Opłata za pion grzewczy w części wspólnej, z którego nie korzystam

miyu13miyu13 Użytkownik
edytowano czerwca 2017 w O Forum
Witam, jestem tu nowa więc proszę o wyrozumiałość co do zadawanych przeze mnie pytań :shamed:
Mam taki drobny problem z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, mianowicie mieszkam w bloku z lat 50, jest to budynek czterokondygnacyjny składający się z 4 klatek na każdym piętrze znajdują się trzy mieszkania (oprócz parteru w dwóch klatkach środkowych - po dwa mieszkania). Łączna ilość mieszkań to 46, mieszkań własnościowych jest niestety tylko 18. Ale do czego zmierzam, jakiś czas temu ZGM na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej (którą tworzy tych 18 właścicieli) przedstawił nam projekt przyłącza cieplnego do sieci miejskiej tzw. MPEC, część właścicieli mieszkań łącznie ze mną posiada własne ogrzewanie- kocioł gazowy dwu fazowy i nie ma zamiaru się do niczego przyłączać. Ilościowo głosowanie przebiegło następująco na 18 właścicieli 9 było na nie, 6 było na tak, a 3 właścicieli się nie pojawiło. W związku z tym podjęto uchwałę, że ogrzewanie będzie podpinane ponieważ większość należy do miasta i niby to oni mają decydujący głos. Piony główne będą poprowadzone na klatce schodowej, na której nie będzie grzejników (a więc część wspólna nie będzie ogrzewana), i za tą część koszty są obliczone wedle procentu własności na mieszkanie na kwotę około 3700zł. Resztę instalacji, która będzie już w mieszkaniu każdy pokrywa we własnym zakresie (ok 15000zl). I tu moje pytanie, czy muszę ponosić koszty za pion instalacji w części wspólnej (na klatce schodowej) skoro nie mam nawet najmniejszego zamiaru teraz ani w przyszłości się przyłączyć do ogrzewania miejsckiego?
Bardzo proszę o jakąkolwiek odpowiedź :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy kwota 3700 podana została orientacyjnie dla właścicieli lokali, czy jest to kwota, którą właściciele muszą najpierw uiścić na konto wspólnoty?
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    miyu13: czy muszę ponosić koszty za pion instalacji w części wspólnej (na klatce schodowej) skoro nie mam nawet najmniejszego zamiaru teraz ani w przyszłości się przyłączyć do ogrzewania miejsckiego?
    Nie musisz!!!
    Nie jest to mój wymysł - poniżej cytuję dwa fragmenty potwierdzające to:
    Nie jest prawdą, że wspólnota może podjąć uchwałę o zmianie sposobu ogrzewania lokali. Nie oznacza to jednak, że gdy większość właścicieli zechce podłączyć się do miejskiej sieci c.o., to właściciele lokali, którzy są temu przeciwni, mogą skutecznie zaprotestować.
    W takim przypadku wspólnocie powinien być przedstawiony projekt uchwały o wyrażeniu zgody na podłączenie budynku do sieci c.o. i wykonanie instalacji wewnętrznej. Jeśli uchwała zostanie zaakceptowana przez większość, to co prawda może być zaskarżona do sądu, ale jest nieprawdopodobne by jakikolwiek sąd ją uchylił. Finansowanie inwestycji to jednak zupełnie inna sprawa. Powinni ją sfinansować ci, którzy faktycznie zmianą sposobu ogrzewania swoich lokali są zainteresowani. Wykonana instalacja nie będzie należała do nieruchomości wspólnej tylko będzie współwłasnością tych, którzy ją sfinansują.
    http://www.administrator24.info/artykul/id2946,zmiana-sposobu-ogrzewania
    Wspólnota nie może zmusić Pana do zainstalowania w Pana mieszkaniu nowej instalacji CO oraz do zmiany sposobu ogrzewania mieszkania (z własnego na obce).
    Gdyby podjęła taką uchwałę (nakazującą Panu zmianę sposobu ogrzewania swojego mieszkania) naruszyłaby Pana prawo do swobodnego podejmowania decyzji o swojej własności oraz dokonywania wyboru dóbr i usług. Wspólnota nie może bowiem zmuszać właściciela lokalu do uiszczania opłat na rzecz dostawy ciepła i CO, jeśli ma Pan własne i sprawne ogrzewanie oraz nie zgadza się na zmianę sposobu ogrzewania i wpięcie się do planowanej sieci CO.
    ...wspólnota nie może decydować o kosztach, jakie Pan ma ponosić z tytułu ogrzewania mieszkania (w opisanej sytuacji).
    http://www.eporady24.pl/czy_jako_wlasciciel_lokalu_we_wspolnocie_moge_sprzeciwic_sie_
    zmianie_sposobu_ogrzewania,pytania,18,125,14994.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] miyu13:[/cite] Łączna ilość mieszkań to 46, mieszkań własnościowych jest niestety tylko 18. ( 28 ma Gmina!!!!)
    Ilościowo głosowanie przebiegło następująco na 18 właścicieli 9 było na nie, 6 było na tak, a 3 właścicieli się nie pojawiło.
    W związku z tym podjęto uchwałę, że ogrzewanie będzie podpinane ponieważ większość należy do miasta i niby to oni mają decydujący głos.
    uchwały głosuje się udziałami. Jężeli Gmina ma więcej niż 50 % udziałów to obowiązuje zapis Art23.2b
    [b]Art. 23.[/b] 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    2a. [b]Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej [color=#00f]nie jest równa 1 albo [color=#f00]większość udziałów należy do jednego właściciela[/color] [/color]bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.[/b]
    
    2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu.
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    


    [cite] miyu13:[/cite] Piony główne będą poprowadzone na klatce schodowej, na której nie będzie grzejników (a więc część wspólna nie będzie ogrzewana), i za tą część koszty są obliczone wedle procentu własności na mieszkanie na kwotę około 3700zł.

    Resztę instalacji, która będzie już w mieszkaniu każdy pokrywa we własnym zakresie (ok 15000zl). I tu moje pytanie,
    czy muszę ponosić koszty za pion instalacji w części wspólnej (na klatce schodowej) skoro nie mam nawet najmniejszego zamiaru teraz ani w przyszłości się przyłączyć do ogrzewania miejsckiego?
    To jest koszt części wspólnej, więc ponosisz do wysokości posiadanego udziału ( koszt X udział % w częściach wspólnych)
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Kuba P:
    Jężeli Gmina ma więcej niż 50 % udziałów to obowiązuje zapis Art23.2b
    Art 23.2b dotyczy lokalu a nie wszysktich lokali ( budynku). Tak mi sie wydaje. Mysle że myślałeś o art 23,2a,
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba P:
    Jężeli Gmina ma więcej niż 50 % udziałów to obowiązuje zapis Art23.2b
    Art 23.2b dotyczy lokalu a nie wszysktich lokali ( budynku). Tak mi sie wydaje. Mysle że myślałeś o art 23,2a,
    Tak masz racje chodzi o art. 23.2a
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piony główne będą poprowadzone na klatce schodowej, na której nie będzie grzejników (a więc część wspólna nie będzie ogrzewana), i za tą część koszty są obliczone wedle procentu własności na mieszkanie na kwotę około 3700zł. Resztę instalacji, która będzie już w mieszkaniu każdy pokrywa we własnym zakresie
    Mi to wygląda na bardzo rozsądne działanie.
    Piony (część wspólna) na klatce schodowej będą ją ogrzewały.
    Poza tym nie wiesz, czy za 7-15 lat ty (lub nowy właściciel twojego mieszkania) nie zechce się przyłączyć do tej instalacji.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    koziorozka: Mi to wygląda na bardzo rozsądne działanie.
    Sorry, ale wytłumacz - niby dlaczego takie i......e działanie nazywasz rozsądnym?
    Jeżeli wspólnota pociągnie kablówkę np. od Netti na piętra na podstawie uchwały to Ty poza swoją kablówką którą masz już w lokalu np. od UPC masz płacić za drugą kablówkę której nie będziesz używać ale masz się podłączyć bo taka była zachcianka kilku właścicieli?
    To i.....zm a nie rozsądne działanie wspólnoty.
    Nie znalazłem w tym ani logiki ani zgodności z prawem mimo usilnych poszukiwań.
    Może czegoś nie ogarniam, oświeć mnie!
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka: Mi to wygląda na bardzo rozsądne działanie.
    Ja uważam tak samo. To jest bardzo rozsądne.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli wspólnota pociągnie kablówkę np. od Netti na piętra na podstawie uchwały
    U mnie koszty "pociągnięcia" ponosi dostawca. I bardzo sobie chwalimy, że na klatce jest i Netia, i UPC.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie zrozumiałaś mojego pytania.
    Nie było dosłowne lecz przejaskrawiało podciągnięcie drugiego systemu ogrzewania na klatki aby pokazać bezsens takiego działania.
    ...masz płacić za drugą kablówkę której nie będziesz używać ale masz się podłączyć
    Jeżeli jeszcze napiszesz, że płacisz abonament za Netię (swoja prywatną) i za UPC (bo tak kazała wspólnota) - to wtedy też powiem, że to jest rozsądne rozwiązanie albo ktoś jest i...ą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.