Ważna zmiana dla właścicieli mieszkań. Użytkowanie wieczyste do likwidacji

KubaPKubaP Użytkownik
edytowano kwietnia 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
[b]Ważna zmiana dla właścicieli mieszkań. Użytkowanie wieczyste do likwidacji[/b]

Ministerstwo infrastruktury kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o użytkowaniu wieczystym. - Proponowane rozwiązanie ma na celu automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności - wskazuje mecenas Przemysław Buczkowski z Kancelarii Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci. Przeciwne szybkiemu wejściu nowych przepisów mogą być jednak samorządy.
Ustawa, która ma wejść w życie [b][color=#f00]od lipca tego roku[/color][/b], [b]ma na celu ułatwienie procesu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność[/b].

[b]Co się zmieni[/b]

- Obecnie problem jest w przypadku wspólnot, w których jest wiele mieszkań. Żeby wystąpić z wnioskiem o przekształcenie, do tej pory musieliśmy [b]zgodnie jako wszyscy mieszkańcy[/b] złożyć odpowiedni wniosek - wskazywał gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

W sytuacji, gdy chociaż jeden z właścicieli lokali złoży sprzeciwi przekształceniu, wówczas sprawa trafia do sądu, co skutkuje znacznym spowolnieniem procesu. To jednak ma się zmienić. - Rozwiązanie proponowane przez ministerstwo (infrastruktury - red.) ma na celu [b][color=#f00]automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności[/color][/b] - wskazywał mecenas Buczkowski.

Ustawa ma objąć osoby fizyczne, które mają mieszkania w blokach. Ponadto, nowe przepisy obejmą przedsiębiorców, którzy mają swoje lokale usługowe na parterach budynków.

[b]Co z opłatami[/b]

Wraz z wejściem w życie ustawy nie znikną jednak opłaty. - Skarb Państwa nie chce bardzo szybko pozbywać się przychodów z tego tytułu, więc proponuje, by od momentu wejścia w życie ustawy przez 20 lat płacić takie opłaty jak obecnie z tytułu użytkowania wieczystego - wyjaśniał gość Roberta Stanilewicza. W przypadku posiadaczy lokali komercyjnych okres obowiązkowych opłat ma wynosić 33 lata.
Nowa ustawa ma dawać też możliwość udzielania bonifikat. Na 50-procentową zniżę mogą liczyć rodziny, gdzie miesięczny dochód na głowę nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Na 50 proc. zniżki będą mogli liczyć także ci, którzy zdecydują się zapłacić z góry za cały 20-letni okres. Taka bonifikata jednak dotyczy tylko gruntów należących do państwa. W przypadku terenów samorządu - to on będzie ustalał wysokość zniżki.
Co ważne, wysokość opłat będzie się mogła zmieniać w czasie. - Projektowana ustawa zakłada mechanizm waloryzacji opłat, ale na innych zasadach niż obecnie. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, takie opłaty będą mogły być waloryzowane na nasz wniosek jako mieszkańców albo na wniosek gminy nie częściej niż raz na 3 lata - tłumaczył mecenas Przemysław Buczkowski.

[b]Samorządy mają obawy[/b]

Podnoszenie opłat może leżeć szczególnie w interesie samorządów, które uzyskują największe przychody z tytułu użytkowania wieczystego. To one, a nie Skarb Państwa, są bowiem właścicielami większości nieruchomości.

Zdaniem gościa TVN24 BiS, [i][b][font=Georgia]"z punktu widzenia samorządów ustawa nie do końca jest korzystna".[/font][/b][/i]
- Dlatego sugerują, żeby jej tak szybko nie wprowadzać. Ministerstwo ma odmienne stanowisko - zauważał mecenas Buczkowski

http://tvn24bis.pl/nieruchomosci,83/przemyslaw-buczkowski-o-projekcie-zmian-w-uzytkowaniu-wieczystym,731982.html 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.