Zgoda Zarządu Wspólnoty mieszkaniowej na wkopanie kabla elektrycznego na terenie wspólnoty

lumen800lumen800 Użytkownik
edytowano czerwca 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szanowni Państwo,

Przypadek jest szczególny, na terenie wspólnoty (21 lokali) za zgodą Zarządu został wkopany kabel elektryczny do nowo budowanego obiektu. Problem w tym że wspólnota nie ma przyjętego statutu, a Zarząd nie ma określonych kompetencji. I tu pojawia się pytanie czy jeśli właściciele lokali a zarazem terenu na którym posadowiona jest nieruchomość nie zostali poinformowani o planowanych pracach (brak uchwały) to czy taka zgoda Zarządu jest wiążąca a tym samym zawarta umowa z inwestorem/wykonawcą jest prawnie skuteczna? Inwestor zastrzegł sobie prawo do konserwacji, modernizacji oraz rozbudowy sieci elektrycznej.
Drugie pytanie brzmi: co stanowią przepisy prawa dotyczące ewentualnego dysponowania częścią nieruchomości na której wkopany jest ów kabel elektryczny? Jakie należy zachować odstępy od takiego kabla w przypadku zabudowy, zagospodarowania terenu, prosto mówiąc jakie są ograniczenia w takim przypadku?
Z góry dziękuję za informacje.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lumen800:[/cite]Przypadek jest szczególny, na terenie wspólnoty (21 lokali) za zgodą Zarządu został wkopany kabel elektryczny do nowo budowanego obiektu.
    Problem w tym że wspólnota nie ma przyjętego statutu, a Zarząd nie ma określonych kompetencji.
    i nie musi mieć żadnego statutu, wystarczy ustawa o własności lokali.

    [cite] lumen800:[/cite]I tu pojawia się pytanie czy jeśli właściciele lokali a zarazem terenu na którym posadowiona jest nieruchomość nie zostali poinformowani o planowanych pracach (brak uchwały) to czy taka zgoda Zarządu jest wiążąca a tym samym zawarta umowa z inwestorem/wykonawcą jest prawnie skuteczna?
    Inwestor zastrzegł sobie prawo do konserwacji, modernizacji oraz rozbudowy sieci elektrycznej.

    Drugie pytanie brzmi: co stanowią przepisy prawa dotyczące ewentualnego dysponowania częścią nieruchomości na której wkopany jest ów kabel elektryczny?
    Jakie należy zachować odstępy od takiego kabla w przypadku zabudowy, zagospodarowania terenu, prosto mówiąc jakie są ograniczenia w takim przypadku?
    na te nurtujące pytania odpowiedź znajdziesz w ustawie o własności lokali.
    zawsze możecie ustanowić opłatę za dzierżę terenu /przesył czy służebność odpłatną ...
  • Opcje
    lumen800lumen800 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie do końca na taką odpowiedź oczekiwałem, chodzi mi o skuteczność zgody wydanej przez Zarząd. To, że Wspólnota nie musi mieć Statutu wiem, ale nie mam pojęcia jak teraz w świetle przepisów może funkcjonować zgoda na wkopanie kabla wydana przez Zarząd.
    Pytanie czy możemy inwestora czy też wykonawcę umocowanego przez inwestora poprosić o mediacje w sprawie rzeczonej dzierżawy, przesyłu czy służebności odpłatnej w świetle wydanej zgody.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    nie mam pojęcia jak teraz w świetle przepisów może funkcjonować zgoda na wkopanie kabla wydana przez Zarząd.
    Zarząd działa jako ustawowy reprezentant wspólnoty.
    Natomiast wyjaśnienie Twoich wątpliwości znajduje się w Ustawie z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - głównie w art.30-33.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kabel już został wkopany, więc rozważania czy zarząd miał prawo wydać na to zgodę czy nie uważam za spóźnione.
    Pytań o przyszłość nie bardzo rozumiem. O jakie mediacje ci chodzi?
  • Opcje
    lumen800lumen800 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do rozważań o wkopaniu kabla to są jak najbardziej zasadne ponieważ jeśli pod kątem prawnym decyzja została wydana wadliwie to i bezprawnie został wkopany kabel elektryczny. Inwestor umocował wykonawcę do zawierania umów na położenie kabla zatem jeśli wykonawca nie dopełnił obowiązku poinformowania wszystkich właścicieli (w umowie użyczenia podpisanej przez Zarząd wspólnoty i umocowanego przez inwestora wykonawcę wskazani są wszyscy właściciele nieruchomości - członkowie)
    Sprawa rozchodzi się o to że wszyscy właściciele nie zostali poinformowani o fakcie podjęcia takiego zobowiązania przez Zarząd, a mimo to umowa została zawarta.
    Dodam że wspólnota nie upoważniła Zarządu w żaden szczególny sposób.
    Ktoś z Państwa posiada stosowną wiedzę co w powyższym przypadku?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Nie ma wątpliwości, że decyzja o lokalizacji infrastruktury technicznej na Waszym terenie, to nie jest czynność zarządu zwykłego, więc Wasz zarządca nie miał prawa decydować o tej sprawie samodzielnie, bez uchwały właścicieli. Trzeba pamiętać, że przyłącze elektroenergetyczne dość poważnie ogranicza Wam możliwość swobodnego korzystania z nieruchomości w tym obszarze. Trzeba np. zachować określone odległości, nie można w tym miejscu nic wybudować, ani nasadzić zieleni itp. Ponadto - nie wiedzieć z jakiego powodu - należy dysponentowi przyłącza udostępnić nieruchomość praktycznie o każdej porze dnia i nocy i na każde żądanie.
    kaskader: wyjaśnienie Twoich wątpliwości znajduje się w Ustawie z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - głównie w art.30-33.
    No to, kolego lumen800, jak już poczytasz ustawę o usługach telekomunikacyjnych (:rolling:), to może uda się ją rozszerzyć na kabel elektryczny, a jak dobrze pokombinujemy, to może jeszcze na wodociąg i kanalizację.

    Gdzie się podział komentarz użytkownika KubaP (bardzo celny zresztą)? Nie będzie płakania do rękawa adminowi kolego Kasander, że są wycinane wpisy?

    Nowy doklejony: 08.06.17 11:18
    kolego Kasander
    O przepraszam, miało być kasander. Jak przecież wiemy, nie ma takiego użytkownika, jak Kasander. : )
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    wp44: Nie ma wątpliwości, że decyzja o lokalizacji infrastruktury technicznej na Waszym terenie, to nie jest czynność zarządu zwykłego, więc Wasz zarządca nie miał prawa decydować o tej sprawie samodzielnie, bez uchwały właścicieli.
    Nie ma wątpliwości, że zarząd miał prawo podjąć taką decyzję bo to czynność zwykłego zarządu:
    Art. 30.
    4. Warunki dostępu, o którym mowa w ust. 1 i 3, określa umowa zawarta między przedsiębiorcą telekomunikacyjnym a odpowiednio właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub zarządcą nieruchomości, właścicielem kabla telekomunikacyjnego, instalacji telekomunikacyjnej budynku lub przyłącza telekomunikacyjnego. Zawarcie umowy, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi czynność zwykłego zarządu.
    (...)
    Art. 1. 1. Ustawa określa:
    3) zasady dostępu do infrastruktury technicznej i infrastruktury telekomunikacyjnej;
    Art. 2. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
    3) podmiot wykonujący zadania z zakresu użyteczności publicznej — osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której przepisy szczególne przyznają zdolność prawną, zapewniającą infrastrukturę techniczną na potrzeby:
    a) wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji gazu, energii elektrycznej lub ciepła,
    6) infrastruktura technicznakażdy element infrastruktury lub sieci, który może służyć do umieszczenia w nim lub na nim elementów infrastruktury lub sieci telekomunikacyjnej, nie stając się jednocześnie aktywnym elementem tej sieci telekomunikacyjnej, taki jak rurociągi, kanalizacja, maszty, kanały, komory, studzienki, szafki, budynki i wejścia do budynków, instalacje antenowe, wieże i słupy, z wyłączeniem:
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    lumen800lumen800 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa co do zasady nie odpowiada na postawione przeze mnie pytanie. Jeśli literalnie w ustawie nie ujęto kabli elektrycznych to mam wrażenie, że ustawa ich nie dotyczy. Drugie pytanie dotyczyło czy Zarząd wspólnoty mógł czy nie mógł zaciągnąć takie zobowiązanie bez powiadomienia wszystkich właścicieli. Na to pytanie uzyskałem dwie odpowiedzi. Jedną że mógł druga że nie mógł...
    Trzecie pytanie dotyczyło czy wykonawca umocowany przez inwestora inwestora mógł przystąpić do rozpoczęcia prac nie mając informacji o przyjętej uchwale tylko na podstawie podpisów Zarządu Wspólnoty (bez uchwały wspólników)? - na to pytanie również nie uzyskałem odpowiedzi.
    Pomożecie?
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] lumen800:[/cite]Nie do końca na taką odpowiedź oczekiwałem, chodzi mi o skuteczność zgody wydanej przez Zarząd.
    Skuteczność jest żadna... Reszta w tej sprawie zależy od aktywności właścicieli lokali. Nie ma zgody większości w tej sprawie, a zarząd nie posiada uchwały właścicieli wyrażającej zgodę na położenie tego kabla na terenie nieruchomości wspólnej oraz ustalonych warunków tej decyzji.

    Nowy doklejony: 08.06.17 14:17
    [cite] lumen800:[/cite] Na to pytanie uzyskałem dwie odpowiedzi. Jedną że mógł druga że nie mógł...
    Ta druga jest poprawna.
    [cite] lumen800:[/cite]Trzecie pytanie dotyczyło czy wykonawca umocowany przez inwestora inwestora mógł przystąpić do rozpoczęcia prac nie mając informacji o przyjętej uchwale tylko na podstawie podpisów Zarządu Wspólnoty (bez uchwały wspólników)?
    Formalnie mógł, ponieważ to zarząd reprezentuje wspólnotę, zgodnie z ustawą o własności lokali. Ale... zarząd dał ciała, podjął decyzję samowolnie i... zrobił co zrobił - wbrew ustawie. Teraz właściciele lokali powinni zareagować, skoro nie zgadzają się z decyzją zarządu i usiłować odkręcić sprawę. A jeśli nic nie zrobią, to mimo wszystko udzielają milczącej zgody i przyzwolenia na to co się stało.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    lumen800: Jeśli literalnie w ustawie nie ujęto kabli elektrycznych to mam wrażenie, że ustawa ich nie dotyczy...
    tu masz całkowitą rację. Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych - jak mówi sama nazwa - dotyczy usług i sieci telekomunikacyjnych, a nie przyłączy elektroenergetycznych do budynków.
    lumen800: Drugie pytanie dotyczyło czy Zarząd wspólnoty mógł czy nie mógł zaciągnąć takie zobowiązanie bez powiadomienia wszystkich właścicieli. Na to pytanie uzyskałem dwie odpowiedzi. Jedną że mógł druga że nie mógł...
    I tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Aby wybudować przyłącze elektroenergetyczne, a tym bardziej sieć elektroenergetyczną, trzeba wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Takiego prawa mogą udzielić wyłącznie właściciele lokali, a nie zarządca. Zarząd, sprawowany nie we własnym imieniu lecz w imieniu współwłaścicieli, ogranicza się wyłącznie do wykonywania czynności zwykłego zarządu i nie daje podstaw do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Udostępnienie nieruchomości dla celów budowlanych stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd. To jest oczywiste dla prawie wszystkich.

    Które z podanych odpowiedzi wybierzesz sobie, jako poprawne, to już Twoja sprawa. : )
  • Opcje
    lumen800lumen800 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, temat mam rozjaśniony. Poinformuję Was o dalszych losach wyżej opisanego tematu. Może ktoś skorzysta.

    Szczególne podziękowania kieruję dla dwóch ostatnich wpisów - przepraszam ale mimo stosunkowo młodego wieku nie potrafię cytować Waszych wypowiedzi :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] lumen800:[/cite]przepraszam ale mimo stosunkowo młodego wieku nie potrafię cytować Waszych wypowiedzi :)
    bo nie korzystasz z funkcji obrazkowych /umieszczonych nad polem w którym wpisujesz tekst/ , text_quote.gif text_code.gif
    Musi być zaznaczona funkcja BBCode /poniżej pola do wpisywania tekstu/
    [cite] lumen800:[/cite]Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi,
    Jak chcesz komuś podziękować wystarczy kliknąć na Podziękuj - oceń pozytywnie
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lumen800, nie masz żadnego obowiązku, aby dziękować komukolwiek. Nie daj się podpuszczać... :bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] elan124:[/cite]Lumen800, nie masz żadnego obowiązku, aby dziękować komukolwiek. Nie daj się podpuszczać... :bigsmile:
    Możesz mi wytłumaczyć co podziękowanie ma wspólnego z jakimś obowiązkiem?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Nie mogę, bo nie... potrafię :tongue:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]Nie mogę, bo nie... potrafię :tongue:
    :shocked: Eeee tam... Kokietujesz. :cool: Śmiało! :tooth:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiedziałem, że jak - nie potrafię, to staję się bardziej... zalotny :tooth:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.