Sprywatyzowanie nieruchomości wspólnej

nick52nick52 Użytkownik
edytowano listopada 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Rzecz się dzieje w małej wspólnocie. Właściciele lokali użytkowych, mający razem 50% udziałów, przyjęli uchwałę (nie ma na nią zgody wszystkich właścicieli), że za dowolne reklamy umieszczone na elewacji zewnętrznej, które znajdują się w obrysie ich lokali właściciel będzie płacił wspólnocie 10 zł brutto rocznie.

Ponadto ci sami właściciele bez zgody wszystkich właścicieli, bez pozwolenia budowlanego, ocieplili swoje lokale od zewnątrz (pokryli elewacje styropianem do I piętra) i żądają od pozostałych właścicieli udziału w kosztach. Twierdzą, że dzięki ich ociepleniu wspólnota bezpodstawnie się wzbogaciła i musi za ten remont zapłacić.

Proszę biegłych w prawie o komentarz oraz poradę. Co powinni uczynić ci właściciele (mieszkańcy kamienicy), którzy nie zgadzają się na taki dyktat.

Komentarze

  • Opcje
    basiajbasiaj Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Jeśli jest to mała wspólnota do 7 lokali potrzebna jest zgoda wszystkich. Jesli to " duża Wspólnota" uchwały zapadają większością głosow na zebraniu lub częściowo na zebraniu i częsciowo w trybie indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Decyzja o dociepleniu wymagała podjęcia uchwały lub zgody wszystkich, zależy od wielkości wspólnoty. Wypadałoby zrobić projekt kolorystyki elewacji, posłuchać opinii członków wspólnoty. Wypracować jakiś kompromis i przystąpić do remontu. Ale jeszcze należy ustalić sposób finasowania przedsięwzięcia. A tego nie można zrobić bez zgody członków Wspólnoty i bez uchwały w tej sprawie lub zgody wszystkich.To zwyczajna samowola! Chociaż jestem włascicielem lokalu we wspólnocie nie mogę na częściach Wspólnych robić co mi się podoba. A elewacja budynku to część wspólna nieruchomości. I jeszcze jedno: Na taki remont potrzebne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie w zależności od zakresu robót.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.