liczniki ciepła w węźle cieplnym
kuba2
Użytkownik
W nowopobudowanym węźle cieplnym (nowa wspólnota) mamy węzeł cieplny, w którym goraca woda z MPC przechodzi przez licznik energii ciepnej. następnie są 2 wymienniki: jeden do C.O. a drugi do C.W. Przy każdym mieszkaniu są liczniki energii ciepnej do C.O. (mierzą zużytą nergię w GJ) i liczniki C.W. (mierzące ilość pobranej wody w m3). Pytanie: czy w nowym węźle cieplnym (wybudowanym przez dewelopera) nie powinien być dodatkowo jeszcze jeden licznik - poboru ciepła do ogrzania wody użytkowej (budynek nie został jeszcze przekazany wspólnocie przez dewelopera)? Co na to przepisy? Obecnie są problemy z rozliczeniem ilości pobranego ciepa do ogrzania wody. Latem można przyjąć, że całość ciepła idzie na ogrzanie wody użytkowej - ale nie w okresie grzewczym.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jakimś wyjściem z sytuacji, choć nie doskonałym, jest różnicowanie wskazań poszczególnych ciepłomierzy. Wskazanie z ciepłomierza głównego minus suma wskazań ciepłomierzy indywidualnych to będzie koszt podgrzania c.w.u. plus straty ciepła w obu instalacjach i ewentualne błędy pomiarowe przepływomierzy. W przypadku nowej, bardzo dobrze izolowanej instalacji, można z niewielkim błędem przyjąć straty ciepła w c.o. na poziomie do 5 %. Proponuję więc tak: zsumować wskazania ciepłomierzy lokalowych, pomnożyć przez 1.1 (czyli dodać 5% na straty ciepła w instalacji oraz drugie 5% na straty ciepła w węźle) i odjąć to od zużycia całkowitego wg ciepłomierza głównego.
Drugi sposób - na własny (wspólnoty) koszt zamontować dodatkowy ciepłomierz.
1- jeden licznik energii cie[lnej,
oraz zużycia:
2- opomiarowane c.o. lokali,
3- c.w. lokali (w m3 wody pobranej),
4- c.o. części wspólnej (nieopomiarowane kaloryfery na klatce i nieopomiarowany obieg ciepłej wody).
Czyli do rozwiązania równania potrzeba znać niewiadomą 3. lub 4.
Myślę o wyliczeniu niewiadomej 3. na podstawie odczytów ilości energii ciepnej i ilości zużytej wody c.w. z miesięcy letnich, gdzie cała energia cieplna idzie na ogrzanie c.w. I na tej podstawie po obliczeniu zużycia ilości GJ na 1m3 c.w. przyjąć to zużycie w ciągu całego roku.
A może ktoś wie, ile mógłby kosztować licznik energii cieplnej do C.W. (wspólnota 28 mieszkań)?
Licznik do c.w.u. będzie kosztował tyle samo, ile licznik do c.o. :) ponieważ montuje się go na obiegu grzewczym przed wymiennikiem, nie na obiegu ciepłej wody użytkowej.
Sam ciepłomierz z przepływomierzem skrzydełkowym może kosztować od 1000 do 1500 netto. Do tego należy doliczyć koszt zamontowania, a to już sprawa indywidualna, możliwa do oceny na miejscu. Trzeba sprawdzić, czy jest miejsce do zamontowania w prosty sposób, a jeśli nie ma miejsca, to może się okazać konieczne dołożenie paru odcinków rurociągu i wtedy dochodzi jeszcze nieco robocizny i materiału.
W przypadku nowej, bardzo dobrze izolowanej instalacji, można z niewielkim błędem przyjąć straty ciepła w c.o. na poziomie do 5 %. Proponuję więc tak: zsumować wskazania ciepłomierzy lokalowych, pomnożyć przez 1.1 (czyli dodać 5% na straty ciepła w instalacji oraz drugie 5% na straty ciepła w węźle) i odjąć to od zużycia całkowitego wg ciepłomierza głównego.
Dokładnie tak liczymy w naszej wspólnocie przyjmując straty c.o. na poziomie 7%.
Sposób rozliczenia musi być przyjęty w uchwale, która zatwierdzi regulamin rozliczania mediów.