wyodrębnienie pomieszczenia przynależnego, na którym ustanowiono służebność

MariaS-BMariaS-B Użytkownik
Witam,
Proszę o pomoc w następującej sytuacji: kupiliśmy mieszkanie, do którego przynależą 2 garaże. Na jednym z garaży kilka lat temu została ustanowiona służebność (przez poprzedniego właściciela naszego mieszkania) na rzecz sąsiada. Sąsiad dotychczas rozliczał się z właścicielem mieszkania, taka ustna umowa, że będzie płacił podatek od nieruchomości oraz czynsz. Chcielibyśmy to uregulować bardziej systemowo (na wypadek, gdyby kiedyś sąsiad się wyprowadził albo stwierdził, że jednak nie będzie płacić). Czy możemy wyodrębnić w takiej sytuacji ten garaż, na którym jest ustanowiona służebność? W sumie wystarczyłoby nam nawet po prostu przepisanie tego garażu z KW naszego mieszkania do KW mieszkania sąsiada. Czy jest taka możliwość? Wspólnota deklaruje, że jest to nie możliwe.
Będę wdzięczna za pomoc,
Maria

Komentarze

  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano lipca 2017
    Garaż będący w tym wypadku pomieszczeniem przynależnym do lokalu jest jego częścią a więc nie można go ot tak sprzedać (tak jak jednego pokoju nie można sprzedać) chyba że z całym mieszkaniem. Samo przepisanie też nie wystarczy bo zmieniają Wam się udziały.
    Natomiast istnieje procedura sprzedaży samego pomieszczenia przynależnego typu piwnica czy garaż.
    "...Droga do sprzedaży piwnicy co prawda istnieje, ale jest na tyle skomplikowana, że mało kto z niej korzysta. Inna ścieżka postępowania dotyczy prawa własności i wspólnot mieszkaniowych a inna spółdzielczego (własnościowego lub lokatorskiego) prawa do lokalu.
    By sprzedać samą piwnicę należałoby ją wyodrębnić jako osobny lokal. Właściciel musi więc uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej, w formie uchwały, na podział swego dotychczasowego lokalu. Jeśli takiej zgody nie ma, pozostaje droga sądowa.
    Następnie należy uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu. Piwnica nie może oczywiście być samodzielnym lokalem mieszkalnym, ale może być lokalem niemieszkalnym, tak jak np. garaż. Stwierdzenie o samodzielności lokalu uzyskamy od starosty powiatowego, lub – w miastach na prawach powiatu – od prezydenta miasta.
    Po spełnieniu tych warunków będzie możliwe – w formie aktu notarialnego – zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności nowego lokalu w budynku, a tym samym sprzedaż..."
    https://wgn.pl/artykuly/raporty-i-opinie-o-rynku/21217,pamietaj-samej-piwnicy-bez-mieszkania-nie-mozesz-sprzedac.html
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MariaS-B:[/cite]Proszę o pomoc w następującej sytuacji: kupiliśmy mieszkanie, do którego przynależą 2 garaże. Na jednym z garaży kilka lat temu została ustanowiona służebność (przez poprzedniego właściciela naszego mieszkania) na rzecz sąsiada.
    czy to są garaże czy może miejsca postojowe ? np w garażu wielostanowiskowym.
  • Opcje
    cTntcTnt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    aby możliwe było udzielenie odpowiedzi, konieczne jest bardziej precyzyjne opisanie stanu faktycznego. Czy garaże na 100% są pomieszczeniami przynależnymi - w taki sposób są ujawnione w księdze wieczystej? Co to za rodzaj służebności, czy jest ujawniona w księdze wieczystej? Na jakiej podstawie została ta służebność ustanowiona?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano lipca 2017
    być może ustanowiono służebność osobistą na rzecz obcej osoby i nie ujawniono jej w księdze wieczystej. Teoretycznie możliwe, praktycznie też.
    Wtedy można by, a pewnie nawet należałoby tę służebność ujawnić w księdze. Zwłaszcza że ustanowiona na rzecz osoby nie spokrewnionej.

    Wtedy samo wyodrębnianie garażu i potem sprzedaż niczego tu nie rozwiązują bez uprzedniego ujawnienia służebności w księdze.
    A na pewno skomplikowałoby dodatkowo ten układ.


    Chyba że jest tu mylenie służebności z najmem.
    Poprzedni właściciel zawarł ustną umowę najmu garażu który jest pomieszczeniem przynależnym.
    Przy okazji dogadali się kto płaci część podatku od nieruchomości, ale formalnie płatnikiem podatku był nadal właściciel garażu a teraz jego następcy prawni.
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Z opisu sprawy wnioskuję, że garaż stanowiący pomieszczenie przynależne jest wynajmowany.
    Jego wyodrębnienie wymagałoby przeprowadzenia dość skomplikowanej procedury, ponieważ obecnie stanowi część składową nieruchomości lokalowej. W pierwszej kolejności należałoby zatem tę nieruchomość podzielić - tutaj konieczna zgoda wspólnoty mieszkaniowej, a następnie uzyskać zaświadczenia o samodzielności.

    Nowy doklejony: 19.07.17 10:45
    W uzupełnieniu: jeżeli ten garaż, to w rzeczywistości miejsce parkingowe, wtedy nie dzielimy lokalu na dwa odrębne, tylko konieczne jest uzyskanie jednego zaświadczenia o samodzielności - dla lokalu mieszkalnego, ten lokal będzie miał pomniejszony udział, różnica to udział w garażu wielostanowiskowym.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z opisu sprawy wnioskuję, że garaż stanowiący pomieszczenie przynależne jest wynajmowany.
    to jest tylko na ten moment domniemanie, że tak jest .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.