Zmiany w UoGN od 1 września 2017 ... może

KubaPKubaP Użytkownik
Rząd skierował do Sejmu projekt zmian w Ustawie o Gospodarce Nieruchomościami dotyczący min .  zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości.

Ustawa na nowo definiuje pojęcia : „pośrednik w obrocie nieruchomości” i  „zarządca nieruchomości”. 
Wprowadza możliwość zawierania umów pośrednictwa/zarządzania nie tylko w formie pisemnej, ale [u]również elektronicznej pod rygorem nieważności[/u]. 
Będzie obowiązek umieszczania w formie załącznika do umowy pośrednictwa/zarządzania [b]kopi ubezpieczenia OC. [/b](Uwaga! Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC będzie skutkował karami finansowymi nakładanymi przez Inspekcję Handlową w wysokości od dwukrotnego do pięciokrotnego średniego krajowego wynagrodzenia. Ten przepis znajdzie odzwierciedlenie w innym akcie prawnym).


Wszystkie wymienione zmiany w Ustawie o Gospodarce Nieruchomościami są wynikiem zaangażowania Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. 
Jeśli w toku prac sejmowych nad ustawą nie nastąpią istotne zmiany, to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września tego roku. 

[b]Oto szczegóły proponowanych zmian w Ustawie dotyczące pośredników w obrocie nieruchomościami:[/b]

Po art. 179 dodaje się art. 179a i 179b w brzmieniu:

179a. Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

179b. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:

1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;

2) nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;

3) najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części;

4) innych niż określone w pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

art. 180 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

3. Zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności.

w art. 181 po ust. 3 dodaje się ust. 3a i ust. 3b w brzmieniu:

3a. Kopia dokumentu ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 3, aktualnego na dzień zawarcia umowy pośrednictwa, stanowi załącznik do tej umowy. Pośrednik w obrocie nieruchomościami niezwłocznie informuje stronę umowy pośrednictwa o wszelkich zmianach umowy ubezpieczenia lub o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia, przekazując kopię dokumentu ubezpieczenia.

3b. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami nie dopełnił obowiązków, o których mowa w ust. 3a, strona umowy pośrednictwa, po uprzednim wezwaniu pośrednika w obrocie nieruchomościami do przedłożenia kopii dokumentu ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty wezwania, ma prawo wypowiedzieć umowę pośrednictwa ze skutkiem natychmiastowym.

po art. 181 dodaje się art. 181a w brzmieniu:

 181a. Pośrednik w obrocie nieruchomościami, wykonujący czynności, o których mowa w art. 179b, w związku z zawartą umową pośrednictwa, ma prawo wglądu oraz pobierania niezbędnych odpisów, wypisów i zaświadczeń zawartych w:

1) księgach wieczystych;

2) katastrze nieruchomości;

3) ewidencji sieci uzbrojenia terenu;

4) tabelach taksacyjnych i mapach taksacyjnych tworzonych na podstawie art. 169;

5) planach miejscowych, studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;

6) rejestrach cen i wartości nieruchomości prowadzonych przez starostę;

7) rejestrach osób, którym przysługują prawa określone w art. 179b pkt 2, oraz prawa odrębnej własności lokalu;

8) ewidencji ludności w zakresie obowiązku meldunkowego;

9) świadectwie charakterystyki energetycznej.

 

[b]Zmiany w Ustawie dotyczące zarządców nieruchomości :[/b]

po art. 184 dodaje się art. 184a i 184b w brzmieniu:

184a. Zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami.

184b. Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu w szczególności:

1) zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości;

2) zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości;

3) zapewnienie właściwej gospodarki energetycznej w rozumieniu przepisów Prawa energetycznego;

4) bieżące administrowanie nieruchomością;

5) utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem;

6) uzasadnione inwestowanie w nieruchomość.

 w art. 185 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

2. Zakres czynności zarządzania nieruchomością określa umowa o zarządzanie nieruchomością, zawarta z jej właścicielem, wspólnotą mieszkaniową albo inną osobą lub jednostką organizacyjną, której przysługuje prawo do nieruchomości, ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla tej osoby lub jednostki organizacyjnej. Umowa wymaga formy pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności.

w art. 186 po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:

3a. Kopia dokumentu ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 3, aktualnego na dzień zawarcia umowy o zarządzanie nieruchomością stanowi załącznik do tej umowy. Zarządca nieruchomości niezwłocznie informuje stronę umowy o zarządzanie nieruchomością o wszelkich zmianach umowy ubezpieczenia lub o zawarciu nowej umowy ubezpieczenia, przekazując kopię dokumentu ubezpieczenia.

3b. Jeżeli zarządca nieruchomości nie dopełnił obowiązków, o których mowa w ust. 3a, strona umowy o zarządzanie nieruchomością, po uprzednim wezwaniu zarządcy nieruchomości do przedłożenia kopii dokumentu ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty wezwania, ma prawo wypowiedzieć umowę o zarządzanie nieruchomością ze skutkiem natychmiastowym.

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Projekt wprowadza dwa w istocie nowe obowiązki. Zawarcia umowy o zarządzanie w formie pisemnej i dołączenie do umowy kopii OC.
    Czy projekt przewiduje okres przejściowy do wejścia w życie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.