Mieszkanie w lokalu użytkowym

sputniksputnik Użytkownik
edytowano kwietnia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam lokal użytkowy na parterze 20 lokalowego budynku z wspólnotą mieszkaniową.
Chcę ten lokal wynająć z intencją, że najemca będzie w nim mieszkał.
W lokalu jest łazienka, kuchnia.

Z tego co znalazłem to nie można mieszkać w lokalu użytkowym.
Nie znalazłem tylko informacji jaka jest kara.

Kto i jaką może mi dać karę za mieszkanie w lokalu użytkowym?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] sputnik:[/cite]Z tego co znalazłem to nie można mieszkać w lokalu użytkowym.
    Nie znalazłem tylko informacji jaka jest kara. Kto i jaką może mi dać karę za mieszkanie w lokalu użytkowym?
    Z tego co mnie wiadomo, to nie ma zakazu pomieszkiwania w lokalu niemieszkalnym jeżeli lokal spełnia warunki na pobyt stały ludzi opisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    "Karą" za takie zamieszkiwanie są wyższe podatki i ewentualnie wyższe zaliczki, ponieważ taki lokal figuruje w ewidencji jako lokal niemieszkalny.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    Sputnik: Z tego co znalazłem, to nie można mieszkać w lokalu użytkowym.
    Słyszałem, że za samowolną zmianę przeznaczenia lokalu są opłaty i to bardzo (!!!) słone. Może ta wypowiedź coś ci wyjaśni: http://www.kontestacja.com/panstwo-piesto-38-jak-przeksztalcic-lokal-uzytkowy-w-mieszkalny,3992 i jeszcze ta informacja: http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-mieszkaniowe/przeksztalcenie-lokalu-uzytkowego-na-cele-mieszkalne.html

    Nowy doklejony: 08.04.17 10:44
    A co z zameldowaniem ?
  • Opcje
    sputniksputnik Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @KubaP - dzięki. z tego co czytam to lokal spełnia wszystkie konieczne wymogi :)
    @Elan124 - dzięki, przeczytałem te linki, ale tam nie ma jasnej wykładni jaki przepis został złamany.
    Znalazłem tylko informacje o karach za prowadzenie firm w lokalach mieszkalnych. W drugą stronę żadnych.
    Jeśli chodzi o zameldowanie to nie jest problem - teraz już nie jest wymagane i można żyć bez meldunku ;)

    Zastanawiam się jak to jest realizowane w takich inwestycjach jak mikroapartamenty (są takie cuda w Warszawie) gdzie developer sprzedaje małe aparatamenty ale mają one status lokalu użytkowego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] sputnik:[/cite]Jeśli chodzi o zameldowanie to nie jest problem - teraz już nie jest wymagane i można żyć bez meldunku :wink:
    meldunek jest obowiązkowy na terenie kraju , wystarczy się zameldować w jednym z lokali które sie posiada
    [cite] sputnik:[/cite] Zastanawiam się jak to jest realizowane w takich inwestycjach jak mikro-apartamenty (są takie cuda w Warszawie) gdzie developer sprzedaje małe apartamenty, ale mają one status lokalu użytkowego.
    to zależy od operatu samodzielności lokalu , czyli jak zgłosi przy odbiorze developer, bo to on decyduje jaki status ma lokal
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] sputnik:[/cite]Mam lokal użytkowy na parterze 20 lokalowego budynku z wspólnotą mieszkaniową.
    Chcę ten lokal wynająć z intencją, że najemca będzie w nim mieszkał.
    W lokalu jest łazienka, kuchnia.

    Z tego co znalazłem to nie można mieszkać w lokalu użytkowym.
    Nie znalazłem tylko informacji jaka jest kara.

    Kto i jaką może mi dać karę za mieszkanie w lokalu użytkowym?

    Zgodnie z brzmieniem art. 71 a ust. 1 ustawy Prawo budowlane w razie samowolnej zmiany sposobu użytkowania organ nadzoru budowlanego wydaje postanowienie nakładające na osobę, która dokonała takiej zmiany obowiązek zaprzestania użytkowania obiektu budowlanego lub jego części oraz przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów
    które są wymagane przy legalnej zmianie sposobu użytkowania.

    Jeżeli zobowiązany jest zainteresowany zalegalizowaniem tej samowoli będzie musiał wnieść opłatę legalizacyjną, jeżeli nie - obowiązany jest zaprzestać niezgodnego z prawem użytkowania.

    Samowola tego rodzaju to wykroczenie sprawca samowoli użytkowej popełnia wykroczenie określone w art. 93 pkt 9b ustawy Prawo budowlane.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.