Montaż anteny telewizyjnej - brak zgody od zarządcy

Mieszkaniec103Mieszkaniec103 Użytkownik
edytowano kwietnia 2017 w Wolne tematy
Blok po termomodernizacji. Napisałem wniosek do zarządcy o warunki montażu anteny dvbt do odbioru naziemnej telewizji. Dostałem odpowiedź, że jest to możliwe tylko w wewnątrz mieszkania, bez żadnego uzasadnienia takiej decyzji. Co mogę dalej zrobić. Wiadomo, że nie będę trzymał anteny wewnątrz mieszkania. Zarządca/Wspólnota według mnie powinien zapewnić odbiór telewizji naziemnej. Nie może uniemożliwić instalacji anteny. Mieszkanie jest własnościowe. Proszę o pomoc co mogę dalej zrobić w tej sprawie.

Komentarze

  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę wpisać w wyszukiwarkę Forumową "montaż anteny" bo temat był kilkakrotnie wałkowany.
    Acha - i znowu widzę niewłaściwy adresat - "Pan Zarządca" nie ma w tej kwestii nic do gadania!
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite]Napisałem wniosek do zarządcy o warunki montażu anteny dvbt do odbioru naziemnej telewizji. Dostałem odpowiedź, że jest to możliwe tylko w wewnątrz mieszkania, bez żadnego uzasadnienia takiej decyzji.
    Co dalej zrobić w tej sprawie....? :cool: Proszę poprosić o uzasadnienie odmowy. :bigsmile:
  • Opcje
    Mieszkaniec103Mieszkaniec103 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite]Napisałem wniosek do zarządcy o warunki montażu anteny dvbt do odbioru naziemnej telewizji. Dostałem odpowiedź, że jest to możliwe tylko w wewnątrz mieszkania, bez żadnego uzasadnienia takiej decyzji.
    Co dalej zrobić w tej sprawie....? :cool: Proszę poprosić o uzasadnienie odmowy. :bigsmile:
    uzasadnieniem zapewne będzie termomodernizacja bloku
    [cite] kasander:[/cite]Proszę wpisać w wyszukiwarkę Forumową "montaż anteny" bo temat był kilkakrotnie wałkowany.
    Acha - i znowu widzę niewłaściwy adresat - "Pan Zarządca" nie ma w tej kwestii nic do gadania!
    więc do kogo złożyć wniosek o warunki instalacji anteny ?

    Wszystkie wątki mają po kilkadziesiąt podstron może zróbmy konkretny opis jak działać aby uzyskać pozwolenie na montaż anteny na dachu. Jeden krótki konkretny wątek, albo jakiś krótki poradnik ?
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkie wątki mają po kilkadziesiąt podstron
    Nie chodzi o wszystkie. Po wpisaniu w wewnętrzną forumową wyszukiwarkę frazy "montaż anteny" nie wyskakuje kilkadziesiąt stron, sorry.
    jak działać aby uzyskać pozwolenie na montaż anteny na dachu.
    Do zamontowania anteny właściciel nie potrzebuje żadnego zezwolenia lecz tylko i wyłącznie wspólnota (za pośrednictwem zarządu) ma mu wskazać miejsce zamontowania.
    do kogo złożyć wniosek
    Adresatem może być tylko wspólnota (jako właściciel budynku) czyli ogół właścicieli.
    może zróbmy konkretny opis jak działać aby...
    Ależ to jest forum dyskusyjne a nie portal poradniczy fachowy - takich nie brakuje.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] Blok po termomodernizacji. Napisałem wniosek do zarządcy o warunki montażu anteny dvbt do odbioru naziemnej telewizji. Dostałem odpowiedź, że jest to możliwe tylko w wewnątrz mieszkania, bez żadnego uzasadnienia takiej decyzji. Co mogę dalej zrobić. Wiadomo, że nie będę trzymał anteny wewnątrz mieszkania.

    Zarządca/Wspólnota według mnie powinien zapewnić odbiór telewizji naziemnej. Nie może uniemożliwić instalacji anteny. Mieszkanie jest własnościowe. Proszę o pomoc co mogę dalej zrobić w tej sprawie.
    sprawdziłeś uchwały właścicieli lokali w tej materii ? ...
    czy u Ciebie jest Zarządca czy Administrator i Zarząd WM , bo to są dwa odrębne światy prawne .
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] Wszystkie wątki mają po kilkadziesiąt podstron może zróbmy konkretny opis jak działać aby uzyskać pozwolenie na montaż anteny na dachu.
    Jeden krótki konkretny wątek, albo jakiś krótki poradnik ?
    nie można tak, bo tyle jest sytuacji ile jest wspólnot i nie ma jednego złotego rozwiązania.

    Czy u Was jest zbiorcza instalacja RTV?
  • Opcje
    Mieszkaniec103Mieszkaniec103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem nowym właścicielem mieszkania i jeszcze nie znam wszystkich tych zasad. Wcześniej mieszkałem w bloku gdzie była spółdzielnia (blok po termomodernizacji, ale każdy montował antenę na balkonie i nikt nikomu nie robił problemów). Może pomoże rozpiska z zebrania, z tego co widzę to jest przewodniczący i zarząd wspólnoty. Natomiast zarządca, który np. wydawał warunki zamiany w mieszkaniu ogrzewania węglowego na gazowe - to od niego dostałem warunki/pozwolenie. Na tej rozpisce z zebrania napisane jest jeszcze:'Właścicieli lokali, tworzących Wspólnotę Mieszkaniową, którym przypadają udziały w nieruchomości wspólnej znajdującej się w ....' może to już coś rozświetli czy zarządca wybrany z art 18.1

    Nie ma zbiorczej instalacji RTV. Jest tylko dostępna UPC i bodajże NETIA, ale żeby mieć odbiór na trzy telewizory trzeba płacić miesięcznie 120zł, a jest mi to niepotrzebne bo i tak oglądam kilka podstawowych kanałów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite]Jestem nowym właścicielem mieszkania i jeszcze nie znam wszystkich tych zasad. Wcześniej mieszkałem w bloku gdzie była spółdzielnia (blok po termomodernizacji, ale każdy montował antenę na balkonie i nikt nikomu nie robił problemów).
    to masz wiele do nadrobienia . Aby poznać zasady trzeba przeczytać / niestety/ i to parę razy ustawę o własności lokali ...
    a masz balkon? np z poręczą ?
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] Może pomoże rozpiska z zebrania, z tego co widzę to jest przewodniczący i zarząd wspólnoty.
    jaki przewodniczący ? takiej fuchy we WM nie ma/ nie powinno być. Jest natomiast na zebraniu właścicieli lokali i jego rola kończy sie z chwila jego zakończenia
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] z tego co widzę to jest (...) zarząd wspólnoty.
    Natomiast zarządca, który np. wydawał warunki zamiany w mieszkaniu ogrzewania węglowego na gazowe - to od niego dostałem warunki/pozwolenie.
    jak jest Zarząd WM to nie ma Zarządcy, ten podmiot nazywa sie Administratorem, on ma służyć Zarządowi do pomocy w wykonywaniu zadań nakładanych na Zarząd WM
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] Na tej rozpisce z zebrania napisane jest jeszcze:'Właścicieli lokali, tworzących Wspólnotę Mieszkaniową, którym przypadają udziały w nieruchomości wspólnej znajdującej się w ....' może to już coś rozświetli czy zarządca wybrany z art 18.1
    to nie jest zarządca tylko ADMINISTRATOR.
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] Nie ma zbiorczej instalacji RTV. Jest tylko dostępna UPC i bodajże NETIA, ale żeby mieć odbiór na trzy telewizory trzeba płacić miesięcznie 120zł, a jest mi to niepotrzebne bo i tak oglądam kilka podstawowych kanałów.
    to może zgłosić wniosek o doposażenie nieruchomości budynkowej w zbiorczą RTV - SAT. Będziesz maił dostęp do sygnałów ( za pośrednictwem własnego Tunera) naziemnych i satelitarnych.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkaniec103
    Nie ma znaczenia czy jest instalacja zbiorcza czy nie - Ty, jak każdy masz tzw. prawo do anteny.
    Czyli masz prawo zainstalować sobie swoją antenę a właściciel lub zarządca budynku - czyli w Twoim wypadku wspólnota ma Ci wskazać miejsce zamontowania. Jeżeli nie wskaże, idziesz do sądu i wspólnota poprzez jej reprezentanta czyli zarząd musi Ci wskazać. Takie są przepisy!
    jest przewodniczący i zarząd wspólnoty. Natomiast zarządca, który np. wydawał warunki zamiany w mieszkaniu ogrzewania węglowego na gazowe - to od niego dostałem warunki/pozwolenie.
    Trafiłeś do kolejnej wspólnoty źle zarządzanej, niezgodnie z UoWL. Klasyczna sytuacja gdzie "ogon merda psem".
    Wszelkie sprawy załatwiaj z zarządem (z przewodniczącym zarządu).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    W razie niekorzystnego wyroku w Polsce, możemy odwołać się do Strasburga.
    
    [i]- [b]Z montażem indywidualnych anten TV[/b] (satelitarnych albo tradycyjnych) na zewnętrznych ścianach bloku sprawa [color=#f00]nie jest prosta[/color], bo zakazać co prawda nie można, ale [b]dowolność w tym względzie też nie jest dopuszczalna[/b]. 
    [color=#00f]Anteny do niedawna były montowane całkowicie dowolnie, [b]co nierzadko skutkowało uszkodzeniami elewacji lub izolacji przeciwwilgociowej[/b].[/color] [b]Zrozumiałe jest zatem, dlaczego wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie zawsze były temu niechętne i odmawiały zgody na instalację [/b][/i]– podkreśla Tomasz Cudowski, redaktor naczelny miesięcznika „Wspólnota Mieszkaniowa”. 
    
    :bigsmile:
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: W razie niekorzystnego wyroku w Polsce, możemy odwołać się do Strasburga.
    :clap:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...co nierzadko skutkowało uszkodzeniami elewacji lub izolacji przeciwwilgociowej. Zrozumiałe jest zatem, dlaczego wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie zawsze były temu niechętne i odmawiały zgody na instalację– podkreśla Tomasz Cudowski, redaktor naczelny miesięcznika „Wspólnota Mieszkaniowa”.
    Zakaz montowania anten byłby ograniczeniem w dostępie do usług, co jest niezgodne z prawem unijnym.
    - Odmowy zgody na montaż nie można uzasadniać możliwym zniszczeniem elewacji lub pokryć dachowych, bowiem z zasady instalacja anteny nie powoduje istotnego naruszenia stanu elewacji, okien, balkonów czy pokryć dachowych i nie musi automatycznie wiązać się z ich uszkodzeniem – tłumaczy Tomasz Cudowski, redaktor naczelny miesięcznika „Wspólnota Mieszkaniowa”.
    http://finanse.wp.pl/kat,1033699,title,Zakazuja-ci-wieszac-antene-Podaj-ich-do-sadu,wid,15285740,wiadomosc.html
    :confused::confused::confused:
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] kasander:[/cite](...)(z przewodniczącym zarządu).
    A co to takiego ten przewodniczący zarządu?
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite](...)Co mogę dalej zrobić. Wiadomo, że nie będę trzymał anteny wewnątrz mieszkania.(...)
    Dlaczego wiadomo że nie będziesz trzymał anteny wewnątrz mieszkania?
    Kiedyś taka antena stała na telewizorze.:bigsmile:
    Dzisiejsze anteny są znacznie mniejsze a te ze wzmacniaczem mają bardzo wysoką czułość.
    Jeśli chcesz antenę na zewnątrz to przymocuj ją sobie do ramy swojego okna wtedy nie będziesz musiał nikogo prosić o zgodę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2017
    [cite] man:[/cite]
    [cite] kasander:[/cite](...)(z przewodniczącym zarządu).
    A co to takiego ten przewodniczący zarządu?
    [quote][cite]Mieszkaniec103:[/cite]Może [b]pomoże [color=#f00]rozpiska z zebrania[/color][/b], z tego co widzę to jest [b]przewodniczący[/b] i zarząd wspólnoty.[/quote]
    
    Mnie się wydaje, że tu chodzi o "przewodniczego", który prowadził zebranie właścicieli lokal, a nie o fuchę jednego z członków Zarządu . :wink:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    man: A co to takiego ten przewodniczący zarządu?
    Czasami nazywany prezesem zarządu.
    Bo tak sobie zarząd zorganizował pracę aby lepiej zarządzać.
    http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/686-regulamin-pracy-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kasander:[/cite]
    man: A co to takiego ten przewodniczący zarządu?
    Czasami nazywany prezesem zarządu.
    Bo tak sobie zarząd zorganizował pracę aby lepiej zarządzać.
    To chyba lepiej nazwać go królem.:bigsmile:
  • Opcje
    Mieszkaniec103Mieszkaniec103 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a masz balkon? np z poręczą ?
    nie mam
    jaki przewodniczący ? takiej fuchy we WM nie ma/ nie powinno być. Jest natomiast na zebraniu właścicieli lokali i jego rola kończy sie z chwila jego zakończenia
    zgadza się bo jednym z punktów zebrania był wybór przewodniczącego i protokolanta
    jak jest Zarząd WM to nie ma Zarządcy, ten podmiot nazywa sie Administratorem, on ma służyć Zarządowi do pomocy w wykonywaniu zadań nakładanych na Zarząd WM
    W warunkach na zmianę ogrzewania z węglowego na gazowe cały czas przewija się "zarządca wspólnoty", a dokładniej, cytuje jeden z warunków, które musiałem spełnić: "Przedłożenie Zarządcy Wspólnoty protokołu odbioru wykonanych prac..." na koniec jest podpis i pieczątka w której widnieje ''Zarządca Nieruchomości'' Czyli Zarządca Nieruchomości i Zarządca Wspólnoty to ten sam Szeryf. Druga sprawa, pytałem sąsiada czy ten zarządca to w porządku koleś, odpowiedział mi, że ludzie nie są zadowoleni itp. ale ten cwaniaczek zrobił taką umowę, że nie da się go odwołać - tak mi powiedział sąsiad, który mieszka tam od dawien dawna. W bloku tym są mieszkania komunalne i własnościowe - ja posiadam własnościowe.
    to może zgłosić wniosek o doposażenie nieruchomości budynkowej w zbiorczą RTV - SAT. Będziesz maił dostęp do sygnałów ( za pośrednictwem własnego Tunera) naziemnych i satelitarnych.
    Myślę, że z tym byłoby sporo załatwiania itp. no i najprawdopodobniej nie przeszłoby bo na ten blok jest kredyt na termomodernizacje - bodajże jeszcze 450 tys do spłacenia więc ludzie z pewnością nie będą chcieli wchodzić w kolejne kredyty, a znając wycenę przez firmę takiego rozprowadzenia okablowania i instalacji anteny to będzie kosz około 35 tys. Druga sprawa, zapewne nie będzie to możliwe bo zostanie naruszana izolacja dachu. I tak w koło macieju....

    Myślę napisać kolejne pismo żeby uzasadnił szeryf odmową decyzje i zapewne w uzasadnieniu negatywnej decyzji będzie, że na ścianach termomodernizacja, a na dachu izolacja. Wówczas myślę, zrobić zakup takiego uchwytu:
    http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/stojaki-do-anten/stojaki-bezinwazyjne/1493-stojak-bezinwazyjny-do-okna
    i zamontować antenę do ramy okna, a jak będą mieć problem to po prostu powiem, żeby złożyli pozew w sądzie i jak będę miał wyrok nakazujący demontaż to tak też zrobię i do widzenia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite]
    jaki przewodniczący ? takiej fuchy we WM nie ma/ nie powinno być. Jest natomiast na zebraniu właścicieli lokali i jego rola kończy sie z chwila jego zakończenia
    zgadza się bo jednym z punktów zebrania był wybór przewodniczącego i protokolanta
    yes , yses, yes ...
    Mamy normalny Zarząd WM , bez przyrostu tytułomania ...
    [cite] Mieszkaniec103:[/cite]
    jak jest Zarząd WM to nie ma Zarządcy, ten podmiot nazywa sie Administratorem, on ma służyć Zarządowi do pomocy w wykonywaniu zadań nakładanych na Zarząd WM
    W warunkach na zmianę ogrzewania z węglowego na gazowe cały czas przewija się "zarządca wspólnoty", a dokładniej, cytuje jeden z warunków, które musiałem spełnić: "Przedłożenie Zarządcy Wspólnoty protokołu odbioru wykonanych prac..." na koniec jest podpis i pieczątka w której widnieje ''Zarządca Nieruchomości''
    Czyli Zarządca Nieruchomości i Zarządca Wspólnoty to ten sam Szeryf.
    Uważam, że mylisz nazewnictwo . W tej treści powinno zniknąć słowo Zarządcy należy wpisać Zarządowi / Administratorowi
    na koniec taki podpis, bo taką prowadzi działalność .

    [cite] Mieszkaniec103:[/cite] Druga sprawa, pytałem sąsiada czy ten zarządca to w porządku koleś, odpowiedział mi, że ludzie nie są zadowoleni itp. ale ten cwaniaczek zrobił taką umowę, że nie da się go odwołać - tak mi powiedział sąsiad, który mieszka tam od dawien dawna. W bloku tym są mieszkania komunalne i własnościowe - ja posiadam własnościowe.
    nie ma takiej umowy, której nie można rozwiązać , problemem jest ile to będzie kosztowało . Zmiana administratora to kwestia uchwała i wręczenia wypowiedzenia .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.