Nowy doklejony: 08.05.17 00:29
    [cite] Amtrak:[/cite] Można sobie łatwo wyobrazić jakim zagrożeniem dla wspólnoty jest jeden człowiek wyposażony w nieograniczoną ilość pełnomocnictw do podejmowania decyzji.
    I tu się z Tobą nie zgodzę. :confused: Ta liczba jest ograniczona. Nie może być większa od ilości właścicieli lokali we wspólnocie.

    Zagrożenia dla wspólnoty również nie widzę... żadnego. :cool:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Słyszałeś o projekcie zmian w ustawie o SM napisanym przez szeregowych spółdzielców ? bo ja nie ...
    A słyszałeś o projekcie zmian w ustawie o własności lokali, napisanym przez szeregowych właścicieli lokali? Bo ja nie...
    też nie słyszałem , ale już o stowarzyszeniach właścicieli, a i owszem... i żyję ...:wink:
    W tym ambaras, aby KTOŚ ( nie ja :wink:) się tym zajął, zebrał podpisy pod wnioskiem i przekazał do Sejmu ...
    ja to później "ocenię", ewentualnie "skrytykuję", do "gazety napiszę", bo tak mi będzie wygodnie. :smile:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    blazejh: Uspokoiło się. Już nie muszą się bać. Projekt nie wyszedł nawet z ministerstwa destrukcji budownictwa.
    Wręcz odwrotnie - teraz to zaczęli się bać.
    "PiS i Kukiz'15 biorą się za spółdzielnie mieszkaniowe. Prezes tylko na dwie kadencje, obowiązkowe wspólnoty i przetargi.
    Podczas gdy szefowie spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce protestują przeciwko pomysłom Kukiz'15, po cichu swoje zmiany w prawie przygotowuje PiS. Chce zwiększenia kontroli nad spółdzielniami.
    Spółdzielni mieszkaniowych jest w Polsce ponad 3,5 tys., a zrzeszają ponad 4 mln członków. Dziś w wielu z nich panuje poruszenie, bo radykalne propozycje zmian w prawie przedstawił klub Kukiz'15."
    http://wyborcza.pl/7,155287,21522901,pis-i-kukiz-15-biora-sie-za-spoldzielnie-prezes-tylko-na-dwie.html
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba niesłusznie założyłem, że ten pierwszy projekt powstawał w ministerstwie!
    To posłowie sypią pomysłami jak z rękawa ("po cichu":bigsmile:).

    Dosyć to wszystko zabawne nawet, dopóki nie zabiorą się za wspólnoty.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To posłowie sypią pomysłami jak z rękawa ("po cichu)
    No normalka, wieczorem skończą, o północy prezes powie że wchodzi w życie, o drugiej nad ranem długopis podpisze i od 6.00 spółdzielnie stają się wspólnotami.
    A co!
  • Opcje
    AmtrakAmtrak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kasander ma niestety rację i spółdzielnie staną się zaraz wspólnotami. Im mniej w spółdzielniach czy wspólnotach mają tam do gadania spółdzielcy i właściciele tym lepiej dla zarządzanego majątku.
    To wspólnoty powinny się stać małymi spółdzielniami, aby drobni właściciele nie mogli ciągle konfliktować właścicieli i rozkładać na łopatki sprawnego funkcjonowania wspólnoty mieszkaniowej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.