CIT Wspólnoty - brak lokali, jedynie brama i droga

gnysekgnysek Użytkownik
Mam taki problem, że mamy Wspólnotę z małą ilością własności - tzn. należy do niej jedynie elektryczna brama wjazdowa z furtką i droga z kostki. Domy i miejsca parkingowe są już poza częścią wspólną. Ponieważ jest nas 8 osób i nie opłaca się brać zewnętrznego zarządu na bramę za którą jest 10zł miesięcznie za prąd i koszta serwisu, próbujemy wszystko robić sami.
No i niestety muszę rozliczyć ten przeklęty CIT, gdzie niby z jednej strony nie płaci się podatku od zarządu zasobami mieszkaniowymi i rzeczami niezbędnymi do ich funkcjonowania i dostępu do nich (rozumiem, że brama/furtka/droga takowymi są), z drugiej strony pieniądze których na to się nie przeznaczyło, powinny być opodatkowane.

Mamy więc zaliczkę na poczet wydatków związanych z tymi trzema rzeczami, ale ostatecznie wydaliśmy 10% z zebranej kwoty i w styczniu była uchwała, że niewydane pieniądze które zostały, przechodzą na poczet tych samych wydatków w tym roku.

Niestety z tych wszystkich przepisów które wygooglałem nie potrafię zrozumieć, czy tak długo jak te pieniądze zostaną wydane tylko na naprawy/prąd to mogę je wpisać jako przychód/dochód = 0zł, czy jednak 19% od tej pozostałości zapłacić.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkasz we wspólnocie czy kondominium?
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kondominium_(architektura)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    z drugiej strony pieniądze których na to się nie przeznaczyło, powinny być opodatkowane.
    a co są to lokale użytkowe ?
  • Opcje
    gnysekgnysek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @koziorozka - tak, to chyba będzie kondominium - 8 domów stoi na dwóch działkach, każdy ma 1/8 udziału w każdej działce i prawo do wyłącznego użytku swojej części (wg. mapki z aktu not.), z wyłączeniem kawałka drogi który idzie przez jego działkę i jest do użytku wspólnego. Wygodniej by pewnie było podzielić te dwie działki na 9 (8 domów i droga), ale taniej i szybciej było deweloperowi zrobić mapkę i dać każdemu 1/8 udziału w akcie notarialnym.

    @KubaP - ale co to ma do rzeczy, skoro nie ma lokali/budynków w części wspólnej?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gnysek:[/cite]
    [cite]@KubaP [/cite]- ale co to ma do rzeczy, skoro nie ma lokali/budynków w części wspólnej?
    nieruchomości to nie tylko lokale czy budynki , pastwisko to tez nieruchomość ...gruntowa

    z tego co mi wiadomo , to CIT we wspólnocie mieszkaniowej płaci się od niewykorzystanych środków naliczanych / wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych i pożytków np odsetek bankowych przyznanych WM . Jak taki przypadek nie zachodzi to nie ma podatku CIT.
    Ważnym jest, czy wszyscy współwłaściciele to osoby fizyczne ? a nie podmioty prowadzące działalność gospodarczą?
  • Opcje
    gnysekgnysek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właściciele to osoby fizyczne, nie mamy żadnych punktów usługowych/nikt nie ma biura w domu. Wspólnota nie posiada nieruchomości gruntowej, bo musiała by mieć wtedy 9. część udziału w działce, a nie ma.

    Spróbuję się jeszcze dodzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej, ale na razie chyba zaryzykuję z wersją bez podatku.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie potrafię zrozumieć, czy tak długo jak te pieniądze zostaną wydane tylko na naprawy/prąd to mogę je wpisać jako przychód/dochód = 0zł, czy jednak 19% od tej pozostałości zapłacić.
    A niby skąd Ty chcesz wziąć pieniądze na te 19%?
    Przecież wpłacane zaliczki przez właścicieli to są ich pieniądze "pożyczone wspólnocie" na opłacenie kosztów utrzymania czy to lokalu czy części wspólnych.
    Jeżeli zabraknie właściciele na koniec roku dopłacają a jeżeli zostanie to należy im zwrócić co do złotówki lub decydują, że dalej pożyczają je wspólnocie na konto opłat następnego roku.
    Te różnice nigdy nie są zyskiem ze sprzedaży.
    Tu, w tej operacji nie ma żadnego dochodu do opodatkowania!
    Te pieniądze już raz zostały opodatkowane podatkiem dochodowym w momencie gdy każdy właściciel je zarobił.
    Spróbuję się jeszcze dodzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej
    Taak i gdzie jeszcze?
    Trochę opamiętania ludzie. Wspólnota to nie przedsiębiorstwo.
  • Opcje
    gnysekgnysek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No właśnie, na logikę też mi się wydaje, że każdy już zapłacił dochodowy od tych pieniędzy i zapłacimy VAT gdy np. wymienimy jakąś część w silniku bramy bo nawali - ale podatki w PL są jakie są, a większość stron i same przepisy opisują to tak zagmatwanie, że brzmi jakby jednak zaliczki też trzeba było opodatkować jeśli nie zostały wydane na rzeczy na poczet których je zbierano :)
    Gdzieś nawet znalazłem przykład, jak wszyscy zdecydowali iż nie będą robić zwrotu, ale jedna osoba się wyprowadziła i chciała ten swój nadmiar zaliczek odebrać i trzeba było od tego zapłacić podatek bo to był zysk... jak człowiek czyta takie rzeczy to naprawdę zaczyna mieć wątpliwość, czy logika to najlepszy sposób na kierowanie się przy wypełnianiu PITa :)
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Nie jesteście wspólnotą,więc po co wam uowl?
    Jesteście współwłaścicielami działki (wydzielona? droga) i jakichś ruchomości.
  • Opcje
    gnysekgnysek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hmm, to prawda droga nie jest wydzielona, ale jak kupowaliśmy domy wspólnota była już założona i zarejestrowana - czyli najlepiej by było się z jakimś prawnikiem spotkać, żeby zajrzał w akt i sprawdził, czy faktycznie to jest wspólnota czy nie?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gnysek:[/cite]hmm, to prawda droga nie jest wydzielona, ale jak kupowaliśmy domy wspólnota była już założona i zarejestrowana -
    czyli najlepiej by było się z jakimś prawnikiem spotkać, żeby zajrzał w akt i sprawdził, czy faktycznie to jest wspólnota czy nie?
    z jakimś to nie, najlepiej takim, który zna się na tematyce wspólnot mieszkaniowych
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2017
    Masz swój akt notarialny. Jest tam coś o " bramie wjazdowej z furtką i drogą?
    Chodzi o to czyje to jest - o status prawny.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kondominium to twór bardzo podobny do wspólnoty, ale wpierw stosujecie kc, a uwol tylko ewentualnie posiłkowo. We wspólnocie jest odwrotnie.

    CIT-8 ewentualnie złóż jeśli stwierdzisz że musisz. Głowy bym nie dał, że musisz, bo to by znaczyło, że kondominia muszą się rejestrować w urzędach skarbowych i uzyskiwać nipy i regony. Raczej nie muszą, jak np. stowarzyszenia.

    Nawet jeśli nie musisz, to w ustawie o CIT nie ma żadnej podstawy do określenia co miałoby być dla kondominium przychodem nadającym się do opodatkowania. Do takiego rozwiązania to nasz ustawodawca jeszcze nie doszedł.

    Jeśli już wczytujesz się w opracowania o wspólnotach to znajdź rzetelne. Takie, gdzie nie operuje się np. nazwą zysk. Jeżeli ktoś się wyprowadza we wspólnocie, to zwraca mu się nadpłatę wynikającą z rozliczenia jego konta. Nie ma żadnego zysku we wspólnocie. Zaliczki CIT wspólnota niekiedy płaci, ale przecież nie od "zysku".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.