Głosowanie jeden właściciel, jeden głos

zelmerzelmer Użytkownik
Głosowanie udziałami jest proste.
Jednak chcę się upewnić, że dobrze rozumiem zasadę głosowania jeden właściciel, jeden głos.
W trakcie spotkania wspólnoty, w której suma udziałów nie równa jest 1, przybyło 11 właścicieli mających łącznie 54% udziałów.
Wszystkich lokali jest 25, ale jeden właściciel ma dwa lokale, więc do głosu uprawnione są 24 osoby.
Głosujemy np absolutorium dla Zarządu. W trybie 1 właściciel jeden głos. 10 z 11 obecnych na zebraniu głosuje za (mamy większość względną - obecnych na zebraniu).
Jednak mamy tylko 10 "za" z łącznie 24 uprawnionych do oddania głosu .
Czy należy dozbierać głosy, żeby było "za" 13 głosów z 24 uprawnionych (wtedy mamy większość bezwzględną) ?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2017
    [cite] zelmer:[/cite]Czy należy dozbierać głosy, żeby było "za" 13 głosów z 24 uprawnionych (wtedy mamy większość bezwzględną) ?
    TAK, bo ...
    [b]Art. 23[/b]. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    
    2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu.
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    
    O głosowaniu nieuzupełniającym należy powiadomić nieobecnych właścicielei lokali, którzy nie oddali głosów.
  • Opcje
    zelmerzelmer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo.
    Nie rozumiem tylko co oznacza termin głosowanie nieuzupełniające.
    Myślałem, że obejdziemy nieobecnych na spotkaniu, zbierzemy głosy za i przeciw, a następnie ogłosimy łączne wyniki, a w nawiasie tak jak zwykle u nas w wspólnocie informacja ile oddano głosów na zebraniu, a ile w trybie tzw. dozbierania głosów
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Głosowanie udziałami jest proste.
    Jednak chcę się upewnić, że dobrze rozumiem zasadę głosowania jeden właściciel, jeden głos.
    To drugie głosowanie jest jeszcze prostsze.
    a w nawiasie tak jak zwykle u nas w wspólnocie informacja ile oddano głosów na zebraniu, a ile w trybie tzw. dozbierania głosów
    Nie ma takiego rozgraniczenia w głosowaniu uchwał - uchwała zapada gdy uzyskała większość. Czy to było na zebraniu czy systemem mieszanym (na zebraniu i kolędowanie) czy tylko samym kolędowaniem nie ma znaczenia i nie odnotowuje się tego poza adnotacją w protokole zebrania.
    co oznacza termin głosowanie nieuzupełniające.
    Nie wiem. Skąd ten termin wytrzasnąłeś bo w UoWL nie ma takiego wyrażenia.
  • Opcje
    zelmerzelmer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na samym końcu odpowiedzi KubyP (pod cytatem z UoWL) jest zdanie: "O głosowaniu nieuzupełniającym należy powiadomić nieobecnych właścicielei lokali, którzy nie oddali głosów."
    I właśnie o nie się pytałem, gdyż go nie rozumiem :-) .

    Wiem, że nie ma obowiązku rozbijania ile głosów zebrano w trakcie spotkania, a ile w trakcie dozbierania. Ale mamy bardzo dobry argument do dyskusji czemu Zarząd tak powoli wszystko robi :-). To pokazujemy, a czemu kochani mieszkańcy nie interesuja się sprawami bloku.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2017
    O głosowaniu [b]nieuzupełniającym[/b] należy powiadomić
    
    Sorry. Pomyliłem się , winno być
    [b]O głosowaniu [color=#00f]uzupełniającym[/color] należy powiadomić....[/b]
    
    [cite]zelmer[/cite] To pokazujemy, a czemu kochani mieszkańcy [właściciele lokali] nie interesuja się sprawami bloku.
    bo uważają, że za nich musi KTOŚ wykonać ten obowiązek, przecież KOMUŚ za to płacą ...,
    czy aby za to płacą? by KTOŚ brał na siebie ten obowiązek właścicielski?

    Ja uważam, że pałacą za obsługę administracyjni-techniczna jako wspomaganie przy zarządzaniu nieruchomościami, a nie za podejmowanie decyzji i brania odpowiedzialności za nie , które spoczywają bezpośrednio na właścicielach lokali. Administrator/ Zarządca nie jest jasnowidzem i ma spore ograniczenia prawne.
    [cite]zelmer[/cite] Wiem, że nie ma obowiązku rozbijania ile głosów zebrano w trakcie spotkania, a ile w trakcie dozbierania.
    Ale mamy bardzo dobry argument do dyskusji czemu Zarząd tak powoli wszystko robi :-).
    w wielu sprawach nie ma obowiązku , ale sie to jednak wykonuje dla transparentności działań wspólnoty. To dana wspólnota uszczegóławia te luki prawne, przyjmując do stosowania uchwałami pewne zasady takie jakie oczekuje większość właścicielei lokali danej wspólnoty: Regulamin wspólnoty, Regulamin pracy Zarządu WM , regulamin porządku domowego.
  • Opcje
    zelmerzelmer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki bardzo.
    Nie skarżę się na los, chociaż ludzie są leniwi i nie chce im się nawet raz do roku pójść na spotkanie roczne.
    Uważają, że skoro w Zarządzie są wariaci, którzy za darmo w wolnym czasie załatwiają sprawy Wspólnoty, zbierają głosy itp., to się to im po prostu należy.
    Dla mnie satysfakcją jest, że jest ładnie, bo "dziękuję" chyba Zarządy rzadko słyszą :-) .
    A co do transparentności to tak jak napisałem wcześniej i Ty potwierdziłeś. Wolę info o każdej zmianie, zakupie czy planach na przyszłość powiesić kilka dni wcześniej na tablicy.
    Zaufanie zyskuje się latami, a traci w moment. A im większa Wspólnota tym większa szansa, że ktoś kiedyś wstanie z bólem głowy, coś mu się nie spodoba i zacznie obrabiać cztery litery wśród innych :-)
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zelmer: A im większa Wspólnota tym większa szansa, że ktoś kiedyś wstanie z bólem głowy, coś mu się nie spodoba i zacznie obrabiać cztery litery wśród innych.
    Po prostu - taki mamy... klimat ! :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2017
    [cite] zelmer:[/cite]A co do transparentności to tak jak napisałem wcześniej i Ty potwierdziłeś. Wolę info o każdej zmianie, zakupie czy planach na przyszłość powiesić kilka dni wcześniej na tablicy.
    Zaufanie zyskuje się latami, a traci w moment. A im większa Wspólnota tym większa szansa, że ktoś kiedyś wstanie z bólem głowy, coś mu się nie spodoba i zacznie obrabiać cztery litery wśród innych :-)
    święte słowa ...
    co do wywieszania na tablicach ...Dostęp do tych tablic mają osoby trzecie nie tylko właściciele lokali .
    .. nie praktykuje się informowania o zakupach, planach to się omawia na zebraniu sprawozdawczym, Tam się podejmuje uchwały ws Planu Remontów i modernizacji NW , Planu gospodarczego.
    Z tych planów powinno wynikać na co wspólnota będzie wydawać . https://forum.zarzadca.pl/wiki/wzor_-_plan_gospodarczy
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.