izolacja wokół okien dachowych

TrafficTraffic Użytkownik
Witam.
Posiadam w mieszkaniu okna dachowe. Pod jednym oknem pojawił się w ścianie wyciek wody (w czasie odwilży). Wezwani eksperci poinformowali mnie, iż może to być wewnętrzny problem w ścianie dotyczący słabej izolacji wokół okien. W mieszkaniu od początku jest problem z wentylacją pomieszczeń. Kto powinien ponieść koszt naprawy ocieplenia skośnej ściany właściciel czy wspólnota? Budynek jest z 2005 r.

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano marca 2017
    wspólnota. Natomiast do czego nawiązujesz z tą wentylacją? To jest odrębne zagadnienie i nie ma nic wspólnego z przeciekiem przez nieszczelność wokół okna dachowego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Traffic:[/cite]Posiadam w mieszkaniu okna dachowe. Pod jednym oknem pojawił się w ścianie wyciek wody (w czasie odwilży).
    bo zaczęła się odwilż i zmarzlina (mostek termiczny) zamieniła się w wodę, a ta niestety jest tak leniwa, że leje się do wnętrza lokalu

    [cite] Traffic:[/cite]Wezwani eksperci poinformowali mnie, iż może to być wewnętrzny problem w ścianie dotyczący słabej izolacji wokół okien. W mieszkaniu od początku jest problem z wentylacją pomieszczeń. Kto powinien ponieść koszt naprawy ocieplenia skośnej ściany właściciel czy wspólnota?
    Budynek jest z 2005 r.
    Wspólnota ponosi koszty docieplenia , a tak na marginesie nie u ciebie np. kun.?
  • Opcje
    TrafficTraffic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za pomoc. Właśnie byłam we wspólnocie i powiedzieli, że muszą sprawdzić kto ponosi koszty naprawy izolacji połaci dachowej. Czy jest zatem jakiś przepis, który mówi o tym jednoznacznie, że wspólnota pokrywa koszty naprawy izolacji wewnątrz mieszkania? mama nadzieję, że to nie mostek termiczny, który jest bardzo trudny do usunięcia jak właśnie przeczytałam.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Posiadam w mieszkaniu okna dachowe. Pod jednym oknem pojawił się w ścianie wyciek wody
    To prawdopodobnie nie problem ocieplenia ale bardzo częstych błędów popełnianych przy montażu okien dachowych. Jeżeli tak, będzie to gorsza sprawa bo wspólnota będzie się starała przerzucić koszt naprawy na właściciela. Będą przepychanki czy okno dachowe jako część dachu, jest częścią NW czy nie itd itp.
    W mieszkaniu od początku jest problem z wentylacją pomieszczeń.
    W lokalach strychowych najczęściej zawsze jest problem z wentylacją - ale w tym konkretnym przypadku to nie temat na Forum.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kasander

    Będą przepychanki czy okno dachowe jako część dachu, jest częścią NW czy nie itd itp.

    Klatka schodowa jest NW, ale drzwi do mieszkania już nie. Tak samo z dachem. Dach jest NW, ale przez okno "wygląda" tylko jeden właściciel lokalu więc...?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej_K:[/cite]więc...?
    wspólnota
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Klatka schodowa jest NW, ale drzwi do mieszkania już nie. Tak samo z dachem.
    Nie tak samo.
    Klatka schodowa bez drzwi dalej jest klatką schodową - spełnia swoją rolę.
    Dach z dziurami zamiast okien dachowych nie jest dachem - nie spełnia swojej roli.
    więc...?
    Wniosek - okna dachowe jako integralna część dachu służą (tak jak dach) wszystkim właścicielom.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano marca 2017
    kasander
    Klatka schodowa bez drzwi dalej jest klatką schodową - spełnia swoją rolę.

    Hehe, spełnia rolę? Jaką? Gdzie/dokąd taką klatką schodową zajdziesz? Przecież nie ma żadnych drzwi i może włazu na dach też nie ma?
    Również okna do mieszkań (na ścianie/elewacji budynku) są integralną częścią ściany/elewacji. Ściana/elewacja z dziurami zamiast okien też nie spełniałaby swojej roli, a mimo to te okna są własnością danego właściciela lokalu.
    kasander

    Dach z dziurami zamiast okien dachowych nie jest dachem - nie spełnia swojej roli.

    To po co te dziury w dachu? :wink: Gdyby te okna były świetlikami na wspólny strych to co innego, a tak...

    kasander

    Wniosek - okna dachowe jako integralna część dachu służą (tak jak dach) wszystkim właścicielom.

    Taaa, i gdy gołąb lub inny srajdun narobi mu na szybę to wspólnotowa sprzątaczka myje mu okna tak jak okna na klatce schodowej?
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hehe, spełnia rolę? Jaką? Gdzie/dokąd taką klatką schodową zajdziesz? Przecież nie ma żadnych drzwi
    Klatka schodowa służy głównie do przemieszczania się między piętrami i nie ma nic wspólnego z drzwiami. Każdy z właścicieli zajdzie nią tam gdzie chce zajść bez względu na to czy są drzwi do mieszkań czy ich nie ma - hehehe.
    Również okna do mieszkań (na ścianie/elewacji budynku) są integralną częścią ściany/elewacji.
    Nie są integralną - czyli nierozerwalną - są tylko częścią, elewacja zawsze jest elewacją czasami bez okien, i też spełnia swoją rolę.
    Jak spieprzę sobie swoje okno (pionowe) to ja mam problem i nie ma to wpływu w zasadzie na elewację.
    Natomiast jakbym spieprzył "sobie swoje dachowe okno", czy nie zamontował - to problem mam nie tylko ja ale i inni właściciele w budynku.
    Gdyby te okna były świetlikami na wspólny strych to co innego,
    Nic podobnego.
    Dach jako całość ma chronić wszystkich właścicieli przed m.in. deszczem.
    Jeżeli zamiast dachówek w niektórych miejscach są świetliki lub okna to są one nierozerwalnym elementem tego dachu. Bez nich dach byłby bezużyteczny, nie chroniłby przed deszczem.
    Pozostałe elementy i urządzenia związane z dachem:
    podbitka
    komin
    wyłaz
    okno dachowe
    - źrodło: Wikipedia
    Taaa, i gdy gołąb lub inny srajdun narobi mu na szybę
    Nie można mieć pretensji do gołębi, bo one nie znają UoWL i nie wiedzą, które szyby należą do NW.
    Przypominam, że ja pisałem:
    Będą przepychanki czy okno dachowe jako część dachu, jest częścią NW czy nie itd itp.
    Jak pokazuje życie i ta dyskusja - sprawa wcale nie jest taka jednoznaczna.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie widzę różnicy miedzy oknem pionowym a dachowym - oba należą do właściciela.
    A jak któreś z nich nie będzie miało szyby, to budynek (sąsiednie lokale) zaleje woda.
  • Opcje
    Andrzej_KAndrzej_K Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kasander
    Będą przepychanki czy okno dachowe jako część dachu, jest częścią NW czy nie itd itp.
    Jak pokazuje życie i ta dyskusja - sprawa wcale nie jest taka jednoznaczna.

    Dyskusja = wymiana poglądów/opinii/argumentów. Miałeś rację, że będą "przepychanki", ale to zdrowe w dyskusji bo w ten sposób można poznać zdanie/opinię innych osób i a nuż mają rację? ( http://sjp.pl/nuż )
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Andrzej_K: Dach jest NW, ale przez okno "wygląda" tylko jeden właściciel lokalu więc...?
    Więc dyskusja nie dotyczy okna, tylko nieszczelnej izolacji wokół okna.

    Zagadka: ilu właścicieli lokali "wygląda" przez izolację?
    Pytanie bonusowe dla chętnych: jak już "wyglądają", to jak wyglądają, a szczególnie ich miny?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.