odłączenie od wspólnoty

kserobudkserobud Użytkownik
edytowano czerwca 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem właścicielem 1/3 budynku mieszkalnego i 1/3 budynku użytkowego . Oba leżą na jednej działce . Jesteśmy dużą wspólnota. Jak mogę odłączyć swoją część budynku użytkowego od wspólnoty . 2/3 budynku użytkowego jest jeden właściciel. Mój problem polega na tym ,że on chce wyburzyć ten budynek a ja nie .Prowadzę tam działalność gospodarczą która utrzymuje mnie i moją rodzinę przy życiu. Toczy się sprawa sądowa o wyburzenie. Włączył się też Nadzór Budowlany , i tam podpowiedziano mi żeby tę swoją część budynku odłączyć od wspólnoty . Jak mam to zrobić?

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Nie możesz "odłączyć" posiadanych udziałów i "wyprowadzić się" z nimi ze wspólnoty mieszkaniowej.

    Teoretycznie możesz rozeznać, czy wspólnie z sąsiadem możecie rozdzielić funkcjonalnie tę nieruchomość (konstrukcja budynków, instalacje i urządzenia wspólne) na dwie mniejsze i podzielić działkę (działki) geodezyjnie w ten sposób, żeby obydwie nieruchomości po podziale nadal spełniały wymogi prawa budowlanego dla samodzielniej nieruchomości z budynkiem wielorodzinnym (już jednorodzinnym?).

    Być może taki podział możliwy dzięki wyburzeniu części sąsiada?

    Czyli ekspertyza budowlana.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kserobud:[/cite]Jestem właścicielem 1/3 budynku mieszkalnego i 1/3 budynku użytkowego . Oba leżą na jednej działce . Jesteśmy dużą wspólnota. Jak mogę odłączyć swoją część budynku użytkowego od wspólnoty . 2/3 budynku użytkowego jest jeden właściciel.
    Jeżeli jesteście właścicielami "budynku", a nie lokali, w sensie takim, że w obu budynkach nie wyodrębniono żadnych lokali mieszkalnych ani użytkowych (lokale nie mają założonych księg wieczystych), to nie jesteście wspólnotą w sensie ustawy o własności lokali.
    W takiej sytuacji stosunki prawne pomiędzy tobą a sąsiadem reguluje kodeks cywilny, a nie ustawa o własności lokali. Jeżeli tak, to odłączenie się od sąsiada jest jak najbardziej możliwe, tak jak to napisał powyżej @blazejh. Możliwy jest także wniosek do sądu o zniesienie współwłasności. Musiałbyś złożyć wniosek o zawieszenie postępowania w aktualnie toczącej się sprawie o wyburzenie, do czasu rozpatrzenia wniosku o zniesienie współwłasności. Obawiam się, że bez adwokata nie dasz rady tego wszystkiego przeprowadzić.
  • Opcje
    kserobudkserobud Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam . Dziękuję za zainteresowanie. Do Egzo. Jesteśmy właścicielami lokali w tych dwóch budynkach. W budynku użytkowym są trzy lokale (właścicielami jesteśmy jednego) , w budynku mieszkalnym jest siedem lokali (właścicielami jesteśmy dwóch). Pozostałe lokale są własnością dwóch osób , które jednocześnie są Zarządem Wspólnoty , mają większość i rządzą jak chcą. Co robić?. Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] kserobud:[/cite]Jestem właścicielem 1/3 budynku mieszkalnego i 1/3 budynku użytkowego . Oba leżą na jednej działce .
    Jesteśmy właścicielami lokali w tych dwóch budynkach. W budynku użytkowym są trzy lokale (właścicielami jesteśmy jednego) , w budynku mieszkalnym jest siedem lokali (właścicielami jesteśmy dwóch).
    Pozostałe lokale są własnością dwóch osób , które jednocześnie są Zarządem Wspólnoty , mają większość i rządzą jak chcą. Co robić?.
    Duża wspólnota; pozostaje tylko tak droga
    [b]Art. 25[/b]. 1. Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo [b]jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy[/b].
    
    1a. Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli lokali albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
    
    2. Zaskarżona uchwała podlega wykonaniu, chyba że sąd wstrzyma jej wykonanie do czasu zakończenia sprawy.
    
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] kserobud:[/cite]Jestem właścicielem 1/3 budynku mieszkalnego i 1/3 budynku użytkowego . Oba leżą na jednej działce . Jesteśmy dużą wspólnota. Jak mogę odłączyć swoją część budynku użytkowego od wspólnoty . 2/3 budynku użytkowego jest jeden właściciel. Mój problem polega na tym ,że on chce wyburzyć ten budynek a ja nie .Prowadzę tam działalność gospodarczą która utrzymuje mnie i moją rodzinę przy życiu. Toczy się sprawa sądowa o wyburzenie. Włączył się też Nadzór Budowlany , i tam podpowiedziano mi żeby tę swoją część budynku odłączyć od wspólnoty . Jak mam to zrobić?


    Jaka konkretnie sprawa się toczy o wyburzenie, to postępowanie administracyjne? Co miałoby być przyczyną rozbiórki?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.