Czy sąd może wypowiedzieć umowę?
nick52
Użytkownik
Właściciele lokali zawarli z jednym z spośród siebie umowę o zarządzanie. Następnie 50% właścicieli złożyło w sądzie wniosek o zmianę zarządcy. W trakcie procesu zarządca wypowiedział Wspólnocie Mieszkaniowej zarządzanie w trybie 3-miesięcznym, zgodnie z umową. Pomimo to sąd postanowił wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.
W jakich sytuacjach sąd może zmienić postanowienie stron - chodzi o tryb 3-miesięcznego wypowiedzenia. Czy sąd może być stroną umowy cywilnoprawnej?
Wniosek o odwołanie zarządcy był poparty argumentami A i B. Natomiast sąd uzasadniając swoje postanowienie o wypowiedzeniu umowy przywołał argumenty C i D, których nie było w treści wniosku.
W jakich sytuacjach sąd może zmienić postanowienie stron - chodzi o tryb 3-miesięcznego wypowiedzenia. Czy sąd może być stroną umowy cywilnoprawnej?
Wniosek o odwołanie zarządcy był poparty argumentami A i B. Natomiast sąd uzasadniając swoje postanowienie o wypowiedzeniu umowy przywołał argumenty C i D, których nie było w treści wniosku.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
"Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. "
Sąd nie był w tym przypadku stroną, lecz wydał rozstrzygnięcie. Sąd, jako że nie jest stroną czynności cywilnoprawnej, nie jest nią związany, dlatego nie musiał zachowywać tego umownego terminu. [
quote][cite] nick52:[/cite]
Wniosek o odwołanie zarządcy był poparty argumentami A i B. Natomiast sąd uzasadniając swoje postanowienie o wypowiedzeniu umowy przywołał argumenty C i D, których nie było w treści wniosku.[/quote]
Sąd nie jest związany zarzutami uczestników, to do oceny Sądu należy wyważenie interesów wszystkich wszystkich współwłaścicieli, w tym postępowaniu obowiązują inne, niż w procesie reguły.
Nadal mam pytanie: na jakiej podstawie sąd zignorował złożone przez zarządcę wypowiedzenie i rozwiązał umowę ze skutkiem natychmiastowym.
Niku, rozumiem, że nie zgadzasz się z treścią tego postanowienia. Czy zwracałeś się do Sądu o pisemne uzasadnienie? A może na rozprawie (o ile taka się odbyła) Sąd wyjaśnił motywy, jakimi się kierował?
Co ciekawe wniosek był poparty argumentami, które sąd nie wziął pod uwagę przy podejmowaniu postanowienia j.w.
Stwierdził, że powodem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia jest okoliczność, która nie była zawarta we wniosku ani nie była podnoszona przez wnioskodawcę w trakcie postępowania przed sądem. W pewnym sensie wypłynęła mimochodem.
Otóż właściciele odmówili uchwały w sprawie ustalenia nowych wzorów podpisów do rozporządzania kontem bankowym. Z tej przyczyny konto zostało zablokowane - można tylko na nie wpłacać. W tej sytuacji zarządca poinformował na piśmie właściciela, który regularnie płacił zaliczki o otwarciu konta zarządcy i możliwości wpłaty nań zaliczek. Właściciel ten zaliczki na to konto wpłacał i zarządca mógł z niego regulować część należności wspólnoty. Zarządca tworząc swoje konto wykorzystał wcześniejszą uchwałę, która upoważniła go do "zawierania i wypowiadania wszelkich umów koniecznych do administrowania nieruchomością wspólną".
Tym niemniej sąd uznał, że utworzenie konta administratora bez uchwały jest sprzeczne z prawem i dlatego rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.
Na marginesie: właściciele, którzy złożyli wniosek od ok. 1,5 roku nie płacą zaliczek i kosztów mediów. Sąd wystawił im nakazy płatnicze.