Wymiana grzejników

nakrapiananakrapiana Użytkownik
edytowano czerwca 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
Potrzebuję porady. Mam mieszkanie, w którym chciałabym wymienić grzejniki. Głównie ze względów estetycznych, ale trochę też użytkowych, ponieważ mają one z 70 lat. Czy spółdzielnia ma obowiązek podać mi moc grzejników? Czy istnieje do tego jakaś podstawa prawna? Moja spółdzielnie kazała mi nająć projektanta i stworzyć plan ogrzewania. Czy to jest zgodne z prawem? Przecież nie zmieniam całego systemu ogrzewania, chcę stare grzejniki wymienić na równoważne nowe grzejniki.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Wymień przy pomocy hydraulika.
  • Opcje
    nakrapiananakrapiana Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam taki plan, ale zgody pisemnej wtedy nie mam. Chciałam na legalu i trochę się waham.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Legal - wymiana uszkodzonego grzejnika winna być poprzedzona obliczeniami cieplnymi i hydraulicznymi, ażeby nowy grzejnik nie zakłócał pracy systemu i spełniał wymagania zawarte w dokumentacji technicznej (moc, nastawy).

    P.S. Przecież nie będziesz zmieniała projektu instalacji c.o. dla CAŁEGO budynku: http://zgnpragapld.waw.pl/sites/default/files/Zalacznik_nr_6_Grochowska_93_-_Projekt_budowlany_instalacji_co.pdf
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] nakrapiana:[/cite]Witam!
    Potrzebuję porady. Mam mieszkanie, w którym chciałabym wymienić grzejniki. Głównie ze względów estetycznych, ale trochę też użytkowych, ponieważ mają one z 70 lat.
    Czy spółdzielnia ma obowiązek podać mi moc grzejników?
    Czy istnieje do tego jakaś podstawa prawna? Moja spółdzielnie kazała mi nająć projektanta i stworzyć plan ogrzewania.
    Czy to jest zgodne z prawem? Przecież nie zmieniam całego systemu ogrzewania, chcę stare grzejniki wymienić na równoważne nowe grzejniki.
    to zależy jaki system rozprowadzenia energii cieplnej jest w budynku ?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy spółdzielnia ma obowiązek podać mi moc grzejników?
    nie
    Czy istnieje do tego jakaś podstawa prawna?
    nie
    Moja spółdzielnie kazała mi nająć projektanta i stworzyć plan ogrzewania. Czy to jest zgodne z prawem?
    tak
    Przecież nie zmieniam całego systemu ogrzewania, chcę stare grzejniki wymienić na równoważne nowe grzejniki.
    Kluczowe słowo - równoważne. Do tego właśnie jest Ci potrzebny projektant, aby stwierdzić, że grzejniki zamienne będą równoważne. Jeśli chodzi o moc grzewczą, to owszem - może Ci grzejniki dobrać sprzedawca w markecie budowlanym po trzygodzinnym przeszkoleniu przez przedstawiciela producenta (wystarczy mu tabela mocy z katalogu grzejników), ale chodzi o to, że musi być osoba z uprawnieniami, która to podpisze i naniesie ewentualne zmiany w dokumentacji budynku i ostatecznie - weźmie odpowiedzialność za prawidłowość doboru. Poza tym, akurat kryterium mocy, to nie jedyna rzecz. Jeszcze trzeba zapewnić zrównoważenie hydrauliczne układu, aby nie spowodować zakłóceń w innych częściach instalacji.
  • Opcje
    nakrapiananakrapiana Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Ale skąd wziąć takiego projektanta??? Szukam i szukam i nikt nie projektuje jednego mieszkania, całe budynki tak. To mam teraz zapłacić za ekspertyzę całego budynku?

    Nowy doklejony: 20.06.17 16:59
    [/quote] to zależy jaki system rozprowadzenia energii cieplnej jest w budynku ?[/quote]

    Ogrzewanie z sieci miejskiej.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    nakrapiana: Moja spółdzielnie kazała mi nająć projektanta i stworzyć plan ogrzewania. Czy to jest zgodne z prawem?
    Ale skąd wziąć takiego projektanta???
    Trzeba było spytać aby podali podstawę prawną?
    (...)
    Daj sobie spokój z szukaniem projektantów - to nie jest rola właściciela lokalu (obojętnie w spółdzielni czy wspólnocie).
    Grzejniki są integralną częścią instalacji grzewczej budynku - NW. Z tego względu ich wymiana wymaga zgody właściciela lub zarządcy budynku.
    We wspólnocie takim właścicielem jest wspólnota jako ogół właścicieli a w spółdzielni, spółdzielnia jako zarządca budynku.
    Na ingerowanie zatem we wspólny (jednolity) system grzejny potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej (spółdzielni), a zapotrzebowanie na wymaganą moc grzewczą mieszkania po wymianie grzejników nie może się zmienić.
    Wydanie ewentualnej zgody przez Zarząd WM (spółdzielni) na wymianę grzejnika winno być poprzedzone obliczeniami cieplnymi i hydraulicznymi, żeby nowy grzejnik nie zakłócał pracy systemu i spełniał wymagania dokumentacji technicznej
    Jak pisze jeden z użytkowników:
    Jeszcze trzeba zapewnić zrównoważenie hydrauliczne układu, aby nie spowodować zakłóceń w innych częściach instalacji.
    - to nie jest zadanie dla pojedynczego właściciela lokalu bo gdy okaże się, że trzeba coś wyregulować w innych lokalach (a tak najczęściej bywa) to tylko zarząd może takie rzeczy realizować. Przecież Ty nie będziesz równoważyć hydraulicznie całego układu w budynku bo nie masz do tego prawa! Nietrudno wyobrazić sobie co by to było gdyby kilku właścicieli w jakimś odstępie czasu wymieniało grzejniki i każdy sobie równoważył całą instalacje "pod swoim kątem". Poza tym - regulacja instalacji w tym zrównoważenie hydrauliczne to nie jest robota dla laika, wlaściciela lokalu wymieniającego grzejnik.
    Dlatego tak ważne jest, by wspólnota mieszkaniowa (spółdzielnia) określiła parametry nowego grzejnika do wymiany.
    Szerzej na ten temat pisze fachowy portal:
    http://www.administrator24.info/artykul/id6512,wymiana-grzejnika-zgodnie-z-prawem
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gepunktete: Przecież nie zmieniam całego systemu ogrzewania
    To mam teraz zapłacić za ekspertyzę całego budynku?
    Co Ty masz z tym całym systemem i całym budynkiem? Jak chcesz, to zmieniaj cały system ogrzewania i płać za ekspertyzę całego budynku. Pozostali zapewne się ucieszą. Pamiętaj jednak, że spółdzielnia mieszkaniowa tego od Ciebie nie wymaga, więc to będzie jedynie Twój kaprys.

    Ty, zmieniając swoją instalację, masz zapewnić zgodność stanu planowanego ze stanem aktualnym, innymi słowy SM wymaga od Ciebie, żebyś nie wprowadziła swoimi zmianami zakłóceń w instalacji budynku i to wszystko. Jeśli nie posiadasz uprawnień budowlanych do projektowania w odpowiedniej specjalności, to z formalnego punktu widzenia nie możesz ocenić, czy wprowadzone przez Ciebie zmiany nie spowodują zakłóceń (niezależnie od tego, czy się na tym znasz, czy nie), dlatego potrzebujesz takiej osoby (niezależnie od tego, czy ta osoba będzie się na tym znać, czy nie). Będzie ona również potrzebna do tego, żeby zaktualizować dokumentację obiektu, czyli nanieść do niej wprowadzone zmiany.
    Ale skąd wziąć takiego projektanta???
    Hm, ten teges... chyba Ci się zaciął klawisz z pytajnikiem. Robi Ci potrójny znak - nie wiem, czy zauważyłaś. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć w jakiejś książce telefonicznej, albo w wyszukiwarce internetowej, to pojedź gdzieś na wieś i znajdź takiego, co projektuje domy. Ja codziennie mijam po drodze kilka takich szyldów na domach. Na wsiach jest ich pełno i nie są drodzy. Każdy taki projektant-budowlaniec współpracuje z elektrykiem, architektem i instalatorem, więc dostaniesz od niego numer tel.. Każdy z nich może Ci to szybko przeliczyć, dobrać i wrysować i zrobić z tego projekt, którego żąda spółdzielnia.

    Bardzo często możesz też znaleźć takich po urzędach, mpecach, wodociągach, gazowniach i innych tego typu instytucjach. Do 15-tej pracują, jako urzędnicy, a po godzinach trzepią tzw. fuchy. Co sprytniejsi robią to w godzinach pracy, więc mają podwójną korzyść - byli w pracy i w tym samym czasie zrobili fuchę, dzięki czemu o 15-tej idą do domu. : ) Taki projekt, jak Twój, to jest dla nich wymarzona fucha, praktycznie zmieszczą się w jednej dniówce, pomiędzy innymi obowiązkami służbowymi.

    No, teraz już wiesz, skąd wziąć takiego projektanta. : )
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] nakrapiana:[/cite]
    to zależy jaki system rozprowadzenia energii cieplnej jest w budynku ?
    Ogrzewanie z sieci miejskiej.
    ja nie pytam, skąd się bierze energia cieplna, tylko jak jest rozprowadzana rurami po budynku ?.
    Czy mieszkanie masz zasilane w EC z jednego punktu , czy przez lokal przechodzi kilka pionów ?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nakrapiana: Mam mieszkanie, w którym chciałabym wymienić grzejniki .
    Skoro masz tyle wątpliwości to zleć Spółdzielni (Dział Techniczny) wymianę swoich grzejników.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie wspominając o tym, że jeśli instalacja ma z 70 lat (zakładając, że to prawda - w co wątpię, bo instalacje c.o. tyle nie żyją), to najlepiej ją wymienić w całości, a nie tylko kilka grzejników w jednym lokalu. Nowe grzejniki podłączone do starej instalacji za długo nie pociągną. Do tego jednak potrzebne jest współdziałanie większej grupy osób. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że mowa jest nie o wspólnocie, lecz o spółdzielni mieszkaniowej, a ta rządzi się własnymi prawami.

    Pamiętaj też Zakrapiana, że jeśli zamontujesz nowe grzejniki - najpewniej stalowe płytowe - to one bardzo nie lubią systemów wodnych otwartych, a z takim najpewniej masz do czynienia, o ile na przestrzeni dziejów nie został zmodernizowany (tj. przebudowany na zamknięty). Wspomnę również przy tej okazji, że jeśli zamontujesz nowe grzejniki do instalacji otwartej, to z automatu tracisz na nie gwarancję, ponieważ grzejniki stalowe płytowe możesz podłączać tylko do instalacji pompowej wodnej w systemie zamkniętym z przeponowym naczyniem wzbiorczym i z odpowietrzeniami miejscowymi (nie jest dopuszczone odpowietrzenie centralne).

    Zapewne jednak to wszystko wiesz, jest przecież fachowy portal i jest domorosły muratorfachowiec-hydraulik na forum forum.zarzadca.pl.

    :cool:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy w systemie otwartym krąży dużo powietrza i zwiazków żelaza i w związku z tym typowe stalowe chwytają korozję i kamień?
  • Opcje
    nakrapiananakrapiana Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Otoż instalacja była wymieniana, ale została podłączona do grzejników, które są tam od początku.

    Znalezienie takiego projektanta nie jest takie proste, dzwonie i dzwonie i jakoś nikt nie chce się podjąć. Firmy wymieniające grzejniki nie mają projektanta z uprawnieniami, firmy od projektowania domów, a i owszem, ale tylko do swoich projektów, niezależny projektant nie chce się w to bawić.

    (...) Zadałam pytanie, bo nie wiem co z tym fantem zrobić. Właśnie chciałam być fair, chciałam, żeby było legalnie i tak jak trzeba to dostałam wytyczne, które narażają mnie na dodatkowe koszty. Skończy się na tym, że dam do wyczyszczenia stare i zawieszę te szakaradziekstwa z powrotem.

    A co do aktualizowania dokumentacji budynku. Oni w ogóle tego nie chcą. Dla nich tylko projekt, wpłacić kasę i nara.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    dzwonie i dzwonie i jakoś nikt nie chce się podjąć ... niezależny projektant nie chce się w to bawić.
    Trochę się nie dziwię, bo temat nie bardzo jest wart zachodu. Aby był wart, to musiałby być prawdopodobnie droższy, niż te Twoje grzejniki. Typowy klient co do zasady tego nie rozumie i nie chce płacić za coś, co - w jego opinii - jest do niczego niepotrzebne. Efekt jest taki, że trudno znaleźć kogoś, kto się podejmie takiego tematu. Potwierdzenie mojej opinii masz w postaci odpowiedzi z rynku. Potwierdzeniem są również niektóre argumenty w tej dyskusji.

    Niestety, dodatkowa niesprzyjająca okoliczność jest taka, że to nie jest dobry czas na tego rodzaju posunięcia. Akurat jest pełnia sezonu i wszyscy są zajęci poważniejszymi sprawami (nie umniejszając wagi Twojej instalacji i Twoich grzejników). Inaczej sprawa wyglądałaby w zimie, albo wczesną wiosną, kiedy ludzie nie mają nic do roboty. No i robi się sytuacja śmieszna, bo SM żąda projektu, a nikt go nie chce zrobić. Może idź do SM i przekonaj kogo trzeba, żeby sobie odpuścili ten wymóg.
    Otoż instalacja była wymieniana, ale została podłączona do grzejników, które są tam od początku.
    To też nie jest dobre, tylko tu w drugą stronę. Powinno być wymienione wszystko za jednym razem. Widocznie komuś nie starczyło pieniędzy na grzejniki. Są jednak dwa pozytywne aspekty: jeżeli instalacja była wymieniana niedawno, to można domniemać, że jest już wykonana w systemie zamkniętym, więc nie ma przeszkód do wymiany grzejników na nowe, a ponadto, dokumentacja jest w miarę aktualna.
    (...)

    Nowy doklejony: 21.06.17 11:30
    [cite] blazejh:[/cite]Czy w systemie otwartym krąży dużo powietrza i zwiazków żelaza i w związku z tym typowe stalowe chwytają korozję i kamień?
    związki żelaza, to sprawa wtórna, skutek. Problemem jest powietrze, a dokładniej tlen z powietrza atmosferycznego, który przedostaje się do czynnika grzewczego i wywołuje przyspieszoną korozję elementów stalowych oraz powoduje osadzanie kamienia kotłowego.

    Nowy doklejony: 21.06.17 19:44
    Mam jeszcze jeden pomysł. Jeśli instalacja była wymieniana niedawno, to ktoś tę wymianę musiał zaprojektować. Skontaktuj się może z tym projektantem, weź namiary na niego na przykład ze spółdzielni i niech on Ci to zrobi. Będzie mu bardzo łatwo, bo wszystkie dane i tak ma u siebie, więc nie musi się zapoznawać z tematem.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    (...)
    to nie jest rola właściciela lokalu (obojętnie w spółdzielni czy wspólnocie)
    Nie ty pierwsza i nie ostatnia wymieniasz w spółdzielni grzejniki ze względów estetycznych (zapewniam Cię, że nikt z wymieniających nie biegał w poszukiwaniu projektantów) i spółdzielnie mają ten problem od dawna opisany czy to w jakimś regulaminie czy osobnej uchwale zarządu.
    Nietrudno znaleźć takie "regulaminy wymiany grzejników", pozwolę sobie zacytować fragment pierwszego napotkanego w sieci:
    "..WYMIANA GRZEJNIKÓW
    Informujemy, że awaryjne wymiany grzejników wykonuje Spółdzielnia. Wymiany podyktowane względami np. estetycznymi użytkownik lokalu wykonuje na własny koszt.
    W takim przypadku wymagana jest akceptacja ze strony Spółdzielni i wymianę należy wykonać zgodnie z warunkami technicznymi. Takie warunki ważne są przez rok, dlatego też nie ma problemu, aby wystąpić o nie z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do planowanego terminu wykonania wymiany.
    Warunki zawierają:
    • wymagana dla danego pomieszczenia moc grzejnika (według dokumentacji technicznej),
    • parametry regulacyjne ( nastawa wstępna na zaworze),
    • tryb uzgadniania terminu demontażu i montażu podzielnika kosztów,
    • tryb załatwiania spuszczenia wody z instalacji przez KPEC.
    Wymiana grzejników wiąże się również z poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z wymianą podzielnika oraz spuszczeniem i napełnieniem instalacji wodą. Z uwagi na uciążliwość dla pozostałych mieszkańców (przerwy w ogrzewaniu, zapowietrzenia instalacji) wymianę należy wykonać poza sezonem grzewczym..."
    Twoim jedynym obowiązkiem przed wymianą grzejników jest wystąpienie do spółdzielni z wnioskiem o wydanie warunków technicznych w celu wymiany grzejników w lokalu nr taki a taki.
    Wzorów takich wniosków nie brakuje w sieci a także w każdej spółdzielni mają.

    (...), że użytkownik lokalu w spółdzielni (właściciel lub najemca) ma biegać i załatwiać we własnym zakresie formalności związane z wymianą grzejnika.
    Nie - to nie jest rola właściciela (użytkownika) lokalu.
    Moja spółdzielnie kazała mi nająć projektanta i stworzyć plan ogrzewania.
    Plan ogrzewania to ma spółdzielnia, Ty nie masz nic tworzyć - Ty wymieniasz grzejniki znajdujące się (rozrysowane) w tym planie.
    Pisałem już, że odpowiedzialnym za sprawne funkcjonowanie instalacji grzewczej (jednolitego systemu ogrzewania) w budynku jest właściciel budynku lub zarządca budynku - to wynika bezpośrednio z ustawy - prawo budowlane.
    W Twoim przypadku spółdzielnia!, spółdzielnia ma plany budynku, ma również plany instalacji m.in. grzewczej. Oni mają Ci podać parametry a nie Ty ze znalezionym na ulicy projektantem wymyślać cokolwiek.

    Przestań się zadręczać szukaniem projektantów - złóż wniosek o którym piszę wyżej i...czekaj na decyzję z warunkami o których też wyżej napisałem.
    :confused:
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.