Spółdzielnia Mieszkaniowa a wyodrębniona włwsność
kotek1
Użytkownik
Chcę zamienić własnościowe prawo do lokalu na wyodrębnioną własność co na tym zyskam. W naszym budynku jest nie wiele wyodrębnionych mieszkań.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
- prawo własnościowe spółdzielcze
- prawo własności lokalu
Z samych definicji wynika już podstawowa różnica, że stajesz się właścicielem mieszkania które do tej pory było własnością spółdzielni.
Póki co nie jesteś właścicielem ani mieszkania ani gruntu - posiadasz tylko ograniczone prawo rzeczowe czyli spółdzielcze prawo własnościowe. Właścicielem Twojego mieszkania jest spółdzielnia. -dokładnie tak. Nie - z chwilą gdy staniesz się właścicielem mieszkania i gruntu na którym stoi budynek - spółdzielni wara od Twojej własności (art. 140 Kc).
Za długi SM płacą członkowie spółdzielni , i zaciągnięciu kredytu decydują w ramach SM członkowie SM, ale ostateczną decyzję podejmują właściciele lokali czy SM i ci co mają przekształcone spółdzielcze prawo do lokalu we własność.
Jak chcesz decydować to warto przekształcić spółdzielcze prawo do lokalu we własność.
Nowy doklejony: 16.06.17 08:06
Czy właściciel mieszkania który nie jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej może brać udział w zebraniach i głosować.
W jaki sposób? Nie było jeszcze takiego przypadku.
Teraz rozumiem, sorry.
Sam notariusz nie wystarczy.
Osoba, której przysługuje własnościowe lub lokatorskie prawo do mieszkania, może wystąpić z żądaniem do spółdzielni o przeniesienie własności lokalu.
Po spłaceniu należności związanych z budową mieszkania oraz opłat dotyczących jego eksploatacji, spisywany jest akt notarialny. Koszty zawarcia tego aktu, jak również związane z tym opłaty sądowe ponosi osoba, na rzecz której przenoszona jest własność mieszkania.
Osoba, która jest właścicielem mieszkania lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, jednak nie jest członkiem spółdzielni, nie ma prawa do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu. W związku z tym nie ma prawa głosu.
Może ona jedynie zaskarżyć do sądu uchwałę walnego zgromadzenia spółdzielni ale tylko wtedy gdy sprawa dotyczy jej prawa odrębnej własności lokalu.