Sauna

mariuszmariusz Użytkownik
edytowano września 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,

Sąsiad zamontował na balkonie saunę. Sauna nie jest duża, jest przymocowana do balkonu za pomocą kątowników aluminiowych.
Z tego co wiem nie jest zasilana 380V, ale jest to sauna parowa elektryczna.

Jako członek zarządu zwróciłem się do sasiąda z zapytaniem o montaż i spotkałem się z odpowiedzią że to nie moja sprawa, bo sauna nie jest trwale związana z balkonem.

Moje pytanie dotyczy przepisów prawnych na które mógłbym się z nim powołać, ponieważ:
- nie poinformowała zarządu o montażu
- balkon jest elementem konstrukcyjnym budynku i jako taki wg orzeczeń jest indywidualną częścią wspólną
- podłączenie sauny wiąże się z dostarczeniem prądu /potrzebne są pozwolenia ? /
- jest on budowlą w przepisach budowlanych?
- stanowi część stałego wyposażenia mieszkania, więc powiększa metraż . ?
- jako element zewnętrzny, powinien być zgłoszony do gminy?

Pytań nasuwa się wiele również związanych z estetyką bloku. Czy potrzebne są jakieś inne pozwolenia?

Możecie mi pomóc rozwiązać ten "gorący" problem?

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano września 2017
    mariusz: podłączenie sauny wiąże się z dostarczeniem prądu /potrzebne są pozwolenia ?
    no tak, podobnie, jak podłączenie telewizora, pralki, albo zmywarki do naczyń - z reguły wiąże się z dostarczeniem prądu. Potrzebne są pozwolenia?
    mariusz: jest on budowlą w przepisach budowlanych?
    To zależy od samej konstrukcji sauny. Jeśli stanowiłaby zabudowane pomieszczenie w obrębie balkonu, to może. Jeśli natomiast nie jest w żaden sposób powiązana z budynkiem, to nie można mówić o budowli, ani nawet o urządzeniu budowlanym. Widziałbym tu analogię do solarium, które przecież nie jest obiektem budowlanym, ani budowlą.
    mariusz: stanowi część stałego wyposażenia mieszkania, więc powiększa metraż .
    czy rzeczywiście stanowi? Skoro można ją zdemontować/wynieść z balkonu i przy tym zostaną zachowane wszystkie funkcje lokalu mieszkalnego, to raczej nie stanowi.
    Pytań nasuwa się wiele
    Zgadza się. Jedno z nich: w czym tkwi rzeczywisty problem? Jeśli urządzenie jest zasilane elektrycznie, to na pewno z lokalu sąsiada, czyli za licznikiem, a więc to nie Ty płacisz za energię. Estetyka? To jest akurat rzecz względna i umowna. Postawił sobie urządzenie i już. Równie dobrze mógł postawić lodówkę, szafę, albo parawan.

    Może należałoby jedynie sprawdzić, ile waży urządzenie i sprawdzić nośność płyty balkonowej, żeby przypadkiem nie zjechała na parter, jak będzie jakaś grubsza impreza na balkonie z sauną i szampanem.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano września 2017
    Sąsiad zamontował na balkonie saunę
    Co to ludzie nie wymyślą :bigsmile:
  • Opcje
    mariuszmariusz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To jest sauna na max 2 osoby. Faktycznie można ją zdementować, przenieść w inne miejsce.
    Sądziłem że takie rzeczy są zawarte w przepisach.
    Jeśli nie, to ok.
    Chodziło mi tylko o to żeby jako członka zarządu nikt nie posądził że czegoś nie dopilnowałem lub/i sprawdziłem.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mariusz: Faktycznie można ją zdementować
    Ale najpierw - zdemontować :bigsmile:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy wejście do tej sauny wymagało ingerencji w konstrukcję budynku? Np. wybicia dodatkowego otworu drzwiowego? Jeżeli tak, to byłaby to samowola budowlana. A jak ta sauna wygląda na zewnątrz? Są jakieś zdjęcia?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.