Odpowiedzialność za przewód kominowy w kamienicy

SkooraSkoora Użytkownik
edytowano kwietnia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Serdecznie wszystkich użytkowników forum,

Mam nadzieję, że dobrze trafiłem z tematem. Otóż mam następujący problem. Mieszkam w kamienicy na ostatnim piętrze zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową. Do ogrzewania mieszkania i wody służy mi dwufunkcyjny piec gazowy Viessman Vitopend 100 z otwartą komorą spalania. Zaznaczę, że ten kocioł był już na stanie mieszkania gdy je kupowałem. Piec znajduje się w łazience, która jest dobrze wentylowana. Jest sprawny i na bieżąco serwisowany. Podłączenie odbywa się góra półmetrową rurą, która ujście znajduje w ścianie. Od jakiegoś czasu gdy na dworze zaczyna trochę bardziej wiać czy temperatury otoczenia na zewnątrz są zbliżone do temperatury wewnątrz mieszkania w łazience zaczyna odczuwać się spaliny z pieca, a czujnik czadu alarmuje o wysokim stężeniu tego gazu wynoszącym nawet ponad 230 ppm. Po interwencji kominiarza dowiedziałem się, że spaliny z pieca uchodzą do zwykłego murowanego komina i to jest przyczyną cofania się spalin. Zalecił abym zamontował w kominie wkład kominowy, który zapobiegnie podobnym sytuacjom. Tak więc wezwałem wspólnotę do wykonania prac remontowych i pokrycia kosztów ze względu na to, że wg prawa za przewód kominowy odpowiada zarządca nieruchomości. Otrzymałem jednak odpowiedź, że dla takiego typu pieca jaki posiadam zarządca nie ma obowiązku wykonania takiej inwestycji. Co innego gdybym posiadał piec z zamkniętą komorą spalania. Niestety argumentacja nie została podparta, żadnymi przepisami dlatego chciałbym się dowiedzieć od Szanownych forumowiczów czy pracownik administracji nie mija się z prawdą i na jakiej podstawie wyciąga takie wnioski. Odpowiedź zarządcy budynku budzi moje wątpliwości tym bardziej, że piec jest w 100% sprawny, a wina leży ewidentnie po stronie komina, za który odpowiada zarządca. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie merytoryczne uwagi.

Pozdrawiam Serdecznie

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    Ten kocioł nie powinien być przyłączony do komina murowanego. Gdyby była tylko funkcja podgrzewania wody, to nie ma problemu, ale c.o., to jest temat, którego komin murowany już nie udźwignie na dłuższą metę. Eksploatacja takiego układu w krótszej lub dłuższej perspektywie doprowadzi do zniszczenia przewodu kominowego i to nie Ty będziesz występował do zarządcy nieruchomości, tylko wspólnota obciąży Ciebie kosztami naprawy.

    Przyczyną zaniku ciągu, albo ciągu wstecznego nie jest brak wkładu, ale zbyt mała wysokość czynna przewodu kominowego. To jest niestety typowy mankament instalacji z kotłem na ostatniej kondygnacji. Być może kominiarzowi chodziło o to, że po zainstalowaniu wkładu przewód będzie hydraulicznie bardziej gładki, a więc zmniejszy się tzw. chropowatość względna i w konsekwencji zmniejszą się opory przepływu spalin. Niestety, porzuć nadzieję. Będzie, albo nie będzie. Zmniejszy się chropowatość, co działa na plus, ale jednocześnie zmniejszy się pole przekroju przewodu, co już działa na minus.

    Ja sugeruję wymianę kotła na nowy z zamkniętą komorą spalania oraz z zestawem koncentrycznym powietrzno-spalinowym, który zainstalujesz w istniejącym przewodzie kominowym. Jako bonus otrzymasz zwiększone bezpieczeństwo dzięki wyeliminowaniu ryzyka spalania niezupełnego, w wyniku którego powstaje palny i toksyczny tlenek węgla. Bonus nr 2 to będzie uniezależnienie się od warunków atmosferycznych, ponieważ przepływ spalin w kotle z zamkniętą komorą spalania jest realizowany przy pomocy urządzenia mechanicznego - wentylatora.

    Obecnie kotły z zamkniętą komorą nie są żadną nowością, lecz rozwiązaniem standardowym, co znaczy, że można przyzwoite urządzenie kupić za całkiem rozsądne pieniądze.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z wkładem kominowym sprawa wcale nie jest oczywista. Zdaje się przeważać pogląd, że jest własnością osoby użytkującej a nie częścią wspólną.
    Tu zobacz
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/granica_czesci_wspolnej
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Skoora:[/cite] Zaznaczę, że ten kocioł był już na stanie mieszkania gdy je kupowałem.

    Zalecił abym zamontował w kominie wkład kominowy, który zapobiegnie podobnym sytuacjom. Tak więc wezwałem wspólnotę do wykonania prac remontowych i pokrycia kosztów ze względu na to, że wg prawa za przewód kominowy odpowiada zarządca nieruchomości.

    Otrzymałem jednak odpowiedź, że dla takiego typu pieca jaki posiadam zarządca nie ma obowiązku wykonania takiej inwestycji.
    to kupiłeś bubla . :sad:
    Za wkład kominowy odpowiada właściciel lokalu, który z niego korzysta.

    za co odpowiada ? za to, że ma być drożny, a nie za to, że podłączenie pieca nastąpiło niezgodnie ze sztuka budowlaną, a Ty ten bubel kupiłeś. Czy sprawdziłeś protokoły kominiarskie z lat poprzednich ?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Za wkład kominowy odpowiada właściciel lokalu, który z niego korzysta.
    Wkład kominowy, do którego jest przyłączony kocioł, jest elementem tego kotła, a zatem jest elementem instalacji gazowej w myśl przepisów techniczno-budowlanych. Zgadzam się z KubaP, za ten wkład odpowiada tylko i wyłącznie właściciel urządzenia, w żadnym wypadku wspólnota, ponieważ taki wkład nie jest - bo nie może być - elementem nieruchomości wspólnej. To jest oczywiste.
    Kasander: To kolejna pseudorada tego użytkownika, oczywista nieprawda, wprowadzająca w błąd użytkowników Forum!
    A prosiłem Cię, żebyś sobie dał na wstrzymanie i trochę się wylogował do życia. Nie można tak tracić kontaktu z rzeczywiśtością. Obserwuję tutaj niebezpieczny syndrom i boję się, że za chwilę Ci pęknie żyłka.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W orzeczeniu sądu ze Słupska sąd cały czas wypowiada się na temat przewodów kominowych a nie wkładów do nich.
    Być może strony konfliktu nie wystarczająco tę różnicę eksponowały.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    Przewody kominowe murowane, np. takie, jak u autora wątku - Skoora, nie podlegają dyskusji. Ich utrzymanie leży w gestii wspólnoty, a nie poszczególnych właścicieli. Zwłaszcza, że przewód kominowy w takiej sytuacji nie istnieje w postaci materialnej. To po prostu pusta przestrzeń w ścianie, która to ściana jest elementem nw. Najczęściej dziura ma wymiary 14x14 cm, lub 27x14 cm.

    Zagadnienie jednak polega na czymś innym:
    Zalecił abym zamontował w kominie wkład kominowy,
    Tak więc wezwałem wspólnotę do wykonania prac remontowych i pokrycia kosztów
    Przy okazji należy zaznaczyć, że montaż wkładu kominowego do przewodu kominowego murowanego nie jest remontem. I tyle w temacie.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    koziorozka: W orzeczeniu sądu ze Słupska sąd cały czas wypowiada się na temat przewodów kominowych a nie wkładów do nich.
    Być może strony konfliktu nie wystarczająco tę różnicę eksponowały.
    Gwoli ścisłości - nie czytałaś chyba uważnie.
    Jednym z zakwestionowanych punktów było m.in.:
    "Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w L. nakazał wykonanie prac do dnia 30 października 2012 roku. Zalecił:
    - zainstalowanie wkładu kominowego kwasoodpornego do przewodów od piecyka gazowego przepływowego oraz zdemontowanie wywiewu mechanicznego w kuchni (gdzie znajduje piecyk gazowy z otwartą komorą spalania), a także zainstalowanie w drzwiach łazienki kratki wentylacyjnej w lokalu nr (...);"
    W wyniku orzeczenia sądu, także za ten wkład musiała zapłacić wspólnota, bo sąd zakwestionował i nie zgodził się z tym, że:
    "...część właścicieli poniosło wydatki związane z pracami w przewodach kominowych, a związanych z zamontowaniem wkładu kwasoodpornego z własnych środków."
    W wyniku tego orzeczenia - za montaż wkładów kominowych (czyli realizację zaleceń PINB) do lokali których właścicielem była gmina, zapłaciła wspólnota.
    montaż wkładu kominowego do przewodu kominowego murowanego nie jest remontem.
    To tak bywa gdy głowę nosi się za wysoko w chmurach.
    Tę informację, jako nieprawdziwą należy sprostować.

    Montaż wkładu kominowego zawsze wiąże się z ingerencją w NW (ściany) aby zamontować m.in. chociażby wyczystki, a także z czyszczeniem (remont, konserwacja) istniejącego przewodu murowanego.
    Nie jest też jakimś widzi mi się lokatora czy właściciela, lecz jedną z metod remontu (naprawy) komina.
    "Komin może wymagać remontu z dwóch powodów. Należą do nich zły stan techniczny ścian kominowych oraz chęć zmiany paliwa opałowego.
    Dodatkową przyczyną powodującą konieczność remontowania komina może też być zmiana kotła grzewczego."
    http://www.e-dach.pl/a/remont-komina-poradnik-11035.html
    "Remont zniszczonego komina polega zazwyczaj na wstawieniu doń wkładu kwasoodpornego,"
    http://www.budujemydom.pl/kominki-i-kominy/7514-remont-komina
    "Zależnie od jakości cegieł oraz sposobu użytkowania urządzeń grzewczych, wymagają remontu, często polega on na montażu nowego wkładu kominowego."
    http://m.budujemydom.pl/strefa-magazynu/budujemy-dom-11-12-2013/18291-remont-komina

    Po to te kilka z brzegu cytatów aby nie było, że to moje jakieś wymysły.
    Komentarz edytowany kasander
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: Za wkład kominowy odpowiada właściciel lokalu, który z niego korzysta.
    Tak jest. I tego się trzymajmy.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto płaci za wkład kominowy w budynku wspólnoty?
    Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.08.2016
    http://www.eporady24.pl/kto_placi_za_wklad_kominowy_w_budynku_wspolnoty,pytania,18,125,16205.html
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    Przykro mi. Potrzebujesz 10x więcej cytatów i linków. Może wtedy się uda.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W tych orzeczeniach sądy przyjmują że włożenie wkładu kominowego do przewodu jest remontem przewodu. I jedno od razu wynika z drugiego. Moim zdaniem nie wynika, a jeśli to rzadko.

    Sam wkład ze stanem technicznym konstrukcji komina może nie mięć żadnego związku. Np. w nowym budynku nie będzie go wcale.

    W starym budynku, ten związek może być tylko pośredni. I wtedy też nie ma mowy o remoncie komina.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    http://www.eporady24.pl/kto_placi_za_wklad_kominowy_w_budynku_wspolnoty,pytania,18,125,16205.html
    Tam przecież chodziło o coś innego.
    Kominiarz zlecił założenie wkładu kwasoodpornego.
    Wspólnota podjęła uchwałę, że wynajmie fachowca i obciąży kosztem robót gminę jako właściciela lokalu.
    Sąd uznał, że "uchwały właścicieli lokali dotyczyć mogą jedynie nieruchomości wspólnej i spraw z nią związanych, a nie mogą ingerować w prawa odrębnej własności lokali"
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W tych orzeczeniach sądy przyjmują że włożenie wkładu kominowego do przewodu jest remontem przewodu. I jedno od razu wynika z drugiego.
    Cóż, parafrazując klasyka - jakie sądy, takie orzeczenia. Jak jednak widać, zawsze znajdą się chętni do rozkochania się w nich, niczym w sztuce najwyższych lotów.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.