Plac zabaw wspolnoty mieszkaniowej
Mateusz D
Użytkownik
Witajcie,
Czy plac zabaw wspólnoty mieszkaniowej (teren prywatny ogrodzony więc i plac zabaw jest prywatny) jak plac prywatny musi spełniać wymogi normy PN-EN 1176, która opisuje stricte publiczne place zabaw?
Czy plac zabaw wspólnoty mieszkaniowej (teren prywatny ogrodzony więc i plac zabaw jest prywatny) jak plac prywatny musi spełniać wymogi normy PN-EN 1176, która opisuje stricte publiczne place zabaw?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Polecam lekturę poniższych artykułów na ten temat:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2249-wspolnota-mieszkaniowa-odpowiada-za-plac-zabaw
http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci/wspolnota-mieszkaniowa/320772,Plac-zabaw-na-terenie-wspolnoty-mieszkaniowej.html
http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/samowolna-budowa-placu-zabaw-na-terenie-nalezacym-do-wspolnoty-mieszkaniowej
http://www.bpz.edu.pl/podstrona.php?id=2
http://placzabaw.pl/blog/2014/04/28/prawo-budowlane-dotyczace-placow-zabaw/
http://architekci.comes.pl/zagadnienia-prawne-uwagi-ogolne/
Plac zabaw = harmider, hałas, rwetes, pyskówki, wrzawa, kocia muzyka i inne przyjemności. Musicie się dobrze zastanowić na waszym "przedsięwzięciem".
Jeżeli plac zabaw będzie zbudowany zgodnie ze sztuką i na bieżąco konserwowany to reszta należy do opiekuna dziecka . On za to odpowiada.
Czasem to będzie opiekun, czasem wspólnota, czasem osoba trzecia, czasem czynniki niezależne od nikogo itd...
Jak to sobie wyobrażasz?
Gdyby plac zabaw przynosił pożytki to też korzystaliby z nich wszyscy (a nie tylko ci co byli ZA) tak jak i wszyscy ponoszą koszty (a nie tylko ci co byli ZA).
Ta zasada to podstawowy fundament istnienia wspólnoty.
Dlatego tak ważne jest aby wybrać (wyznaczyć) do zarządzania ludzi odpowiedzialnych a nie kumpli czy z łapanki.
Wspólnota jest ubezpieczona OC , to ubezpieczyciel
pomarzyć dobra rzecz ...
https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/7641/roznice-pomiedzy-zarzadem-zarzadca-a-administratorem/#Item_15
ponieważ prawdziwe jest tylko stwierdzenie:
Podsumowując:
i w tym jest sedno, że to ustali Sąd, a nie właściciel lokalu Ijan:
Przede wszystkim na uwagę zasługuje art. 415 k.c., który stanowi "Kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia."
Bardzo istotnym zagadnieniem o którym należy pamiętać rozpatrując ww. artykuł jest to, iż dyspozycją powyższej normy prawnej objęte są zarówno działania, jak i zaniechania. Zaś przypisana sprawcy wina może mieć postać zarówno winy umyślnej, jak i nieumyślnej.
Celem przypisania sprawcy odpowiedzialności muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
1. zaistnienie szkody;
2. wystąpienie faktu, za który ustawa czyni odpowiedzialnym określony podmiot, czyli tzw. czynu niedozwolonego;
3. związek przyczynowy pomiędzy zaistniałą szkodą a działaniem lub zaniechaniem, z którym wiąże się obowiązek odszkodowawczy, przy czym zaistniała szkoda musi być zwykłym następstwem czynu niedozwolonego.
W przypadku wspólnot mieszkaniowych zarządzających nieruchomościami wspólnymi, na których znajdują się place zabaw, odpowiedzialność odszkodowawcza o której mowa powyżej dotyczyła będzie w przeważającej większości następujących sytuacji: wadliwe urządzenia lub ich elementy (choć tutaj często w pierwszej kolejności znajdzie zastosowanie art. 449(1) k.c. statuujący odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny). Nieprawidłowo zamocowany sprzęt/urządzenia, niewłaściwa konserwacja lub jej brak, zaniedbana infrastruktura wokół placu zabaw (bałagan, szkło, wystające płyty chodnikowe, dziury w nawierzchni). Z ostrożności dodam, iż powyższe wyliczenie ma jedynie charakter przykładowy.
Portal zarzadca.pl: Przeglądy placów zabaw nie są wymagane, ale przeglądy (okresowe kontrole stanu technicznego) obiektów małej architektury tak.